İnsanların dünyada hızlı şehirleşmesi ve ormanları yok etmesi sebebiyle kuş türlerinin korunması daha zor hale geliyor ve onların yok olmasına bir önlem alınmıyor. Bu listede dünyanın en nadir kuşlarını görebilirsiniz. Bu kuşların bazılarını görmek için özel izin gerekiyor.

10- Dev Ibis

dev ibis

Dev Ibis, dünyada en az bulunan kuş türlerinden birisidir. Kamboçya’da görülebilir. Bu güzel kuş, ibisler arasındaki en büyük türdür. Yaklaşık 102 cm uzunluğundadır.  IUCN Kırmızı Listesi’nde Kritik kategorisinde yer alır. Ayrıca dev ibisler Asya’ya özgüdür ancak kıtada çok çok nadir görülür. 2020 itibariyle dünyada yaşayan yaklaşık 200 dev ibis vardır.

9- Kakapo

kakapo

“Baykuş papağanı” olarak da bilinen kakapo kuşu Yeni Zelanda’ya özgüdür. Kakapolar dünyadaki tek uçamayan ve en ağır papağanlardır. Bu kuş türleri yoğun olarak avcılık ve diğer kaynak amaçları için kullanılmıştır. Yeryüzünde yaşayan yaklaşık 211 türü vardır ve tehlike altındadırlar. Kakapolar Codfish / Whenua Hou ve Anchor olmak üzere iki küçük adada yaşıyor. Bu iki ada, Kakapolar için yırtıcıların az olması sebebiyle daha güvenli. İki ada, korumanın bir parçası olarak gözetim altında.

8- Palila

palila kuş

Palila sadece Hawaii Adası’nda minimum 5000 metre yükseklikte görülebilir. Kritik tehlike altındaki türlerden biri olarak kabul edilir ve sayıları her geçen gün azalır. Kentleşmenin ve bitki örtüsünün tahrip edilmesinin etkisi habitat kaybının ardındaki başlıca nedeni olarak kabul edilmiştir. Koruma önleminin bir parçası olarak bu kuş türleri halkın erişimini kısıtlayarak dış dünyaya karşı korunmaktadır.

7- Honduras Emerald

honduras emerald

Honduras Emerald, bu listedeki tek sinek kuşudur. Sadece ismini aldığı ülke olan Honduras’ta bulunur ve çok nadir görülür. Emerald 250 ila 500 metre arasındaki bir yükseklikte yaşamayı seven fantastik görünümlü bir kuş türüdür. 

6- Junin Dalgıçkuşu

junin dalgıçkuşu

“Junin uçamayan dalgıçkuşu” olarak da bilinen junin dalgıçkuşu, görülmesi çok nadir olan uçamayan bir kuştur. Junin Dalgıçkuşu’nun dünyadaki sayısı 250’dir ve adını aldığı Peru’da bulunan Junin Gölü’nde yaşarlar. Özellikle 1974’ten beri Junun Gölü’nde kuşu korumak için avlanma ve balıkçılık yasaklanmıştır. 

5- Muhteşem Lir Kuşu

superb lyrebird

Süper Lir Kuşu Avustralya’ya özgüdür ve uzun kuyruğu ile ünlüdür. Lir Kuşu taklitçilikte çok başarılıdır ve güzel de şarkı söyleyebilir. Bu kuş, IUCN Kırmızı Listesinde Tehdit Altında olarak listelenmiştir. Lir kuşu ilk olarak güney Tazmanya’da bulundu ve daha sonra neslinin tükenmesinden korkuluyor. Temelde ıslak ormanlarda ve yağmur ormanlarında yaşamayı tercih ederler. 

4- Christmas Island Fregat Kuşu

Noel Fregat Kuşu

“Noel frigatebird” olarak da bilinen kuş, dünyada bulunan son derece nadir bulunan kuşlardan biri olarak kabul edilir. Christmas Adası’na özgü olan bu fregat türü, Kritik Tehlikedeki türler olarak listelenir. Kuşun gökyüzünde  bir hafta boyunca uçabilmesi muhteşem bir ayrıntıdır. Kuşun nüfusu, aşırı hava koşulları, avcılık ve madencilik nedeniyle büyük ölçüde azalmaktadır.

3- Asya Tepeli Ibis

asya tepeli ibis

Asya tepeli ibis, dünyadaki en nadir kuşlardan biri olarak kabul edilir. “Japon tepeli ibis” olarak da bilinen kuşun kafası uzun, gagalı, kırmızı renktedir. Asya tepeli ibis, Çin, Japonya, Kore, Tayvan ve Rusya’da yaygın olarak görülür. Kuş, bölgelerin çoğunda çok az veya neredeyse yok olmaya gelmiş gibi görünüyor. En son 2008’de Japonya’daki görünürdü.

2- Muhteşem Cennet Kuşu

cennet kuşu

Muhteşem Cennet Kuşu, farklı bir kuştur. Erkek kuşlar, vücutlarındaki mavimsi işaretleriyle dans ederek dişileri baştan çıkartmaya çalışırlar. Yeni Gine yağmur ormanlarında yaşayan bu kuşun sayısının çok çok çok az kaldığı raporlara geçti.

1- Turuncu Göbekli Papağan

papağan

Turuncu karınlı papağan , dünyadaki en nadir kuşlardan biri olarak kabul edilir. Avustralya’ya endemik olan turuncu göbekli papağan yaklaşık 20 cm uzunluğundadır. Şubat 2017’nin başlarında sadece 14 adet kaldığı kaydedildi. IUCN Kırmızı Listesine de kaydedilen kritik bir tehlike altındadır. Ayrıca, kuş tek nota vızıltı sesi ile iletişim kurmaya çalışır. Görülmelerinin çok zor olduğu biliniyor ama onları görmek isterseniz en iyi yer King Island, Swan Bay, Victoria Gölü ve Mud Adaları kıyılarında olurdu.