Müzeler, ziyaret etmek eğlenceli yerlerdir. Ancak burada listeye alacağımız müzeler için aynı şeyi söylemek zor. Bazıları bir zamanlar etkileyici bir şekilde korkutucu hale gelen çalışmalar ve araştırma amaçları için kullanılmıştır. Hatta ölü bedenleri koruyanlar ve onları görmek için gelen ziyaretçileri ağırlayan müzeler bile var. Bazıları da orta çağın korkunç eserleri olan müzeler. Görülmeye değer bulunan dünyanın en korkunç 10 müzesi listesinden bilgiler alabilirsiniz.

10. Meguro Parazitoloji Müzesi

Parazitlerden korkuyorsanız bu müze size göre değildir. Japonya’nın Tokyo Merkezi’ndeki Meguro Parazitoloji Müzesi, bir sürü parazit örneği nedeniyle garip görünüyor. 1953 yılında kurulan müze, Dr. Satoru Kamegai tarafından oluşturuldu ve sergilenecek 300’den fazla örnek bulunuyor. Japonya’da bulunan müze turistler için en iyi listelerden biridir ve her yıl 50.000’den fazla ziyaretçi sayısına ulaşmaktadır.

9. Ortaçağ İşkence Müzesi

Ortaçağ İşkence Müzesi, “Londra Zindan Müzesi” benzeri olarak görülebilir. Ortaçağda çok sayıda insanda çok sadist işkenceler uygulandı. Müze İtalya’da bulunuyor ve burada bulunan koleksiyonlardan bazılarını gördüğünüzde gözyaşları dökebilirsiniz. İnsanlığın bir zamanlar ne kadar kötü olduğunu düşünmeden edemezsiniz. Kullanılan korkunç araçlardan bazıları “İspanyol-örümcek”, “Tabut Kafesi” ve “Heretik Çatal” olarak sayılabilir. İspanyol örümcekler bir kadının göğsünü acımasızca parçalamak için kullanıldı. Diğeri ise uykuya dalmayan kurbanda kullanıldı. Elbette her biri ayrı korkutucu. Hüzün dolu müze, maalesef hayatınızın bir noktasında birçoğumuz için korku örneği olarak duruyor.

8. Londra Zindanı

Bu müzeye gitmeyi planlıyorsanız, orta çağda yürütülen işkenceler ile zihninizin zorlanabileceğini unutmamalısınız. Londra Zindanı, insanlar üzerinde acımasız işkenceler için takip edilen bir model koleksiyonuna sahip olan müzedir. Büyük bir turistik cazibe merkezi oldu. Burada göreceğiniz modeller nedeniyle, müzenin bitiş çizgisine kadar üzüntü yaşayıp şaşkınlı geçireceksiniz.

7. Musee Dupuytren Müzesi

Musee Duputren Müzesi, hastalıklardan dolayı farklı şekilde engellenmiş formasyona vurgu yapan anatomik örneklerden oluşan korkunç bir müzedir. Fransa’da bulunan müze 6.000’den fazla parçadan oluşuyor. Bir Fransız kimyager Mathieu Orfila tarafından 1835’te büyük çabalarla açıldı ve daha sonra örnekleri muhafaza etmede büyük sıkıntılar yaşadı. Birçoğu ya kayboldu ya da yok edildi. Son zamanlarda izlenimini korumak için yenilenmiştir. Tıp bilimini seven insanlar için ilginç olabilir, ancak oradaki örnekler birçok insanın içindeki korkuyu ortaya çıkarabilir. Bazı hastaların beyinlerinin hala ilgili alkol koruyucu şişelerde korunduğunu görebilirsiniz.

6. Lombroso’nun Suçlu Antropoloji Müzesi

Lombroso’nun Ceza Antropolojisi Müzesi, İtalya’da bulunan ve “Cesare Lombroso” adıyla oluşturulan bir müzedir. Onun tarafından toplanan en şok edici eşyalar, bir grup kafatasıdır. Aslında, sivillerin, askerlerin ve suçluların kafataslarını içeren 400’den fazla insan kafatası toplayabildi. Lombroso’nun kendi kafasının bile bir şişede korunduğunu bilmelisiniz.

5. Mutter Müzesi

Mutter Müzesi, Pennsylvania’da ziyaret edilmesi gereken en korkunç müzelerden biridir. Müze, balmumu, anatomik örnekler ve nadir tıbbi durumlardan oluşan bir model koleksiyonundan oluşur. Müzenin arkasındaki ilk fikir, 1858’de tıbbi çalışmalar ve eğitim amaçlı biyomedikal araştırmalar yaratmaktı. Sergilenen 20.000’den fazla örnek var ve bazıları eğitim sırasında kullanılan korkunç araçları içeriyor. Bundan başka, farklı hastalardan doldurulan kistlerin ve tümörlerin ıslak örnekleri de koruma altında bulunuyor. Muhtemelen burada göreceğiniz örnekler sizi korkutmayabilir, ancak bir kısmı bilinçaltınızda kalabilir.

4. Vent Haven Müzesi

Vent Haven Müzesi, Cincinnati’de bulunan ventriloquial figürleri barındırıyor. Ventriloquial figürler temelde çok korkutucu çünkü sesin nereden üretildiğine dair hiçbir ipucu olmasa da şovmen tarafından yaratılıyor. Rahatsızlık yaratabilecek 900 koleksiyonunu burada görebiliyorsunuz. Bazı modellerin korku filmlerinde kullanıldığını da hatırlayabilirsiniz. Vent Haven, dünyada bu tür ventriloguyal figürleri barındıran tek müzedir.

3. Glore Psikiyatri Müzesi

Akıl sağlığı söz konusu olduğunda her zaman bir ürperti hissedilebilir. “ Glore Psikiyatri Müzesi ” bu lonuya odaklanmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan müze, korunmakta olan eserler ve tedavide kullanılan modellerden oluşuyor. 1967 yılında kurulan müze, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en sıradışı müzelerden biri olarak kabul edildi. Hastaların tedavi edilmesinin tarihsel bölümüne girmeyi kaçırmayın. Burada korkunç durumda olan hastaların, en korkunç durumunu görebiliyorsunuz. “Lunatic Box”, burada tutulan en tuhaf olanlardan biri. Hastalar, kontrolsüz anlarda birincil prosedür olarak sakinleşene kadar tabut gibi olan kutuya konulmuş.

2. Ölüm Müzesi

Ölüm Müzesi, tatiliniz sırasında gidilecek yerler listesinde düşünülebilir. “Palermo Yeraltı Mezarları” olarak da bilinen müze cesetlerle doludur. İtalya’nın güney kesiminde yer alan müze, oluşturulması öncesinde 16.yüzyılda mezarlık olarak kullanılmış. Buradaki bazı bedenler hala çok iyi biçimde mumyalama yapılarak korunuyor. Müzedeki mumyalanmış bir grup insan, tıpkı yaşayan bir insan gibi uyuyormuş gibi görünüyor.

1. Araf Müzesi

Araf Müzesi, araf hikayelerini konu alması nedeniyle dünyanın en korkutucu müzelerinin tepesindedir. Araf, bir kişinin fiziksel olarak ölümünden sonra ruhun saflaştırılmasını sembolize eder ve sonunda cennetin kapılarına girer. Yaratılan bazı günahların cennette Tanrı’dan önce temsil edileceği için arınmış olma ihtimali olabilir. “Araf Müzesi” ile karşılaşana kadar arınma sözcüğü basit görünebilir. Bu müzede sergilenen ürünler kitap, giysi ve kâğıtların üzerindeki işaret ve izler ürkütücü oluyor. İlk bakışta, manzara sadece bir parça kek gibi görünen şeylerin geçmişine baktığınız zaman adrenalin artışı yaşayabiliyorsunuz. Müzede sergilenen en şok edici olanlar arasında yakılan bir insan ruhunun bütün bir el izi dahi var. Günahlardan kurtulmak için, bu bireyin kutsal arınma senaryosu olarak geçmesi gereken cezalardan birini uyguladığı belirtiliyor.