Akrep kelimesi bile bazı insanlarda korku adrenalini seviyesini yükseltmek için yeterlidir.

Bugüne kadar tanınan 1000’den fazla akrep türü vardır. Bunlardan insanlar için hayatlara neden olabilecek ve onları hiçbir zaman öldürmeyecek olanlar oldukça az. Bugüne kadar keşfedilen hemen hemen tüm akrep türleri zehirli acı veri. Buna rağmen yetişkin bir insanı öldürme potansiyeli olan sadece 25 akrep türü vardır. 430 milyon yılı aşan akrep üzerindeki evrim geçmişiyle, beklenenden daha ölümcül olan Dünyadaki En Tehlikeli 10 Akrep İçin Bilgiler’i hazırladık.

10. Sarı Ayaklı Oyuk Akrep

“Parlak yuva akrep” olarak da bilinen sarı bacaklı oyuk akrep, büyük ölçüde Afrika’nın bazı bölgelerine dağılmıştır. Bu akrep türünün soğuk alanlarda ve sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı yerlerde yuvalandığı görülebilir. Akrebin insanlar üzerindeki zehiri hakkında önemli bir veri yoktur. Mağdurların bazı genel tıbbi raporları, sağlıklı insanlar üzerinde hafif etkiler olduğunu göstermektedir. Zehir açısından daha az zararlı oldukları söylenirken, kıskaçları çok güçlüdür ve insan derisini etkileyebilir.

9. Tanzanya Kırmızı Tırnaklı Akrep

“Kırmızı pençe akrep” olarak da bilinen Tanzanya kırmızı pençe akrep, sokmalar dikkate alındığında, dikkate alınması gereken bir akreptir. Büyük ölçüde Afrika tropik yağmur ormanlarında yaşar. Nemli zeminleri sever. Davranışları açısından, saldırgan değildirler ve bazen evcil hayvan olarak tutulurlar. Derilere zarar vermek için çaba harcarlar. Akrep sokması arı sokmalarıyla karşılaştırılabilir. 12 inç uzunluğa kadar büyümektedir.

8. İmparator Akrep

İmparator akrep, Batı Afrika’nın yağmur ormanlarında yaşayan hantal bir akreptir. İmparator Akrep, dünyadaki en büyük akrep türlerinden biri olarak yaklaşık 7.9 inç uzunluğuna kadar büyüyebilir. Yaşama ömrü 6 ile 8 yıl arasında açıklanmaktadır. Dürüst olmak gerekirse, içlerindeki zehir seviyeleri boyutlarıyla karşılaştırılamaz. Sokma temel olarak hafiftir, ancak insanlarda vücut alerjilerine neden olmak için güçlüdür. Öldürücü değildir. Avlama yetenekleri güçlüdür ve av için 6 feet derinliğe kadar oyukları görülmektedir.

7. Brezilya Sarı Akrep

Brezilya sarı akrep, büyük ölçüde Brezilya’da yaşayan ölümcül akreplerden biridir. Toksikler açısından son derece tehlikeli olduğu düşünülen akrep, tüm Brezilya’daki en zehirli hayvan olmasını sağlıyor. Brezilya sarı akrebinin metabolizması, muhtemelen yiyeceksiz bile aylarca hayatta kalan bir hamam böceğinin metabolizması ile karşılaştırılabilir. Zehrin özlerinin merkezi sinir sistemine zarar verdiği, klinik ve deneysel olarak kanıtlanmıştır. Mağdurlarda görülen bazı semptomlar miyokard hasarı, pulmoner ödem, solunum güçlüğü ve şoktur.

6. Tükürme Kalın Kuyruk Siyah Akrep

Tükürmek ifadesi belli bir mesafede duran herkese saldırı yeteneği olmasından gelmektedir. Bu tehlikesini daha da artırır. Tükürme kalın kuyruk siyah akrep, Güney Amerika’nın kuru bölgelerinde yaşar. İçlerindeki zehir içeriğinin Kurtoxin’den oluştuğu ve çok tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Kurtoxin bileşenlerinin reaksiyonu temel olarak sodyum hücre kanallarının deaktivasyonunu ve bir miktar aktivasyonunu etkiler. Diğer akreplerle karşılaştırıldığında, kuyruk yavaşça uçtan yağlanan bir canavardır ve zehri sokmadan 1 metre uzunluğunda tükürüyor gibi görünüyorlar.

5. Arap Yağlı Kuyruklu Akrep

Görünüş olarak çok iğrenç bir görünümü olan bir akrep. Arap yağlı kuyruklu akrep, görüntüsü ile korkunç ve canavar bir katil gibi görünüyor. Çoğunlukla Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşıyorlar. Görünüş açısından, gövde tamamen siyah renklidir, kıskaçları hafif kahverengimsi renktedir. Boyut olarak, 3.9 inç uzunluğa kadar büyüyebilir. Sokmalarındaki zehir çok tehlikelidir.

4. Sarı Yağ Kuyruğu Akrep

Sarı yağ kuyruğu akrep dünyadaki en tehlikeli çöl akreplerinden biridir. Somali, Kuzey Amerika, Pakistan ve Hindistan gibi bazı bölgelerde bulunur. Akrep çok agresif olur. Akrep Yunanca “katil” anlamına gelen “Androctonus australis” olarak tanınır.İçlerindeki toksik çok tehlikelidir ve yıllar boyunca birçok hayatın sona ermesine neden olmuştur. Akrep kuyruğunun inanılmaz derecede güçlü olması en dikkat çekici yanıdır. Akrebin kenarlarındaki yapısı, mücadele sırasında daha iyi görmelerini sağlamak için kubbeden oluşur.Sarı yağ kuyruğu akrepleri fırtınalara bile dayanabilir. Kum tepelerini, sıkı tutmaktadırlar.

3. Ölümcü

Deathstalker (Ölümcü) akrep, sokmalarındaki aşırı zehir nedeniyle üçüncü sıradadır. Ortalama uzunluğu sadece 2,2 inç ve sokmalarındaki zehir, akrep türlerinin çoğundan daha ölümcül olabilir. “İsrail sarı akrep” olarak da bilinen akrep sokmaları, çok acı verici olabilir. Yetişkin bir insanın ölümüne bir iğnesi yeterli gelmeyebilir.Ama genç insanlar bağışıklığı az olduğundan risk altındadır.

2. Arizona Kabuğu Akrep

Arizona Kabuğu Akrep, diğer akrep türlerine kıyasla akrep olarak çok daha basit görünüme sahipti. İçlerindeki zehir göz önüne alındığında, kabuk akrep çok ölümcül olabilir. Sadece 7 cm boyutunda çok küçük olan akrep, büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında Sonoran Çölü‘nde yaşıyor. Tek bir acısı, bir elektrik sarsıntısının ağrısı ile karşılaştırılabilir. Zehirlerinin neden olduğu ağrı son derece dayanılmazdır. Potansiyel olarak nefes kaybı, uyuşma ve kusma gibi bazı semptomlara neden olabilirler. 1980’lerde ağaç kabuğu akrebinin sokması sonucu 800’den fazla ölüm kayıtları var.

1. Hint Kırmızı Akrep

Hint kırmızı akrepler, bugüne kadar dünyadaki en tehlikeli akrepler olarak kabul edilir. Doğu Hint Arebi olarak da kabul edilen tür; Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’nın bazı bölgelerinde yaşar. Boyut olarak, 50 ila 90 mm uzunluğunda olabilir. Renkleri temelde parlak dağıtılmış kırmızı veya kahverengi renk tonu ile zifiri karanlıktır. İçlerindeki zehir içeriği, en kısa sürede yetişkin bir insanı öldürmek için yeterlidir. En ölümcül akrep türü olduğunu unutmayın ve onları tespit ederseniz asla ortalığı karıştırmayın. Saldırı belirtilerinden bazıları terleme, kalp durması ve bilinç kaybıdır.