İnsanların seyahat etmek isteme nedenleri arasında;  gençleşme isteği, farklı çevrelerde bir değişiklik yaşama isteği, rahatsız eden şeylerden uzaklaşıp onlar hakkında düşünme isteği ve elbette daha birçok farklı şey sayılabilir. Elbette bu seyahat etmek istenebilecek yerler arasında; tekrar tekrar gidilebilecek, çok iyi korunup bozulmamış, yeşilliklerin altında gizlenmiş bazı tehlikeli olan yerler de var. Seyahat tutkusu olanlar için dünyanın en tehlikeli sayılan 10 turistik noktasını belirledik.

10. Natron Gölü, Tanzanya

Natron Gölü, Tanzanya

Alkali yapısıyla ve sığ olması ile bilinen bir göl olan Natron Gölü, sodyum hidrat oluşumunu takiben hızlı buharlaşma nedeniyle alkali yapısına kavuşmuştur. Göle rengini, fotosentez için kullanılan tuz alıcı organizmaların pigmentleri tarafından verilir. Gölün alkali sahibi olan yapısı, bitki örtüsü ve çevrede yaşayan canlılar için birincil tehdittir ve tuzlar çoğu hayvanı zehirlemek için yeterli olmaktadır. Flamingolar da bu tehlike ile karşılaşıyorlar. Ziyaretçilere göl çevresinde kamp yapmalarına izin verilse bile kampçılara su ile teması noktasında son derece dikkatli olmaları uyarıları yapılıyor.

9. Ölüm Vadisi, Rusya

Ölüm Vadisi, Rusya

Ölüm Vadisi, Kamçatka’da ki Kikhpinych yanardağının eteklerinde yer almaktadır. İlk olarak yerel avcılar burayı keşfediyor. Keşif le beraber ilk olarak köpeklerini kaybetmeye başlıyorlar. Sonrasında kendi ölümleri yaşanmaya başlıyor. İlginç olan ise akla yatkın bir açıklama olmaksızın iskeletlerinin başka hayvanların gövdelerinde bulunması oluyor. Bu güne kadar vadiyi çevreleyen gizemi çözmek için birçok çaba gösterilse dahi çoğu başarısız oldu.

Gizemi çözme çabaları sırasında birkaç araştırmacı, ölümlere neden olan şeyi ortaya çıkarma çabasıyla kendi ölümlerine engel olamadılar. Yapılan bazı araştırmalar, püskürmeler sırasında yayılan gazların siyanür izleri içerdiğini ve bunun ölümlere neden olabileceğini ortaya koydu. Siyanürün yanı sıra hidrojen sülfitin solunması da başka bir açıklama olarak ölümlerin nedeni için gösterildi. Eğer kimyasal savaş için tasarlanan takım elbiseleri alamazsanız, bu yeri ziyaret etmek için bir plan içerisine girmemelisiniz.

8. Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda Şeytan Üçgeni

Tehlikeli yerler arasında belki de en fazla bilinen Bermuda Şeytan Üçgeni, Atlantik Okyanusu‘nda gemilerin battıkları ve uçakların kaybolduğu yer olarak biliniyor. Tüm açıklanamayan olaylarda olduğu gibi yaşanan olayların gizemli koşullar altında gerçekleştiği  ifade edildi. Hatta yaşananlar ile ilgili dünya dışı organların paranormal aktivite ve müdahale fikrini alay eden kaynaklar ortaya çıktı. Ancak gerçekleşen kayıpların neden olduğu konusunda henüz bir netlik bulunmamaktadır.

Buna ek olarak, birkaç bilim adamı metan püskürmelerinin geminin yüzer kapasitesini bozabileceğini ve herhangi bir uyarı yapmadan hemen batırabileceğini iddia etti. Kaybolmaların bazılarında güçlü kasırgalar da etken olmuştur. Gidilmesi gereken en iyi turistik yer olarak görülmese bile, gerçeği ortaya çıkarmak için bir dizi sefer Bermuda Şeytan Üçgeni için yapıldı. Eğer siz de ölümle flört etmek istiyorsanız deneyebilirsiniz. Bermuda Şeytan Üçgeni’nin mutlaka gidilecek yer arasına aldıysanız, bir geminizin veya yedek bir uçağınızın olmasıyla da ilgilenmelisiniz.

7. Everest Dağı, Nepal ve Çin

Everest Dağı, Nepal ve Çin

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı, bu listeye dahil edilmeden tamamlanamazdı. Everest Dağı zirvesi, 29.000 feet ve yükseklik küçük, ticari bir jet için seyir yüksekliği oluyor. Aslında zirveye giden yol; son derece zor değil ama zorlaştıran çığ ve sert hava koşulları var.

Everest’in ölçeklendirmesi yapılırken yüzlerce insan hayatını kaybetti ve bedenler hala izlerini zirve yolunda tutuyor. Oksijenin 29 bin feet yükseklikte az olduğundan, vücudun donma olasılığı son derece yüksektir ve nefes almak zordur. Bu nedenle, zirveye çıkış esnasında oksijen tüplerinin taşınması son derece önemlidir. Eğer zirve seferi; uygun iklimlendirme sağlamadan gerçekleştirilirse intihardan farksız bir iş yaparsınız ve Everest sizi affetmez.

6. Kuzey Kore

Kuzey Kore

Aslında kapalı yapısıyla Kuzey Kore, dünyanın geri kalanı için bir sır değildir. Ülke; insanlarının özgürlüğüne gereksiz kısıtlamalar getirilmesi nedeniyle, insan haklarının ihlali açısından popülerdir. İnsanlar, yasayı ve hükümeti sorgulamaktan yoksundurlar. Kadınların ise, iktidardaki erkeklerden ve üst düzey yetkililerden cinsel şiddete maruz kaldığı söylenebilir.

Kadınlara karşı uygulanan bu durum o kadar belirgin ve yaygın ki, kadınlar da bu durumu kabullenmiş görünüyor. Kuzey Kore nüfusunun% 37’si silahlı kuvvetlere ve paramiliterlere aittir. Ayrıca, ülkenin nükleer cephaneliğinde neler olduğu dış dünya tarafından tam olarak bilinmemektedir. Nükleer ile ilgili operasyonları hakkında gizlilik vardır. Ülkenin turizmi var ama herkes için değil.

5. Danakil Çölü, Etiyopya

Danakil Çölü, Etiyopya

Danakil Çölü, dünyada geçilmesi gereken karmaşık ve zorlu arazilerden biri olarak kabul edilir. Eğer saatler boyunca inişli çıkışlı ve tozlu yollarda sürmek için cesaretiniz varsa, bu doğru seçim olacaktır. Etiyopya, Eritre ve Cibuti’ye ait alanların kesişmesiyle oluşan Afar üçgeninde bulunur. Isı katlanılabilir değildir ve genellikle ortalama 50 derecedir. Her yıl oldukça az yağış aldığı için bölge son derece kuraktır.

Danikli Çölü’nün dünyanın en sıcak yerlerinden biri olma sebebine; düşük yağış, deniz seviyesinden 125 metre aşağıda olan depresyon ve volkan kümesi gösterilebilir. Bu koşullara rağmen kabile halkı onlara katlanıyor çünkü geçimlerini burada tuz madenciliği yaparak sağlıyorlar. İklim koşulları aşırı sıcak ve sert olmasına rağmen biyologların ilgi duyabileceği canlı organizmalar ve müthiş manzarası ile dikkat çekiyor.

4. Kilauea, Hawaii

Kilauea, Hawaii

Kilauea, Hawaii adalarındaki en aktif yanardağdır. ABD’deki volkanlar arasında 1. sıradadır. Çevresindeki yaşama ve altyapıya zarar verebilmektedir. Kilauea, 1983 ve 2018 yılları arasında faal olup konutlara ve bitki örtüsüne zarar verdi. 300.000 ile 600.000 yaşları arasında olan yanardağ, sürekli patlamaları ile ünlüdür. Son olarak 2018’de artan basınca bağlı olarak yeni fissür oluşumlarından kaynaklanan patlamalar, eş zamanlı olarak çoklu depremlere de neden oldu.

Bu süreçte çevre bölgelerde yaşayan çok sayıda insanın tahliyesi yapıldı, lav ile temas eden 600’den fazla ev kömürleşmişti. Tüm bunlara  ve sürekli patlamalar yaşanmasına rağmen Kilauea, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

3. Ilha da Queimada Grande, Brezilya

Ilha da Queimada Grande, Brezilya

Ilha da Queimada Grande, zehirli yılanlara ve engereklere ev sahipliği yaptığı için Brezilya kıyılarında bulunan tehlikeli bir adadır. Yılanlar asla bu adadaki doğal yaşam alanları değildi. Ama bunun yerine, onu kapsayan su seviyesi nedeniyle adada izole oldular. Yılanlar yeni ortama hızla cevap verdiler ve çoğalma gerçekleştirdiler.

Ortaya çıkan çoğalma öyle büyük bir ölçüde gerçekleşti ki, kamu ziyaretlerine kapalı hale geldi. Bu yere sadece Brezilya Donanması ve CMBic tarafından elle seçilmiş birkaç araştırmacı erişilebilir . Ada küçüktür ve yılan nüfusu giderek artmaktadır, kaynaklar için rekabete yol açmaktadır. Şu anda, dünyadaki altın lancehead çukur engerek yılanlarının türlerinin bulunduğu tek yerdir.

2. Kara Kedi Patikası, Papua Yeni Gine

Kara Kedi Patikası, Papua Yeni Gine

Black Cat Trail, Morobe eyaletinin kuzeyindeki bölgede Wau’da yer almaktadır. Wau, Kara Kedi altın madenine ev sahipliği yapan bir kasabadır. Arazisi zorlu olan Wau kasabası, üstün zindelik sergileyen yürüyüşçüler için tavsiye edilir. Bölgeyi tehlikeli hale getiren sadece arazi değildir, aynı zamanda bir haydut saldırısı olasılığı da bulunmaktadır.

1. Ölüm Vadisi

Ölüm Vadisi

ABD’nin Kaliforniya ve Nevada eyaletlerinde bulunan ve ulusal park olan Ölüm Vadisi, iki dağ sırası arasında yaşayan dünyanın en tehlikeli turistik yerlerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, buradaki iklim koşulları insanlar için son derece tehlikelidir. Burası yaz aylarında gezegenin en sıcak yüzlerinden biri haline geliyor. Bölge, dünyadaki ölçülen en yüksek yüzey sıcaklığı (134 F derece) rekorunu elinde tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; Dünya’nın En Tehlikeli Ülkeleri