Gelişen teknoloji çağı ile birlikte günümüzde mağazalardan yapılan alışverişin yerini internet alışverişi almıştır. İnternet alışverişi hem daha kolay hem de daha pratiktir. Bu sayede alınan ürünlere daha hızlı sahip olunuyor. Online ödeme bir diğer adıyla sanal pos sistemleri kredi kartı ile ya da banka kartı ile alışveriş yaparken kullanılan posların internet aracılığıyla kullanılan hali olarak anlatılabilir. Güvenirliğin de önemli olduğu bu sistemlerde bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Peki ya hangi ödeme sistemi daha iyi? En güvenli ve iyi pos ödeme sistemleri şu şekildedir:

BKM Express

Açılımı Bankalar arası Kart Merkezidir. Sisteme kartlarınızı yüklerseniz eğer internet alışverişlerinde kullanabilirsiniz aynı zamanda yüz yüze alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. Havale, eft sistemi de mevcuttur. İstediğiniz an istediğiniz kişiye para gönderebilirsiniz. Ek olarak internet üzerinde alışverişlerde, kart bilgilerinizi girmeden, işyeri bilgilerini almadan, kartınızı yanınızda taşımanıza gerek kalmadan ödeme yapabilirsiniz. Ücretsiz, kolay, hızlı ve tüm bunların yanında en önemlisi güvenli bir ödeme sistemidir.

İninal

Türkiye’nin ve bölgenin lider yeni nesil ödeme platformudur. Hem bireysel hem de kurumsal müşterilere finansal hizmetleri sağlamak amacıyla kurulmuş ödeme sistemidir. Para yükleyip hem internette hem de mağazada kullanabilirsiniz. Dolum yapabileceğiniz noktalar ise PTT, Migros veya ING Bank ATM’leridir.

İPara

İlk Türk firmasıdır. Kurulumu oldukça kolaydır ve %100 yerli sermaye ile kurulmuştur. Faaliyete 2012 yılında geçmiştir. Kurulduktan 24 saat sonra içerisinde ödeme alımları başlar. Sanal post altyapısını ve dijital cüzdan özelliğini bünyesinde barındırır. Yenilikçidir ve pazara yön veren çözümler üretir. Ürettiği çözümler ile kullanıcıların ve üye işyerlerinin sanal ortamdaki alışverişlere yönelmesinde katkısı büyüktür. Firma Multinet ortağıdır. 7 farklı bankanın kartını bu sistemde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda taksit imkânları da mevcuttur. Sistemdeki ödemeler her ayın 21. gününden sonraki ilk Çarşamba gerçekleşmektedir.

PayU

4 kıtada ve 16 ülkede online ödeme yapmak isteyenler için birebir bir platform. Dünyanın önde gelen online ödeme altyapı sağlayıcılarındandır. Müşterilerine hızlı, oldukça basit ve aynı zamanda etkili bir online ödeme sunar. Yapılan satışın büyüklüğüne göre belli bir komisyon uygular. Uygulanan komisyonlar firmaların cirolarına göre değişiklik göstermektedir. PayU Türkiye aynı zamanda Visa ve MasterCard tarafından onaylanmıştır.  Ek olarak Türkiye’nin ilk servis sağlayıcı platformudur. Kurulum ücreti yoktur. Ödemeleri her Cuma gerçekleşmektedir.

Paytrek

Paytrek tüm dünyadaki farklı piyasalarda çalışabilecek etkili bir ödeme platformuna ihtiyaç duyulmasıyla piyasaya sürülmüştür. Metglobal’e aittir. Paytrek uluslararası piyasaların sürekli değişen ihtiyaçlarına karşılık olarak verdiği hizmetlerin yenilenmesi adına kendini sürekli yenilemektedir. 187 ülkede, 180 para biriminde, 36 dilde ve 40’ın üzerinde ödeme şekli vardır ve bu rakamlar gün geçtikçe artmaktadır.

PayPal

Online para göndermenin yanında alışverişte yapmanın en güvenli yollarından biridir. Aile ve arkadaşlarınıza para gönderebildiğiniz gibi mobil ödeme de yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra bağış yapabilir ek olarak alışveriş yapabilirsiniz. Aklınıza gelecek her şeyi PayPal ile ödeyebilirsiniz. PayPal ile ABD Doları ve Japon Yeni gibi birden çok para birimini kullanıp ödeme yapabilirsiniz.

PayPal eBay’in bir yan kuruluşu olup Dünyadaki en büyük ödeme araçlarından biri olarak hizmet vermektedir. 30 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye’den çekilmiştir. Çekilme sebebi ise BDDK’nın ( Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ) yaptığı lisans başvurusunun kabul edilmemesini göstermiştir. Gelecekte Türkiye’deki müşterilerine tekrar hizmet verebilmeleri için gerekli izinler alınması yönünde araştırmalar ve çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.