Yaşamın devam ettiği yerlerden bir anda insanlar ayrılırsa çok ilginç görünümler ortaya çıkabiliyor. Bu makaledeki yerler, çürümeye bırakılan ve insanlar terk edildiği anda neler olabileceğini gösteren yerlerdir. Gezegenimiz üzerinde bazı yerler insanlar tarafından terk edildi. Elbette insanların bu yerleri terk etmesi için güçlü nedenleri var. Tehlike, yaşamak için gerekli şartların kaybolması ve paranormal aktiviteler bu nedenler arasında yer alıyor. Bu nedenler bile o yerler hakkında dehşete düşürüyor ve ürpertici bir his uyandırıyor.. Bu terk edilmiş yerlerden bazılarının Dünya’da var olduğunu bilmek sizi şaşırtacak ve dehşete düşürecek.

İşte terk edilmiş 10 ürpertici yer listesi:

10. Cincinnati Metrosu, Ohio, ABD

Ohio, Cincinnati şehrinin hemen altında 2,2 mil uzunluğunda metro var ama burada bulunan yeraltı tüneli terk edilmiş durumda. 1910’da yapılan ve artan maliyetler nedeniyle 1928’de terk edilen bir Hızlı Transit Sistemi projesi, günümüzde terk edilmiş durumdadır. Eğer macera meraklısı iseniz, metrodaki  ürpertici hissin tadını çıkarabilirsiniz. Metronun derinliklerinde, korkutucu, perili, ürpertici ve ilgi çekici hisleri deneyimleme şansınız olabilir. Tünellerin uç noktaları, evsizler tarafından işgal ediliyor.

9. Bhangarh Kalesi, Rajasthan, India

Mughals’ın istilası sırasında Hindistan’ın Rajasthan kentindeki Bhangarh’ın Fort City bölgesinde 10.000 kişi yaşıyordu. Bugün bu yeri, hayalet hikayeleri ile ünlü terk edilmiş yerler arasındadır. Efsaneye göre, yer Bhangarh Prensesi’ne aşık olan ve kendi hilesi nedeniyle ölen bir kara büyücü tarafından lanetlenmiş. Hindistan Arkeolojik Araştırması yönetim kararıyla, perili olduğu iddia edildiği için insanları geceleri kaleye girmemeleri konusunda uyardı. Yerliler, gün batımından sonra kalenin içinde kalmaya çalışanların asla geri dönmediğini iddia ediyorlar. Kale, gündüzleri gizem ve huzursuzluk kokuyor. Geceleri ise yeterli düzeyde paranormal aktivite sarsıntısı duyulabiliyor.

8. Centralia, Pennsylvania, ABD

ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Columbia County, bölgede bulunan en az nüfuslu kasabadır. Bu hayalete yakın şehrin nüfusu ,1980’de 1000’den 2013’e sadece 7’ye düştü. Buradaki nüfus, 1962’den beri ilçenin altında yanan kömür ateşi sonucu azalmaya başladı. Terk edilmiş ürpertici bir yer. Yer 1467 feet yükseklikte. Centralia, bu ateşi görmek isteyen ziyaretçiler tarafından ziyaret ediliyor. Raporlara göre, yangın 250 yıl boyunca sürecek. Kış aylarında bile zemin sıcaktır.

7. Kolmanskop, Namib, Namibya

Elektronik Ses Olgusu (EVP) ses kaydedici Namibya çöl kasabası Kolmanskop’taki ruh seslerini yorumlayabilir. Ziyaret edenler, bir zamanlar insanlar tarafından kullanılan ıssız evler, hastane, atölyeler gibi yerlerin ürkütücü ve çarpıcı görünümleriyle karşılaşıyor. Alman madenciler, çölde elmas buldukları için 1910’da buraya yerleştiler. Ancak I.Dünya Savaşı’ndan sonra elmas yatağı tükendi ve 1954’te kasaba terk edildi. Her yerde diz boyu kumla dolu binalar var. Geçerken tüyler ürpertici bir his veriyor. Odalar, merdivenler ve tavan araları kumun altında. Bu hayalet kasaba, bir zamanlar 700 ailenin yaşadığı yer olsa bile sürekli kum esintisi dalgalarından dolayı yavaş yavaş sona geliyor. Turistler gündüz rüzgar fısıltısı ve gece hayalet fısıltısı almak için Kolmanskop’u ziyaret ediyor.

6. Oradour-sur-Glane, Fransa

Orradour-sur-Glane, Batı-Orta Fransa’da küçük bir köydür. 1944 yılında bir Nazi Almanlar, bu köyün 642 sakinini katletti. Nazi Taburu komutanı Hlemut Kampfe’nin kaçırılmasının intikamını almak için bu katliam yapılmıştı. Bu vahşi saldırıda 247 kadın ve 205 çocuk vurularak yada yakılarak öldürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle, gelecektekilerin bu acıya tanıklık etmelerini istedi. Köyün kalıntılarına bu aşama sonrasında dokunulmadı ve korundu. Masum hayatın kaybolduğu bu köye yapılacak olan ziyaret,  üzüntü ile bitebilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’daki sivillerin en büyük katliamlarından biri olarak kabul edilir .

5. Hashima Adası, Japonya

Japonya’da bir hayalet ada olan Hashima Adası, denizaltı kömür madenleri için 100 yıl boyunca kullanıldı. Bugün, denizden uzakta tuhaf bir zırhlıya benziyor. 1974’te kömür madenleri kapatıldı ve o zamandan beri ada bize “Karanlık Tarih” i hatırlatan terk edilmiş bir beton orman gibi görünüyor. Koreli ve Çinli esirler, “Karanlık Tarih” olarak anılan adada Japonya tarafından kullanıldı.

Hashima Adası, Temmuz 2015’te UNESCO Dünya Mirası listesine alındı. Bu ürkütücü yer Nagasaki’nin en önemli cazibe merkezidir. Kıyamet sonrası gibi görünen ada, tuhaf bir manzara veriyor. Geceleri ziyaret edilecek bir ada olmadığı ve yoğun perili olduğu iddiaları var. Mekan terk edilmiş olduğu gibi, , binaların çoğu çökme tehlikesi verdiğinden halka kısıtlı olarak açıktır.

4. Sedlec Ossuary, Çek Cumhuriyeti

Sedlec Ossuary, dünyanın en ürkütücü yerlerinden ve Avrupa’nın en perili yerlerinden biridir. Prag’da, tamamen insan kemikleri ve kafatasları üzerine inşa edilmiş bir kilisedir. Ürkütücü atmosfer, hayaletli manzaralar ziyaretçinin tüylerini diken diken yapabilir. İsa’nın çarmıha gerildiği söylenen Yeruşalim’in duvarlarının dışından çıkarılan toprak, Prag’daki Abbey mezarlığına serpildi. Bu olayla mezarlık, daha fazla kişinin gömülme isteği olan yer haline geldi ve kutsal bir yere dönüştü.

Toplu mezar, kontrolsüz bir insan iskeleti yığını oluşturdu ve yüzyıllar boyunca bu Roma Katolik şapeli kemiklerle inşa edildi. 1710 yılında tamamlanmıştır. Mezarın, 1318’de veba hastalığı ile Hussite Savaşları sırasında ölen en az 40.000 kişinin kemiklerini ve kafataslarını tuttuğu tahmin edilmektedir.

3. Pluckley Köyü, İngiltere

Güney Doğu İngiltere’nin Kent bölgesindeki küçük bir köy olan Pluckley, 12 farklı hayaletin rapor edildiği garip bir yer. 1989’da Guinness Rekorlar Kitabı’na, Pluckley’e “İngiltere’nin en perili köyü” olarak girdi. Yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip. Terk edilmiş ve ürkütücü yerler olarak Dering Arms kamu evi, Şeytan Çalı, Dicky Buss’un şeridi, Elvey Farm Hotel, Korku Köşesi, Mill Hill, Rose Court, İstasyon yolu vb. yerler gösteriliyor. Çürümeye bırakılan birçok yer var. 2015 Temmuz ayında, köyde paranormal aktivitelere tanık olan birkaç kişi, ürkütücü olayları bildirdi. Heyecan arayan ya da ciddi bir hayalet avcısı iseniz, “Screaming Woods” ve “Devil’s Bush” u ziyaret etmek şarttır.

2. Aokigahara Ormanı, Mt. Fuji, Japonya

Dünyanın en popüler ikinci intihar yeri, Japonya Fuji Dağı yakınlarındaki Aokigahara Ormanı’ndan başkası değildir. “Ağaçların Denizi” veya “İntihar Ormanı” olarak da adlandırılır. Sadece 2003 yılında 105 ölü ceset bulundu. Terk edilmiş 30 kilometrekarelik ormanlık alan, çok miktarda intiharı hissetmenize neden olabilecek düzeyde ürpertici bir yerdir. Bu orman yoğun bir orman örtüsüne sahipti ve tam karanlık olarak görünür. Bu hoş olmayan ormanı ziyaret etmek, cesetler üzerinde düşebileceğimiz için tam bir cehennem olarak görülür. Japonya Hükümeti her yıl ölü bedenleri aramak için polis güçlerini kullanmaktadır.

1. Pripyat, Ukrayna

Bir zamanlar 49.000’den fazla insanın yaşadığı 7 milyon metrekarelik bir alana sahip terk edilmiş bir yerdir. Pripyat’ın tüm bölgesinde tek bir ruh bulamayacaksınız. Burası Ukrayna’dan bir hayalet şehir. Çernobil’in yıkıcı nükleer kazası 1986’da gerçekleşti ve ardında ölüm ve kanser riski olan binlerce insan bıraktı. Günümüzde bile radyasyon seviyeleri tehlikeli derecede yüksek olduğu için burayı ziyaret etmek kesinlikle güvenli değildir. Alışveriş merkezleri, okullar, harika spor alanları, otobüs durakları, tren istasyonları ve birçok ev onlarca yıldır kullanılmamasından dolayı çürümeye ve bozulmaya bırakılmıştır. Yer tüyler ürpertici görünüyor. Birkaç Ukraynalı şirket, ziyaret deneyimini yaşamak isteyenlere yerel rehberli turlar sunuyor. Buraya adım attığınızda; ürkütücü yıkım, yalnızlık ve potansiyel radyasyon tehlikesi yaşarsınız.