Büyük çocukların oyuncağı olarak bilinen motosikletler, fiyatları ile sizi şaşırtabilir. Motosiklete sahip birini tanıyorsanız, onlar için bir oyuncaktan daha değerli olduğunu bilirsiniz ve bazıları için fiyatın önemi olmaz. Hatta bu insanlar, motosikletlerini sürmek veya dokunmak için başkalarına bile güven duymazlar.

Nadir bir ürüne sahip olmak, bir gösteri yada istek olarak çoğu insanda öne çıkabiliyor. Çok pahalı olsalar dahi her zaman büyük bir arzu oluşturan bu şeyler, genellikle bir başarı işareti olarak görülmektedir. Bazı motosikletler normalden daha pahalıya mal oluyorlar.

İşte dünya 2020’nin en pahalı 10 motosikleti:

10. Ecosse Founder’s Edition Ti XX – 300.000 dolar

Özel motosiklet ustalarından oluşan bir ekip, Founder’s Edition modeli Ecosse Fe Ti XX titanyum serisinin kütük alüminyum özel şasisini oluşturmak için 1.280 saatten fazla çalıştı. Sonra elle görkemli bir biçimde ince bir parlaklık ile fırçalanıp boyandı. Tamamen kişiselleştirilmiş bu model için, 3.000 saate kadar uzmanlık gerektiren bir çalışma yapıldı. Bir süper şarjlı soğutmalı motor, 225 hp ve 210 ft-Nm tork gibi olağanüstü güç, titanyum ön akslı TTX yivli gaz çatalları ve yarış seviyesinde performans için karbon-seramik frenler bulunmaktadır. Son 10 yıldır birkaç motosiklet üreticisinin, bu tür nadir karmaşık makineleri yaşatmak için çalışma yaptığı biliniyor.

9. Efsanevi İngiliz Vintage Siyah – 400.000 $

Efsanevi Siyah Vintage, eşsiz İngiliz mühendisliğinin bir örneğidir ve dünyadaki hiçbir motosiklet eşleşmesine yakın olarak görülmez. Dünyadaki en hızlı motosiklet olmayabilir, ancak saniyeler içinde kolayca hızlanması ile bilinir.

Efsanevi İngiliz vintage siyahı, 1948’de piyasaya sürüldü ve spor otomobil Jaguar XK120’den daha hızlıydı.

8. Dodge Tomahawk V10 Superbike – 550.000 dolar

2003 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda bir yasal konsept aracı olan Dodge Tomahawk V10 Superbike tanıtıldı. Daha sonra çok az sayıda üretildi ve satıldı. Bir motosikletten çok bir araba gibi görünüyor. Bir melez olduğunu söyleyebiliriz. İlk bakışta, V10 superbike’ı araba veya motosiklet olarak belirlemek zor. Tomahawk’un hem ön hem de arkada iki tekerleği vardır.

7. Harley Davidson Cosmic Starship – 1,5 milyon dolar

Cosmic Starship (Kozmik Yıldız Gemisi) Harley Davidson tarafından 21 Ekim 2010’da Marina Del Rey, California’da tanıtıldı. Bir sanat eseri gibi görünüyor. Sanki bu tekerlekler üzerindeki Harley-Davidson VRSC ya da V-Rod gibi, sanatçının “Kozmik Yayılımcılık” adı verilen benzersiz resim tarzı, aşırı renk ve doku işaretleme sanat kombinasyonunu gösteriyor.

6. Harley-Davidson Bucherer Blue Edition – 1.79 milyon dolar

Harley-Davidson Blue, kuyumculardan bezemeler içeren Bündnerbike ile birlikte yapılan benzersiz bir modeldir. İsviçreli  pahalı saat  ve mücevher şirketi Bucherer, şimdiye kadar satılan dünyanın en pahalı Harley Davidson’u olan Harley-Davidson Blue baskısı yaparak saygın bir şirket olarak kendini kanıtladı. Bu Blue Edition, Harley-Davidson Softail Slim S’ye dayanıyor, ancak 1.8 milyon İsviçre Frankı veya yaklaşık 1.79 milyon USD değerinde olan tam bir revizyona sahip.

Pahalı olmasının nedeni, motosiklet çerçevesi üzerinde değerli metaller olmasıdır. Altın kaplamalı parçalarını fark edebilirsiniz. LED ışık sistemi modern bir dokunuş için ısıya dayanıklıdır . Ayrıca içten yanmalı bir motora sahip olan ilk motosiklettir. Motosikletin çeşitli kısımları lüks özelliğini daha da yansıtmak için altın kaplıdır. Yanar döner rengiyle motosikletin benzersiz bir detayı vardır. Göstergenin altında geri çekilebilir bir kasa içinde, 5.40 karat pırlantalı altı çatallı bir cennet solo halkası bulacaksınız.

5. Yamaha BMS Chopper – 3 milyon dolar

Japon motosiklet ve deniz ürünleri şirketi olan Yamaha, lüks bir parça olarak en pahalı ve şık motosikletlerden biri olarak “Yamaha Road Star BMS Chopper” a sahiptir. BMS Nehmesis, Daytona’da düzenlenen ünlü Rat’s Hole Custom Show’u kazandı ve özel motosiklet endüstrisinde BMS Choppers’ı yönetti.

Büyük 360 mm arka lastik, otomatik kavrama ve akıllı elektronik tutamaklarla donatılmıştır. BMS ayrıca altın kaplama bileşenlerle üretilir ve bu nedenle premium bir özel motosiklettir. Road Star BMS Chopper, 102 inç küp ön çatalla birlikte gelir. Tabanı ekstra uzundur. BMS Chopper’ın güçlü 48 ° çift motoru en iyi seyir performansını sunar.

4. Hildebrand & Wolfmuller – 3,5 milyon dolar

Hildebrand ve Wolf Müller, dünyanın ilk üretim motosikletidir. Dünyanın ilk motosikleti olmasından dolayı alıcılar, bu benzersiz motosikleti satın almaya çalışır.

Bu motosiklet tamamen işlevseldir ve iki silindirli dört zamanlı bir motora sahiptir. Almanya’da üretilen Hildebrand & Wolfmüller, seri üretime giren ilk motorlu iki tekerlekli olarak önemli tarihsel öneme sahiptir. Motosiklet teriminin uygulandığı ilk araçtır (Almanca Motorrad).

3. Ecosse ES1 Spirit – 3.6 Milyon Dolar

Ecosse ES1 Superbike, 250 mil/saat hızını en üst düzeye çıkaran ve güncel, özelleştirilmiş bir karbon fiber gövdeye sahip korkunç bir makinedir.

Motosiklet; ergonomik donanım, gelişmiş bir kompozit tasarım, istenen özelliklerde motor çıkış parametreleri, bir elektronik kontrol sistemi ile donatılmıştır ve iki tekerlek üzerinde özel biçimde üretilmiştir. Ecosse spirit’in motoru diğer hızlı motosikletlere kıyasla güçlü değildir.

Bir spor araba kadar olmasa da sürükleme tasarımının genel katsayısının 0.4 olması hızın gerçek nedenidir. Bu oran, geleneksel bir süper motosikletten, hız açısından yüzde 40 daha iyi olması anlamına geliyor.

2. 1949 E90 AJS Porcupine – 7 Milyon Dolar

AJS 500 cc Porcupine, 1945 yılında E90S olarak adlandırılan yatay bir motorla inşa edilmiş ve Associated Motor Cycles (AMC) tarafından üretilen bir İngiliz yarış motosikletidir.

Bu motosiklet son derece nadirdir ve harika bir yarış geçmişine sahiptir. Üretimi 7 milyon dolara mal oluyor. Dünyada sadece dört tane bulunuyor.

1. Neiman Marcus Limited Edition Fighter – 11 milyon dolar

Neiman Marcus, motosikletlerle ilgili perakende satış yerleri olarak biliniyor. Ancak şimdiye kadar satılan dünyanın en pahalı motosikleti olan Limited Edition Fighter’ı üretiyorlar. Bir açık artırmadaki bu motosiklet, görünüşü bir saatin içine benzediğinden 11 milyon dolarlık bir satış değerine ulaştı ve satıldı.

Sınırlı sayıda, sadece 45 adet üretildi.Titanyum, alüminyum ve karbon fiber bitleri ve 120cc 45 ° hava soğutmalı V-Twin motor içeren bir ön süspansiyon kullanıyor.

Oldukça hafif bir çerçeve yanında, orta derecede güçlü bir motorla birleşen motosikletin saatte 190 mil hıza ulaşması pek zor olmuyor.