Günümüzde dünyada binlerce kuş türü olsa da, tarih boyunca doğadaki kuş nüfusunun azalması ve yok olması görüldü. Kuşları düşündüğümüzde, zararsız ve küçük canlılar oldukları aklınıza gelebilir. Bazı kuşların, insanlar için ölümcül olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Dünyadaki en ölümcül kuşlar, insanları öldürebilen veya öldürme yeteneğine sahip olanlardır. İnsanları sahibi oldukları güç, agresif doğası veya toksisitesi ile öldürme yeteneklerine sahiptirler. Listedeki kuğu ve deve kuşu gibi kuşların insanlar için ölümcül olabileceğine inanmak zor olabilir. Ancak, zaman zaman ölümcül olabileceklerini unutmamalısınız. İnsanlar için en ölümcül ve en tehlikeli 10 kuşun listesini kontrol edelim:

10. Kırmızı – Kuyruklu Atmaca

Kırmızı Kuyruklu Hawk, Kuzey Amerika’daki en büyük şahinlerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, “chickenhawk” olarak da bilinir. Kırmızı Kuyruklu Şahin; genç hayvanları, daha küçük yırtıcı kuşları, sürüngenleri, hindileri, tavukları ve diğer küçük hayvanları öldürecek kadar güçlüdür. 2014’te Kızıl Kuyruklu Şahin tarafından bir ailenin köpeği öldürüldü. Atmaca, kurbanları avlamak için kullanılan keskin ve tehlikeli tırnaklara sahiptir.

9. Afrika Taçlı Kartal

Afrika Taç Kartal, dünyanın en büyük ve en güçlü kartallarından biridir. Taçlı Kartallar, avını öldürme yeteneğine sahiptir. Afrika Taçlı Kartal, Sahra altı Afrika ve Güney Afrika’da bulunan taçlı şahin kartalı olarak da bilinir. Buzağı ve maymunları öldürebilir. Avını genellikle güçlü darbelerle veya boğma yoluyla öldürür.

8. Harpy Kartal

Afrika Taçlı Kartal’a benzer şekilde Harpy Eagles, dünyanın en güçlü ve en büyük kartalları arasındadır. Gagaları kartallar arasında en ölümcül olanlar olarak bilinir. Panterler ve çitalar bile onlardan uzak durur. Harpy kartal bazen, Amerikan Harpy Kartal olarak adlandırılırlar. Bu kuşlar Amerika kıtasında bulunur. Bu güçlü yırtıcılar maymunları, jaguarları ve diğer küçük memelileri kolayca öldürebilir.

7. Avustralya Saksağan

Avustralya Saksağan,  Avustralya’nın en tehlikeli yaratıklarındandır. Avustralya’da bisikletçilere saldırmaları ile bilinir. Her zaman korunmasız eti avlıyorlar. İnsanlar üzerine saksağan saldırıları görülmüştür. Bisikletçiler, bazı evler, evcil hayvanlar ve çocuklar bu agresif saldırıları maruz kaldılar.

6. Kuğu

Bu sevimli kuş, son derece tehlikeli ve agresif olabilir. Bir kuğu yuvasına yaklaşırsanız,  kuğuların annesi son derece agresif olabilir. Kuğu saldırısı ile kemikleri kırılmış çocuklar ve yaşlılar görülmüştür. Bir grup kuğu korunma amaçlı olarak oldukça tehlikeli ve ölümcül olabilir. Onları tehdit ederseniz saldırgan hale gelirler. Kuğu gagaları güçlüdür ve tehlikede anında ısırırlar.

5. Pitohui

Pitohui, Küçük Shriekthrush’a benzeyen başka bir kuştur. Pitohui, Yeni Gine’ye özgüdür. Kapşonlu Pitohi’nin tüyü ve derisi, batrakotoksin grubunun güçlü nörotoksik alkaloidlerini içerir. Kuşun bu özelliği; yılanlara, yırtıcılara veya insanlara karşı kendini savunma mekanizması olarak kullanabildiği görülür. Bu kuşların yenmesi de iyi olmaz ve zehirli kimyasalları zararlıdır. Sahip olduğu toksinler, büyük olasılıkla kuşların yediği böcek türü Choresine’den gelir.

4. Şahin

Şahinler istisnai avcılardır ve kemirgenler, hayvanlar ve hatta insanlar için ölümcüldür. İnsanların gözlerine de saldırabilirler. Antarktika hariç tüm kıtalarda şahin var. Şahinler kurbanlarına karşı hızlı, zeki ve acımasızdır. Ayrıca tehlikeli derecede keskin gagalarıyla da bilinirler. Peregrine şahinleri 320 km/s hızla seyahat edebilir ve bu özellik onları dünyadaki en hızlı hareket eden yaratık yapar. Avcılık becerileri, harika görsel yetenekleri ve inanılmaz hızları; onları gezegendeki en tehlikeli hayvanlardan biri haline getiriyor.

3. Küçük Shriekthrush

Küçük Shriekthrush; adı gibi küçük bir kuştur ve zehirlidir. İnsanlar ve diğer hayvanlar için en ölümcül kuşlardan biridir. Kızıl örümcek kuşu-pamukçuk olarak da bilinir. Avustralya, Endonezya ve Papua Yeni Gine’nin bazı bölgelerinde bulunurlar. Bu kuşların toksisitesi üzerine bir çalışma, kuşların Orta ve Güney Amerika zehirli ok kurbağalarının salgılarında bulunanlara benzer izler gördüler. Son derece güçlü kimyasalları, kalp kasları ve sinir sistemleri üzerinde ciddi etkilere sahiptir.

2. Devekuşu

Devekuşu dünyanın en büyük canlı kuş türüdür. Büyük uçamayan kuş, zaman zaman ölümcül ve şiddetli olabilir. Şiddetli dövüş yırtıcıları, en büyük düşmanlarını ve aslanları bile öldürecek kadar güçlüdür. Devekuşları harika koşucular olarak bilinir ve güçlü bacakları vardır. Bir kişiye saldıran devekuşları, uzun pençeleri olan güçlü ayakları ile bir kişiyi tek bir darbe ile öldürebilecekleri eğik vuruşlar yapar.

1. Cassowary

Cassowary, güçlü vuruşlarıyla bilinen dünyanın en tehlikeli kuşudur. Bu kuşlar, saldırgan vuruşlarıyla insanları ve evcil hayvanları öldürebilir. Bu hayvanlara daha yakından bakarsanız, dinozorlara yakın bir benzerlik bulabilirsiniz. Guinness Rekorlar Kitabı, cassowary’i dünyanın en tehlikeli kuşu olarak listeliyor. Bu hayvanlar Yeni Gine (Papua Yeni Gine ve Endonezya), yakın adalar ve kuzeydoğu Avustralya’nın tropikal ormanlarına özgüdür. Cassowary 6,6 ft  kadar büyüyebilir ve 58,5 kilograma kadar çıkabilir. Bir kolu kesebilen güçlü ve keskin tırnaklar ile bilinirler. Cassowary’in yerlileri öldürdüğüne kayıtlar bulunuyor.