Dünyayı iyiden iyiye sarmaya başlayan sanal gerçeklik oyunları pek çok insanın fazlasıyla ilgisini çekmiş durumdadır. Şimdi en iyi sanal gerçeklik oyunlarını sizler için sıralayacağız.

Eve: Valkyrie

Eve Online’ın video oyun dünyasında gerçekten çok özel bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2003 yılında piyasaya sürülen MMORPG türüne dâhil olan bir uzay gemisi simülasyonu bir oyundur. Oldukça kısa zamanda tüm dünyada ciddi bir hayran sayısına kavuşmayı başardı. Bu oyunun satışından elde edilen gelir İzlanda’nın yıllık ihracat gelirlerinin yarısına denk geliyor.

Aylık 14 dolar ödeyip bu oyunu oynayabilen binlerce fanatik, binlerce yıldız sisteminin içinde sanal olarak var olan bir evren kurdular. Valkyrie, şu anda oyuncularını aynı oyun evreni içinde, büyük uzay gemilerinden havalanabilen avcı gemilerinin içine yerleştirerek hareketli bir serüven yaşatıyor.

Elite: Dangerous

Video oyun yapımcıları arasında efsane kabul edilen David Braben’in uzun yılların ardından tekrardan oyun dünyasına geri gelmesini sağlayan oyunu Elite: Dangerous Oculus Rift’i destekleyen oyunların arasında yer alıyor.

Elite oldukça ayrıntılı bir uzay simülasyon oyunudur. Oyuncular uzay gemisinin kokpitine girerek 400 milyar adet yıldız sisteminden meydana gelen neredeyse sonsuz bir uzayda gezegenler arasında ticaret yapıyor. Oyuncuların bu oyunda yeni yıldız sistemleri keşfetme, madencilik yapma, ödül avcılığı yapma ve korsanlık yapma imkânları bulunuyor. Hatta oyuncular donanmaya katılarak evrendeki savaşlara bile katılabiliyor.

Star Citizen

Wing Commander serisinin yapımcılığını üstlenen Chris Roberts’ın, konsol oyunlarının video oyun piyasasını istila etmesinin ardından Holywood’a odaklanan ve sonrasında Crowdfunding sistemiyle tekrar oyun yapımcılığına döneceğini belirtmesi ile ortaya çıkan Star Citizen, daha piyasaya çıkmadan oyunculardan 100 milyon dolardan fazla bağış almayı başarmış bir uzay simülasyonudur.

Ayrıyeten MMO özellikleri taşıyan oyunda oldukça gelişmiş, çok ayrıntılı uzay gemisi özellikleri yer alıyor. En az Wing Commander serisindeki kadar heyecan dolu uzay savaşları oyuncuları bekliyor.

The Climb

Sanal gözlük aracılığı ile oldukça yüksek bir dağa tırmanış gerçekleştirdiğinizi hayal edin. Aşağıya her baktığınızda yüreğinizi ağzınıza getiren korkunç bir uçurum ve siz o sarp kayanın üzerinde duruyorsunuz. Oyun da CryEngine’ı kullanan aynı zamanda oyunun yapımcısı olan ünlü oyun yapımcısı Crytek. The Climb, Vr âleminin en şahane görünen oyunlarından biri olmaya aday.

Subnautica

İçinde masmavi denizlerin bulunduğu cenneti andıran bir gezegende koloni kurmak amacı ile hareket etmiş bir uzay gemisinin, aynı gezegenin atmosferine girdiği anda paramparça olduğunu ve gezegene düştüğünü hayal edin. Kazadan sonra hayatta kalan yalnızca sizsiniz ve kendi gezegeninizden size destek ulaşması belki yüzyıllar alacak. Hayatınızı sürdürmek için gezegende bulunan kaynakları kullanmanız ve düşen geminin enkazından kurtardıklarınızla  yeni bir üs kurmanız gerekecek.

Subnautica, erken erişimde olamsına karşın oldukça zengin oyun dünyasıyla beğeni toplamayı başardı. Bu oyunda amaç, bulunduğunuz gezegene zarar vermeksizin, gezegendeki canlıları öldürmeden küçük bir yaşam inşa etmek. Bu oldukça zor bir iş çünkü gezegende bulunan canlıların çoğu bir hayli saldırgandır.

House of the Dying Sun

Donanmanızın başında gemilere emir veren bir komutan olarak uzay savaşları yaptığınız hatta zaman zaman avcı gemilerinin kokpitlerine girerek düşmanla direkt çatışmaya da girebildiğiniz bir oyundur. Heyecan verici, seri ve keyifli bir oyun. Taktiksel açıdan zengin olan oldukça başarılı bir uzay gemisi simülasyonudur. Horde Z Zombi apokalipsosuna zengin silah seçenekleri ile hazırsınız ve zombi orduları da üstünüze doğru geliyor. Ateş açmanın tam zamanıdır. Sanal gerçeklik dünyasında zombilerle savaşa girmenin apayrı bir deneyim olduğunu göreceksiniz.