Güzel oldukları düşünülen kuşları tuhaf olarak göstermek, kulağa hoş gelmeyebilir ve bu durum kişilere göre değişebilir. Kuşları tuhaf olarak kategorize etmede kullanılan ana faktör, sadece görünüşleri olmuştur. Bu kuş görünümleri arasında; çizgi film sanatçılarını bile çeken komik görünüme sahip olanlar, başlarında veya vücutlarında genetik bir mutasyona benzeyen garip şekillere sahip olanlar var. Elbette bu yapıları bile doğa anaları tarafından yaratılan eşsiz varlıklar olmasını da sağlıyor. Tüm kuş türlerinden dünya çapında 10.000 türü bulunuyor. Bu türler arasından; dünyanın en tuhaf görünümlü 10 kuşunu bulduk ve bu da onların görünümleri hakkında bir daha kez düşünmenizi sağlayabilir.

10. Luzon Kanama-Kalp

Bir kuşun kalbine nasıl zarar verilebileceğini Luzon kanama kalp kuşunu baktığınızda görebiliyorsunuz. Adından da anlaşılacağı gibi, kuşun kalbinin tam önünde kırmızı bir işaretten oluşan çürük sebebiyle kan benzeri bir lekeye sahip. Paniğe neden olan bu leke, kuş için zarar verici bir şey değil. Luzon kanayan kalp kuşu , güvercin kategorisinden görülüyor ve nüfusunun çoğunluğu Filipinler’deki Luzon adasında yaşıyor. Güvercin nüfusunun dünyanın en yüksek kuş türü olduğu dikkate alınırken, Luzon kanama-kalp kuşları IUCN tarafından tehdit altındaki türler listesine girmiştir.

9. Shoebill Leylek

Shoebill leylek, Sudan’dan Zambiya’ya kadar tropikal doğu Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşayan tuhaf bir kuştur. “Balina başı” olarak da bilinen kuş; uzun bacaklar, uzun boyunlar ve uzun gagası ile dikkat çekerken leyleklerin altında kategorize edilir. Kuşun uzunluğu genellikle 110 ila 140 cm arasında değişir. Balina kafası dışında ayakkabı şekline benzer yaklaşık 24 cm uzunluğunda gagası vardır. Bu uzunluk pelikanlardan ve büyük leyleklerden sonra üçüncü en büyük uzunluktur.

8. Sri Lanka Frogmouth

Sri Lanka Frogmouth kuşu; geniş ağzı, büyük başı ve kurbağalarda olduğu gibi yarık burnu olan garip bir kuştur. Önden bakıldığında bu kurbağa benzeri yapı daha iyi görülebilir. Kuşun tüyleri kahverengi renktedir ve tüy deseni kuru yapraklar ile kamufle edilmesine yardımcı olur. Ortalama uzunluğu 23 cm olan Sri Lanka Frogmouth türleri, büyük ölçüde güney Hindistan ve Sri Lanka’nın Batı Ghats bölgelerinde bulunur. Yırtıcılardan kaçmak için, başını yavaşça hareket ettir ve bu şekilde çok uzun süre hareketsiz durabilir.

7. Uzun Gerdanlı Şemsiye

Uzun Gerdanlı Şemsiye kuşunun, kafa bölümlerinin hemen altında asılı şemsiye benzeri bir yapı bulunuyor. Kuş , “Vaca de Monte” ve “Pájaro Bolsón” olarak da biliniyor. Bu şemsiye benzeri yapıyı uçuş sırasında kontrol etme yetenekleri var. Kuşların büyük bölümü Kolombiya’nın güneybatı kesiminde ve Ekvador’un bazı bölümlerinde bulunur. Vücudun her tarafına dağılan tüyler, temelde siyahtır.

6. Andean-The-Rock Horozu

Andean-of-the-rock , sadece adıyla bile garip bir kuştur. Ancak görünümü de bir o kadar garip. Kuşun ilk kez gördüğünüzde gaganın eksik olduğunu düşünebilirsiniz. “Tunki” olarak da bilinen kuş, büyük ölçüde Güney Amerika Andean bulut ormanlarının bir bölümünde yaşmaktadır.  Kafanın üst kısmı boyunca fiziksel olarak değiştirilmiş disk benzeri bir yapıda görünüyor. Kuşun renk kontrası harika ve bu nedenle kişiden kişiye değişen bir görünümde olduğu bilinir. Erkek olanları, genellikle güzelliklerini kanatlarında titreşimli renklerle sergileme eğilimindedir.

5. Gergedan Kartallar

Adından da anlaşılacağı gibi gergedan Kartallar, gergedan boynuzlarına benzer bir boynuza sahiptir. İlk bakışta, kuşun genetik olarak mutasyona uğramış olup olmadığını merak edebilirsiniz. Kartallar büyük ölçüde Sumatra, Java, Malay Yarımadası ve Tayland’ın bazı bölgelerinde bulunan yağmur ormanlarında yaşamaktadır. Baş boyunca boynuz 90 santimetreye kadar ölçülebilir. Kartalların rengi çoğu zaman kuş gagasının renklerinde olur. Renk canlı turuncu ve kırmızı arasında değişebilir.

4. Roseate Kaşıkçı

Roseate Kaşıkçı kuşu, gagası kaşık benzeri olan bir kuştur. Roseate kaşık kuşunun gagası, öne monte edilmiş bir kaşık gibidir ve normalden daha uzun çıkıntıları olan tuhaf bir gaga olarak gösterilebilir. Güney Amerika, Orta Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika kıyılarında yaşarlar. Kuşun vücudunun rengi soluk pembe ve macenta arasında değişir. Kaşık gagasının rengi ise, yaşa ve yere bağlıdır. Kaşıkçı kuşları; kurbağa, su böcekleri ve küçük balıklar gibi küçük hayvanları tüketerek beslenir. Gagalarında kaşık benzeri bir yapı, onların beslenmelerine yardımcı olur.

3. Fırkateyn Kuş

Fırkateyn kuşu, boğaz bölgeleri boyunca olan şişkin çıkıntılı kesesi nedeniyle çok garip görünür. “Fırkateyn-petrel” olarak da bilinen kuş, dünyanın en hızlı kuşlarından biridir. Toplamda beş kuş türü var, bunlardan ikisi tehlikededir. Bunlar Noel Adası ve Yükseliş Adası fırkateyn kuşlarıdır. Havada uçarken kanatlarını çırptıklarını göremezsiniz. Bu şekilde havada olması, boyun kısmındaki keseye bağlanır. Fırkateyn kuşları zahmetsizce havada seyahat eden kuşlardır.

2. Dodo

Dodo kuşunun dünya çapında çizgi film sanatçılarının dikkatini çekecek kadar komik olduğunu bilmelisiniz. Kuşun soyu tükenmiştir. Dodo kuşu Hint Okyanusu’ndaki Madagaskar’ın doğusundaki Mauritius adalarına has bir kuştu. Uçamayan bir kuştu ve ortalama 15 kg ağırlığındaydı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar; kuşu sadece çizimlerde, resimlerde ve sanat eserlerinde görebildiler. 17. yüzyıl resim ve fosillerinden elde edilen bilgilere göre, büyük gagaları ile grimsi ve mavi renkleri olduğu tahmin edilmektedir.

1. California Condor

Kaliforniya’daki akbaba, tamamen garip bir kafa ile monte edilmiş hoş görünümlü bir kuştur. Kuşun başı, dünyanın en tuhaf kuşu olma parametresini düşünürken en çok vurgulanan kısmıdır. California kondoru Kuzey Amerika’daki en büyük yaşayan kara kuşu olarak kabul edilir. Kuşun baş kısmının ilginç olması, vücuduna görünüşte odaklanmayı zorlaştırır. Kondorlar kritik tehlike altındadır ve bunun için oluşturulan IUCN listesinde yer alır. Temizleyici olarak bilinen kuşlar renk açısından; menzil gri ve siyah arasındadır, renkli gözlere sahiptir.