Arabaların büyülü dünyası her zaman insanların ilgisini çekiyor. Eski yada yeni otomobil toplayarak, bunu hobi haline getiren zengin insanlar bile var. Otomotiv endüstrisinin başlangıcından bu yana, sektörde başarılı olmak için yarışan birçok ülke bulunuyor. Fransa da bu ülkelerden biridir. Fransız otomobil endüstrisi giderek büyüdü ve dünyada da farkına varılan ünlü Fransız otomobil markalarını yarattı.

Sürüş keyfi yaşayacağınız ve hoşunuza gidecek en popüler 10 Fransız Otomobil Markası listesi:

10. Ligier (1968 – Günümüzde)

Ligier , 1976 ve 1996 yılları arasında Formula 1 Dünya Şampiyonasına katılımıyla ünlü bir Fransız otomobil ve minibüs üreticisidir. Eski bir yarış pilotu ve rugby oyuncusu olan Guy Ligier şirketi, 1968’de kurdu. Guy Ligier uzman bir mikro otomobil üreticisiydi. Otomobiller Martini ve Ligier işbirliği yapıldı. Ligier-Martini kuruluşu ortaklığı, dayanıklılık veya tepe tırmanmada kullanılan spor prototipleri sundu. Şirket, Ligier JS2’nin tanıtımı ile otomobil işine girdi. Bu, Ford V6 tarafından desteklenen orta motorlu bir spor otomobildi. 1971’den itibaren Ligier JS2, Maserati ‘yi V6 motorun yerini aldı. Otomobil, güç/ağırlık oranı ve tasarımı nedeniyle oldukça övgü aldı.

9. DS Otomobilleri (2009 – Halen)

DS Automobiles, Fransa’da nispeten yeni bir markadır ve Groupe PSA’nın bir yan kuruluşudur. Citroën’in premium bir alt markasıdır. 2009 yılında DS, markalı araçların premium alt markası ilan edildi. DS, Farklı Ruh veya Farklı Serileri temsil eder. 2015 yılından bu yana şirket bağımsız bir otomobil markası oldu. DS markasının tarihi, Citroën DS’nin popüler bir model olduğu 1955 yılına dayanıyor. Citroën DS ikonik bir tasarımdı ve üretimi 1975’te durdu. DS Automobiles, Citroën DS’nin mirası üzerine inşa edildi. Otomobil markasının birçok dramatik görünümlü konsept spor otomobil tasarlayıp ürettiği biliniyor.

8. De la Chappelle (1907 – Günümüzde)

De la Chappelle , Bugatti arabaları yüksek performans sahibi olmasıyla ünlü bir Fransız otomobil üreticisidir. Otomobil markası, 1907’de Loire’deki iki kardeş Guy ve Carl de La Chapelle tarafından yaratıldı. Şirket kendi motorlarını üretti ve kendi adına birçok patenti bulunuyordu. 1000’den fazla araba üretti ve İkinci Dünya Savaşı iki kardeşin faaliyetlerine son vermesine neden oldu.

1975’te Guy ve Carl’ın büyük yeğeni Xavier De La Chapelle markayı yeniden yarattı. Xavier De La Chapelle, Venturi Automobiles’ın eski yönetmeniydi. 1998 yılında şirket Roadster olarak bilinen kendi tasarımlarını yarattı. Bugün şirket, roadster’lar yapıyor. Şirket ayrıca çocuklar için gerçek arabalar yapıyor. Çocuklar için bu gerçek arabalar BMW, Bugatti ve Ferrari’nin genç versiyonlarıdır.

7. Alpine (1955 – Günümüzde)

Société des Automobiles Alpine SAS (Alpine) 1955 yılında kurulmuş bir Fransız otomobil üretim şirketidir. Şirket spor ve yarış arabaları üretmektedir. Tarihi boyunca Alpine, Renault’nun yakın bir akrabasıydı. 1973’te Alpine Renault tarafından satın alındı. Jean Rédélé, Alpine’nin otomotiv öncüsü, pilotu ve kurucusuydu. 1950’lerde Rédélé, Renault’nun Fransa’daki en genç bayisiydi. Dieppe-Rouen’i Renault 4 CV ile toplamaya başladı. Birçok büyük yenilik kattı. 4 CV ile olan deneyimi arttıkça, performansını daha da artırmak için otomobilde birçok değişiklik yapmaya başladı. Orijinal üç vitesli üniteyi özel beş vitesli şanzımanlarla değiştirdi. Ayrıca otomobili hafifleştimek için hafif alüminyum gövdeler kullandı. Bununla yakaladığı büyük başarıların ardından Rédélé, 1954’te Alpine markasını yarattı. Alpine, tarihi boyunca şirket adıyla ilgili sorunlarla karşılaşmak zorunda kaldı.

6. Venturi Otomobilleri (1984 – Günümüzde)

Venturi Automobiles , Monegasque merkezli Fransız bir otomobil üretim şirketidir. Çok uluslu bir şirkettir ve lüks elektrikli araçlar tasarlayarak üretmektedir. Şirketin kurucuları Claude Poiraud ve Gérard Godfroy, çeşitli otomobil şirketleri için bir Fransız üretim ve tasarım şirketi olan Heuliez’de iki mühendislerdi. 1984’te Venturi’nin ilk otomobilini tasarlayıp çıkardılar. Otomobilin adı ilk olarak “Ventury” olarak yazıldı. Amaçları İngiliz Aston Martin, İtalyan Ferrari ve Alman Porsche ile rekabet edebilecek bir otomobil yaratmaktı. 1985 yılına gelindiğinde, 5 araba ile başladıkları işte daha fazla araba üretimine başladılar. 20 yıl içinde Venturi genel merkezi Couëron, Pays de Loire’den 750 lüks otomobil üretimi gerçekleştirdiler.

Venturi 400 GT şimdiye kadar yapılmış en iyi performans gösteren Fransız otomobillerinden biri olmayı başardı. Otomobil, dünyada standart karbon frenlere sahip ilk otomobildi. Venturi arabalarının Fransız otomobil pazarında en iyisi olduğunu kanıtlıyordu. 2001 yılında, Monegasque milyoneri Gildo Pallanca Pastor, Venturi’yi satın aldı. Gildo Pallanca Pastor daha çok elektrikli motorlara odaklandı ve bu da Venturi Fétish  modelinin ortaya çıkmasına yol açtı . Venturi, 2009 yılında Fransız motosiklet üreticisi Voxan’ı satın aldığını açıkladı. 2011 yılında bir araştırma ve geliştirme merkezi olarak Venturi,  Kuzey Amerika’da faaliyet göstermeye başladı.

5. PSA Grubu (1976 – Günümüzde)

Groupe PSA bir Fransız otomobil üretim şirketidir. Şirket Citroën, DS, Opel ve Peugeot gibi diğer popüler otomobil markalarının sahibidir. Şirket, geniş bir kapsama alanı ile dünyanın birçok ülkesinde genişlemeye sahiptir. 2016 yılında irket Avrupa’nın üçüncü büyük otomobil üretim şirketi olmayı başarmıştır.

2012-2014 yılları arasında mali kriz yaşayan şirket, Opel ve Vauxhall gibi markaları satın alınmasıyla dünyanın en büyük otomobil üretim şirketlerinden biri haline gelmiştir. PSA, Peugeot ve Citroën gibi markalarla karşılaştırıldığında nispeten daha genç bir şirkettir. Şirketin tarihi 1976’da başlamıştır.

4. Bugatti (1909 – Günümüzde)

Ünlü otomobil markası Bugatti, 1990’lı yıllarda Volkswagen Grubu tarafından yeniden canlandırıldı. Bundan önce, marka 1909’da bir Fransız yüksek performanslı otomobil üreticisiydi. Markanın adı, İtalyan doğumlu bir Fransız otomobil öncüsü olan kurucusu Ettore Bugatti’den gelmektedir. Şirket, önce 1963’te Hispano-Suiza’ya, ardından 1998’de Volkswagen Grubu’na birden çok kez satılmıştır.

Ettore Bugatti bir sanatçı aileden geliyordu ve arabaları inanılmaz sanatsal izler taşıyordu. Ettore Bugatti ve oğlu tarafından yapılan başarılı bir girişimin ardından, şirket mali krizler yaşadı. Bugün hala Fransa’dan gelen popüler ve ünlü bir otomobil markası durumundadır.

3. Citroën (1919 – Günümüzde)

Citroën dünyaca ünlü bir otomobil şirketidir ve 1976’dan beri PSA Peugeot Citroën’in bir parçasıdır. 1919’da Fransız sanayici André-Gustave Citroën, bu Fransız otomobil şirketini kurmuştur. Citroën Traction Avant , 1934’ten 1957’ye kadar yollarda olan klasik yeniliklerden biriydi. Araba yenilikçi ve dünyada türünün ilk örneğiydi. Bu araba yaklaşık 760.000 adetlik bir üretim sayısına ulaştı ve bu rekor rakam onu dünyada seri üretime sahip ilk önden çekişli otomobil yaptı. Otomobilin özellikleri bugün hala kullanımdadır. Ortaya çıkardığı yeniliklerinden bazıları, otomobil endüstrisinde ilk kez oldu.

Otomobil markası kurucusu André-Gustave Citroën, I. Dünya Savaşı sırasında Fransa için askeri silahlar ve ekipman yaptı.

2. Peugeot (1810 – Günümüzde)

Kahve değirmeni ve bisiklet üreticisi olarak başlayan bir aile şirketi , bugün dünyanın en popüler otomobil markalarından biri haline gelmiştir. Peugeot’nun yolculuğu 1810’da başladı. Şirket 200 yılı aşkın bir süredir ve dünyada başarılı olan bir otomobil markasıdır. Şirket, Jean-Pierre Peugeot ve Jean-Frédéric Peugeot tarafından kuruldu. 1842’de Peugeot ailesi üretim listesinde; kahve, karabiber ve tuz değirmenleri de vardı.

Armand Peugeot, şirketin bisiklet ve otomobillerdeki mühendislik işlerinden sorumluydu. Armand Peugeot’nun otomobile ilgisi Gottlieb Daimler ve diğerleriyle tanıştıktan sonra arttı. 1889’da Peugeot; üç tekerlekli, buharla çalışan ilk otomobilini üretti. Fransız otomobil öncüsü ve sanayicisi Léon Serpollet’in tasarım yeniliğiydi. 1896’ya kadar şirket motorları için Daimler’e bağımlıydı. 1986’da Peugeot, Daimler’den bağımsız olmasını sağlayan kendi motorlarını üretti.

Bugün, otomobil üreticisi olarak dünya lideri oldu. Lüks arabalar, ticari arabalar ve spor arabalar üretiyor.

1. Renault (1899 – Günümüzde)

Groupe Renault , Louis Renault ve kardeşleri Marcel ve Fernand tarafından kurulan bir Fransız otomobil üretim şirketidir. Şirketin tarihi, kardeşleri ile birlikte genç ve hevesli bir mühendis olan Louis Renault’in birçok otomobil prototipi oluşturduğu 1898 yılına dayanıyor. 24 Aralık 1898’de Renault Voiturette 1CV isimli ilk Renault otomobil satışa çıktı. 1903’te Renault, ilk büyük yenilik olan kendi motor üretimine başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Renault, askerlerin nakil edilmesinde Fransız ordusu içinde son derece popülerdi. Bu sayede “Taksi de la Marne” lakabını aldı. 1907 ve 1908 yılları arasında Renault, New York’ta en çok satan yabancı marka oldu.

Bugün Renault Corporation, çeşitli marka iştirakleri ile dünyada son derece popüler bir markadır. 2016 yılında Renault dünyanın 9. en büyük otomobil üreticisi oldu. Şirket otomobillere, lüks arabalar, spor arabalar, ticari araçlar üretimi için finansman ayırıyor. Renault çatısı altında, Dacia olarak bilinen başka bir marka popüler ortaya çıkarıldı.