Erken boşalma fizyolojik sebeplere bağlı olabildiği gibi biyolojik sebeplere de bağlı olabilir. Erken boşalma, çok sık karşılaşılabilen ve tedavisi olan bir sağlık sorunu olduğu halde erkekler bu durumdan utanç duyarlar ve pek konuşmayı tercih etmezler. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde bailarda hafif gibi görünen problem ileride daha şiddetli hale gelebilir.

Erkekler genelde erken boşalma problemlerini partnerlerinden gizlemeye çalışırlar. Bu, zaman içinde çift arasındaki iletişimi olumsuz etkileyeceğinden cinsel problemler ortaya çıkabilir. Kadınlarda cinsel isteksizliğe, orgazm olamamaya neden olabilir. Erkeğin ön sevişme kısmını çabuk geçmesi sonrasında yeterli uyarılma olmayabilir. Bu problem ciddiye alınıp çözülmez ise ilişki açısından oldukça zorlayıcı olacaktır.

Son yıllarda erken boşalma tedavisi birçok çiftin ilişkisini kurtarmaktadır. Hastalığa neyin sebep olduğu bulunduktan sonra duruma göre çeşitli tedavi yollarından biri uygulanabilmektedir.

İlaç Tedavisi

Erken boşalmada en çok seçilen tedavi metotlarından biri ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü diye adlandırılan ilaçlar günde bir tablet alındığında, 10 gün içinde etkisi ortaya çıkmaya başlar. Bununla yanında bu ilaçların her gün kullanılması sonrası ortaya çıkan yorgunluk, bulantı, terleme gibi yan etkiler hastaların bu tedaviyi sürdürmelerine engel teşkil edebilmektedir. Benzer bir etki yapan ve dapoksetin etken maddeli ilaç, ilişkiye girmeden 1-3 saat önce alındığında başarı sağlamaktadır. Her gün kullanılması gerekmeyen bu ilaç, tedavide hastaların memnun olmasını sağlamaktadır.

Egzersiz ve Spor

İdrar kaçırma sorunu yaşayan birçok insanın yaptığı Kegel egzersizi, erken boşalmanın tedavisinde de etkili olabilmektedir. Bu egzersiz, pelvik kaslarını çalıştıran bir egzersizdir ve gün içinde dilendiği vakit uygulanabilir. Cinsel ilişki esnasında erkek boşalacağını hissettiği anda, bu bölgedeki kaslarını kasarak boşalmayı kontrol edebilecektir. Kegel egzersizi, erken boşalma tedavisinde oldukça etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun dışında pelvik taban kaslarını harekete geçiren fitness tarzındaki sporlar da erken boşalmaya engel olmak açısından faydalı olabilmektedir.

Krem ve Jeller

Erken boşalma tedavisinde önerilen diğer bir metot bölgesel anestezik içeren kremler kullanmaktır. İlişkiden önce penise sürülen krem, jel ya da spreyler peniste his kaybı yaratacağından boşalmayı geciktirebilmektedir. Bu tedavi yöntemi bölgesel olduğundan dolayı haplarda rastlanan bir takım yan etkiler görülmez. Bununla yanında krem ve jeller kullanıldıkları miktara göre kadın ve erkekte orgazm duygusunu biraz engelleyebilmektedir. Özellikle kötü kokulu jel kullanımı ilişki sırasında hoş olmayan durumlara yol açabilmektedir. Krem ve jellerin yanı sıra prezervatifler de ilişki sırasında duyu hissini düşürdüğü için erken boşalmaya karşı kullanılan tedavi metotları arasında yer alır.

Seks Terapileri

Erken boşalma tedavisinde çok etkili olduğu düşünülen metotlardan biri de seks terapileridir. Ön sevişme aşamasının olabildiği kadar uzun tutulması, gösterilen hareketlerin uygulanması tedavide başarılı olunmasını sağlayabilmektedir. Bu hareketler “dur-başla” ve “sıkma” teknikleri olarak ifade edilebilir. Dur-başla tekniği kademeli bir teknik olup her kademesi ortalama 2 hafta sürebilmekte ve haftada en az üç defa önerilen hareketlerin yapılması gerekli olmaktadır. Bu hareketler peniste uyarılmanın düşmesini ve boşalmanın geciktirilmesini sağlamaktadır. Sıkma tekniğinde ise birleşme esnasında boşalma hissedildiği anda durup penisin uç kısmının boşalma hissi geçene dek sıkılması ve boşalmanın geciktirilmesi amaçlanmaktadır.

Cerrahi Tedaviler

Bu metodun geriye dönüşü olmadığı için nadiren uygulanan bir metottur. Bu tedavide penisin aşırı duyarlı olduğu varsayılır ve penise giden sinirler bir takım yöntemlerle kesilerek aşırı duyarlılığın düşürülmesi amaçlanır. Erken boşalmanın en düzgün tedavi yolu, uzman hekimle beraber kişiye göre hazırlanmış tedavi yöntemleridir.