Köpekler yüzyıllardır insanoğlunun en iyi dostu olmuştur. Koşulsuz sevgi ile sahibine bağlanan köpek ırklarının hepsi çok güzel ama küçük ırklar bir başka sevimli. Sizler için evde rahatlıkla besleyebileceğiniz dünyanın en küçük ve en sevimli köpek ırklarını sıraladık..

1 – Fransız Bulldog

Fransız buldoğu, iyi huylu, oyuncu, dikkatli ve meraklı bir köpek ırkıdır. Kulakları, yarasa kulağına benzer. Bekçilik görevini mükemmel bir şekilde yerine getirirler. Diğer köpeklerden hoşlanmaz, ama beraber büyüdüğü ev hayvanlarıyla iyi geçinirler. Özellikle yaşlıları çok severler.

2 -Shih Tzu

Shih Tzu çok sakin ve akıllı bir köpektir. Eğitimi diğer köpeklere göre çok kolaydır. Günde iki kez dolaşmaya çıkarılması yeterlidir. Asla tüy dökmezler. Yabancılarla,çocuklarla ve yetişkinlerle çok iyi anlaşırlar. Isıramayan, çok az derecede hırlayan ve havlayan köpeklerdir.

3 – Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier çok cesur, enerjik ve zeki bir köpektir. Ailesine çok bağlıdır. Yabancılardan hoşlanmaz, mesafeli davranırlar. Küçük hayvanları ve diğer köpekleri sevmezler,biraz  saldırgan davranabilirler. Kendisini kızdırmayan çocuklarla iyi geçinirler. Çok havlar ve iyi bir bekçi köpeğidir.

4 – Pomeranian

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler olan Pomeranian oldukça oyuncu ve sahiplenici bir ırktır.  Kısa yürüyüşleri ve sahiplerinin ilgisini çok severler. Çocuklarla ve yaşlılarla arası iyidir.

5 – Pug

Kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahip olan Puglar görünümleri ile gönüllerde taht kurmuşlardır. Farklı renklerde kısa ve parlak bir kürkü; iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücuda sahiptirler. Diğer köpeklerle, çocuklarla ve yaşlılarla oldukça iyi anlaşırlar fakat puglar genellikle uyurken horlamaları ile meşhurlardır.

6 – Minyatür Pinscher

Pinscher’ların en büyük özelliği yürümeyi değil kucakta taşınmayı çok sevmeleridir. Kendine iyi davranan yabancılarla ve çocuklarla araları iyidir fakat doğru eğitilmedikleri taktirde oldukça agresif olabilirler zira kendilerinden üç dört kat büyük köpeklere cesaretleri sayesinde kafa tutabilirler.