Spor, yaş gruplarına bakılmaksızın rekabetçi bir fiziksel aktivitedir. Dünyadaki her spor, katılımcılarına farklı riskler getirir ve adrenalin yükseltecek derecede tehlikeli olabilir. En tehlikeli sporlardan bazıları, aşağıda macera tutkunları için listeleniyor:

Boğa Koşusu (Encierro)

Boğa Koşusu (Bull Running), dünyanın birçok ülkesinde yapılsa da ünlü bir İspanyol festivali olan Encierro tarafından tanınmaktadır. Bir festival olmasına rağmen boğa koşusu, katılımcıların arkasında bir grup boğanın koşması ile yapılan dünya çapında adrenali yükseltecek tehlikeli bir spordur. Boğalar kasabanın ortasında serbest bırakılır. Hedef, boğayı kasabanın boğa halkasına çekerek başarılır. 1910’dan bu yana yaklaşık 20 ölüm bu etkinliklerde gerçekleşti. Her yıl yaklaşık 300 kişinin yaralandığı tahmin ediliyor.

Motosiklet Sürme

Modern yaşamda bisiklete binmek giderek popülerleşti. Motosiklet kazalarının büyük bir kısmı, bisiklet sürerken kazanılan alışkanlıklardan kaynaklanır. Sürücü çok yüksek hızdayken, küçük bir engel bile motosikleti devirebilir ve ölüme neden olabilir. Motor sporları dünyasındaki en ölümcül spordur. Yüksek hızlı, engebeli yüzey ve dar yollar nedeniyle herhangi bir konumdan bağımsız olarak hayatı tehdit edebilirler.

Boğa Sürme

Boğa sürme, bir boğa üzerinde kalma deneyimi yaşatıyor. Sürücünün görevi, yarışma sırasında öngörülen zaman diliminin sonuna kadar boğanın üstünde kalmaktır. Tek bir boğa tepkisiyle sürücünün vücudunda büyük zararlara yol açabilecek biçimde 12 metre yükseğe atılabilirsiniz. Sürücünün fırlatılmasından ayrı olarak, sürücünün boğa tarafından tekmelenmesi olasılığı da vardır.

Amigo

Amigo, dünyada katılımcıların en fazla yaralanacağı tahmin edilen tek spordur. Gösteri esnasında diğer katılımcıların ve seyircilerin aşırı baskısı nedeniyle kemiklere ve omuriliğe zarar verebilir. Ponpon kızlar nedeniyle bugüne kadar bildirilen yaklaşık 20.000 kişi yaralanması var. 14 Nisan 2008’de, takım arkadaşı göğsüne çok sert bir şekilde tekme attığında ünlü bir amigo olan Lauren Chang yere yığıldı. Şiddetli akciğer hasarı ve iç kanaması rapor edildi ve öldü. ABD’de, lise atletizminin yaklaşık % 65’i amigo kazalarında yaralanma ile karşılaşır.

Büyük Dalga Sörfü

Büyük Dalga Sörfü, dünyanın en tehlikeli ve ölümcül sporlarından biri olarak kabul edilir. Sörf her zaman eğlencelidir, ancak sörfçülerin her dalgasının yarattığı etki o kadar ölümcül ki saniyeler içinde ezilebilirler. Her büyük dalga 50 feet’e kadar çıkabilir ve 50-80 km/s arasında değişen büyük bir hızda hareket eder. Sörfçülerin su altında çekilme olasılığı, ağır su altı akımı nedeniyle oldukça yüksektir.

Temel Atlama

Katılımcıların donanımlı bir paraşütle uçurumdan atlamasını da içeren “Wingsuit Flying” olarak da bilinen temel atlama, ABD de dahil olmak üzere birçok ülkede yasa dışı sayılır. Ancak birçok heyecan ve adrenalin arayan kişi, hala yüksek binalardan ve dağ kayalıklarından atlamayı sürdürüyor. ABD’de temel atlama, yasal olarak birçok lisanslı kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Spor genellikle bir uçurumdan atlamayı ve zemine yaklaşırken bir paraşüt açmayı içerir. Paraşüt başarısızlığı, kayma dengesizliği ve kalp krizi nedeniyle birçok ölüm meydana gelmiştir.

Helikopterle Kayak

Adından da anlaşılacağı gibi, helikopterle kayak (Heli-Skiing) kayakçıların çok yüksek irtifadan snowboard yapması için helikopterden atlaması olarak bilinen bir spordur. Kayakçılar standart hızda sörf yapmak için helikopterden çekilir. Ancak heyelan veya hava değişikliği nedeniyle kayakçıların karda mahsur olma olasılığı yüksektir. Yüksek hız nedeniyle, helikopter sürüşleri çok tehlikeli olarak kabul edilir.

Sokak Luge

Sokak Luge, ağırlıklı olarak bir kaykay üzerinde hız yapmayı içeren yerçekimi ile çalışan bir spordur. Pateni sürerken yüksek konsantrasyon gereklidir. Sırtüstü uzanıp, hızı toplamak için çalışmanız gerekir. Kaykayda mola yok ve acil durumlarda gerekli olsa bile hiçbir nedenle durdurulamıyor. Paten hız kazandığında, yaklaşık 150 km/saate kadar çıkabiliyor. Bu da herhangi bir kişiyi kızağın üzerine atarak ölümcül olabilir. Sokak Luge’nin neden olduğu yaralanmalar ölümcüldür. Yolların çok dar olduğu dağlık bölgelerde denenirse ölüme bile neden olabilir. Paten, uygun şekilde kullanılmazsa kolayca devrilebilir ve uygun güvenlik önlemleriyle uygulanması şiddetle tavsiye edilir.

Dağcılık

Dağcılık, kaya tırmanışı ve buzul tırmanışı olarak ayrılabilen dünyanın en zor ve tehlikeli sporlarından biridir. Yüksek irtifa ve zorlu engeller riskin arkasındaki ana nedenlerdir. Yüksek rakım ve pürüzlü yüzey riskinin yanı sıra, aşırı ultraviyole radyasyona maruz kalması nedeniyle hipotermi, hipoksi ve hatta körlükten muzdarip olma olasılığımız yüksek. Bu nedenle, bu tür konumlara uygun güvenlik önlemleriyle yapılması şiddetle tavsiye edilir.

Mağara Dalışı

Mağara Dalışı, yaşamı tehdit eden bir su sporudur. Genellikle mağaralarda su altı dalışıyla ilgilenir. Mağara dalışı çok risklidir, çünkü su altında saniyeler içinde hayatını öldürebilecek birçok pürüzlü kaya olabilir. Bu sporun arkasındaki en büyük risklerden biri olan bilinmeyen derinliğe sahip bir uçuruma benzetilebilir. Dalış noktasındaki oksijen seviyesi son derece düşük olacaktır ve su altında uzun süre hayatta kalmak son derece imkansız hale gelebilir. Sualtı mağaralarındaki görünürlükler oldukça düşüktür.