Herkes farklı ve herkesin farklı öğrenme becerileri var. Bu nedenle etkili çalışma yöntemleri de kişiden kişiye değişebilir. Ancak, herkes bir konuda uzmanlaşmak için birkaç basit tekniği takip edebilir. Farklı konular ve farklı insanlar verimli bir şekilde çalışmak için farklı tekniklere ihtiyaç duyarlar. Bu tür tekniklere hakim olmak sabır ve zaman gerektirir, ancak kesinlikle mümkündür. Kendinize karşı dürüst olun ve hayatınızdaki sınavlarda başarılı olmak içim çok çalışın. Büyük sorunları çözmek için etkili çalışma yöntemlerini listemizde bulabilirsiniz:

10. Sağlıklı Alışkanlıklara Sahip Olun

Bol miktarda su için, uykunuza özen gösterin ve sağlıklı beslenin. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketin. Sebzeler, meyveler, bakliyatlar ve yeşil yapraklar önemli besin elementleridir. Komşunuz, köpeğiniz veya bir arkadaşınızla yürüyüşe çıkın. Stresi ve gerginliği azaltmak için müzik dinleyin. Sevdiğiniz biriyle konuşun. Bisiklete binme ve yüzme gibi fiziksel egzersizler yapın. Cep telefonlarını, tabletleri ve bilgisayarları yoğun kullanmaktan kaçının. Tüm bunları bir zaman çizelgesi ile planlayın, böylece ertesi gün aynı şeyleri abartmayın veya tekrarlamayın.

9. Anlatma ve Yazma ile Uygulama

Sesli oku! Tekrar ve tekrar! Pratik yapmak insanı mükemmel hale getirebilir! Tekrar yaz! Bunlar okurken hatırlanması gereken şeyler. Sıkı çalışma başarıyı getirir. Yüksek sesle okumak uzun süre hatırlamaya yardımcı olur. Teknolojinin gelişiyle, pratik yapmak için farklı uygulamalar kullanabilirsiniz. Ancak, geleneksel okuma ve yazma yöntemiyle gitmenizi öneririz. Tekrar tekrar yazmadan veya okumadan önce bazı şeyleri anlamanız son derece önemlidir. Kavramı anlayın ve onunla devam edin. Çalışırken bir şeyleri analiz etmeye ve araştırmaya başlarsanız daha da yardımcı olabilir.

8. Kendinize, Başkalarına Soru Sorma ve Başkalarının Size Soru Sormasını Sağlama

Neden şimdi okuyorum? Bu konu neden önemlidir? Bu konu ne hakkında? Lütfen kendinize soru sormak için alışkanlıklarınızı değiştirin. Bu yöntem; konuyu anlamak, keşfetmek ve öğrenmek için önemli bir yoldur. Konuyu araştırın, böylece konuyu başkalarının konuyla ilgili bildiklerinden daha iyi bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemi öğretmenleriniz, profesörleriniz, ebeveynleriniz ve arkadaşlarınızla da uygulayabilirsiniz. Bu yöntem sadece anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, diğer kişi de sizden yeni şeyler öğrenir. Paylaş ve öğren buradaki kavramdır.

7. Görevleri Alt Görevlere Bölün, Anlayın ve Analiz Edin

Analiz başarılı çalışmalar için önemli bir anahtar kelimedir. Benzer şekilde, bir konuyu analiz etmek için onları alt görevlere ayırmanız gerekir. Her bir alt görevi anlayın ve sonra bunları analiz etmeye başlayın. Bu yeni şeyler, öğrenmenin basit ama etkili bir yoludur. Her şeyi birlikte çalışmak zordur ve bazı karmaşık konuların anlaşılması belirsiz olabilir. Bu gibi durumlarda, konuları küçük görevlere bölün, her küçük görevi anlayın ve daha ileri gidin.

6. Yapışkan Notlar Kullanarak Önemli Şeylerin Altını Çizin

Önemli noktaları yapışkan notlar, diyagramlar veya bağlantı noktaları ile not alın. Bu sayede işleri kolay ve etkili bir şekilde hatırlamanız kolaylaşır. Önemli noktaları ezberlemek için yapışkan notlarınızı gerçek hayat unsurlarıyla adlandırabilirsiniz. Gerçek nesnelere bağlanmak, işleri hafızada tutmak için önemli bir tekniktir.

5. Çalışmalarınızı Gerçek Hayat Örnekleriyle Birleştirin

Önemli şeyleri yapışkan notlarla çizmeye ve gerçek dünyadaki nesnelere bağlanmaya benzer şekilde , çalışırken gerçek şeyleri örnek olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem hafıza becerilerinizi ve beyin gücünüzü büyük ölçüde geliştirir. Son derece karmaşık konuları kolaylıkla hatırlamayı öğrenebilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak zaman ve sıkı çalışma gerektirir.

4. Daha Önce Okuduklarınızı Hatırlayın, Gözden Geçirin ve Hatırlayın

Ertesi gün, dün çalıştığınız her şeyi gözden geçirin. Çalıştığınız şeyleri hatırlamayı bir alışkanlık haline getirin. Bu, bellek gücünüzü kademeli olarak arttırmanıza yardımcı olur. Ne kadar doğru ve ne kadar yanlışınız olduğunu ders kitabı ile karşılaştırın. Bu, okul arkadaşınızdan veya birisinden dün çalıştığınız konuda sizi sorgulamasını isteyerek daha etkileşimli olabilir.

3. Çalışmak İçin Yer Seçin

Çalışma yerinizi seçmek, dinlenmek veya uyumak için sakin bir yer seçmek kadar önemlidir. Beynin konuları daha kolay ve hızlı bir şekilde özümsemesi için, kesintisiz ve sessiz bir yer önemlidir. Gürültülü bir ortamda çalışmak, beynin anlama yeteneklerini engeller. Bir çalışma odası, oldukça bir kütüphane, okulun çalışma salonu veya mutfak gibi yerler sakin bir şekilde çalışmak için iyi bir yer olabilir. Gürültülü yerleri çalışma yeri olarak seçecek insan sayısı bir hayli azdır.

2. Bir Zaman Planı Yapın

Konuları incelemeye başlamadan önce, önümüzdeki birkaç ay boyunca ne yapacağınıza ait bir çalışma planı hazırlamanız gerekir. Ne zaman çalışacağınız, ne zaman mola vereceğiniz ve ne zaman dinleneceğiniz konusunda ayrıntılı bir takvim hazırlayın. Zaman çizelgesi, daha zor konuların daha kolay olanların bir kombinasyonu ile ne zaman inceleneceğini içermelidir. Kendinize karşı dürüst olun ve zaman çizelgesine kesinlikle uyun.

1. Düzenli Molalarla Her Gün Çalışın

Günde en az bir kez çalışmanız çok önemlidir. Her iki ila üç saatte bir sürekli çalışmalarda mola vermeniz de aynı derecede önemlidir. Molalar; stresi bırakmak, zihninizi rahatlatmak ve beynin bilgileri sindirmesi için biraz zaman vermek için önemlidir. Bu çalışma yöntemi uzun vadede etkili ve sınavlarda iyi puanlar almanıza etkili olacaktır.