Bir evi yalnızca dört duvar gibi düşünmemek gerekir. İç dekorasyonuyla, o evde yaşayanların göz zevkine hitap etmeli, aynı zamanda fazla göz yorucu detaydan da kaçınılmalıdır. Evde kullanılacak olan aksesuarlar ile dekorasyon tamamlanmış olur. Bir insanın ev dekorasyonuna bakarak onun zevkini az çok anlamak mümkündür. Evlerde kullanılan renklerden, mobilyaların modeline, hatta aksesuarlara kadar o evde yaşayanların zevkinin yansımasıdır.

Salon İçin Aksesuar Fikirleri

Bir evin salonu, genellikle o evin en geniş kısmıdır. Burada misafirler ağırlanır, büyük davetler verilir, en çok özenilen eşyalar yerleştirilir. Bu nedenle aksesuar konusunda da en çok kafa yorulan ev bölümü salondur.

Salonun dekorasyonunda kullanılan aksesuarlar konusunda özgür olabilir, tarzınızı bu aksesuarlar sayesinde yansıtabilirsiniz. Eskiden salonda kullanılan aksesuarlar bir vazo ve bir şekerlikten ibaretken, şimdi seçenekler tahmin edemeyeceğiniz kadar artmıştır.

Büyüklü küçüklü birçok obje salon dekorasyonunda yer alabilir. Öncelikle ayna kullanmak salonu daha geniş gösterir ve şık durur. Varaklı ayna modelleri ya da dekoratif görünümlü altıgen, sekizgen şekillerinde aynalar yan yana asılarak hoş bir görüntü elde edilebilir.

Tablo kullanmak da salonların duvarlarını zenginleştirir. Ünlü ressamların tabloları yanında, ülkemizde ismi yeni duyulmaya başlayan ressamlardan tablo satın alınarak salon duvarları güzelleştirilebilir. Ayrıca baskı tablo tercih edilerek maliyet açısından çok daha uygun bir fiyata getirilebilir. Oda kokuları, mumluklar, şamdanlar, vazolar ve cam figürler bir salonun dekorasyonunu zenginleştirecek aksesuar seçenekleridir.

Yatak Odaları İçin Aksesuar Fikirleri

Ev aksesuarlarında bulunan yüzlerce çeşit arasından seçim yapmak bazen zor olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken o aksesuarı nerede kullanacağınızdır. Salonda kullanılanlar daha klasik tarzdayken, yatak odasında daha modern ve yenilikçi aksesuarlar kullanılabilir.

Farklı tasarımlara sahip duvar saatleri ve masa üstü saatleri yatak odasında kullanılabilir. Klasik saatlerdense, modern çizgilere sahip modeller, evinizin tarzına özgünlük katar. Dekorasyon yalnızca mobilyalarla tamamlanamaz.

İster sadelikten yana olun ister karmaşıklıktan hoşlanın, mutlaka aksesuar kullanmak gerekir. Aksesuar yer almayan bir ev yaşamıyor gibi görünür. Ruhu olmaz ve içinde yaşayanları mutlu etmeye yetmez. O nedenle tarzınıza göre bulacağınız az ya da çok aksesuarla iç mekânları güzelleştirmeniz gerekir. Yatak odasında çerçeve içerisinde fotoğraflarınızı asabilirsiniz. Bu şekilde sabah gözünüzü açar açmaz sevdikleriniz sizinle olur. Yatak başına koyabileceğiniz lambalar da hem kullanışlı ürünlerdir hem de aksesuar eksiğinizi şıklığıyla tamamlar.

Mutfak Aksesuarları

Mutfaklar bir evin sıcaklığını yansıtan kısımlardır. Dolapları, perdeleri, masaları ve halıları dışında aksesuarları da dekorasyonunda önemli bir yer tutar. Boz dolabı üzerine özenle yerleştirilen magnetler bile mutfağı yaşayan bir mekân yapar.

Tezgâh üzerine koyabileceğiniz şık baharatlıklar, yağlıklar gibi gereçler mutfak gereçleri olmasının yanında aynı zamanda mutfak aksesuarlarıdır. Mutfak havlularının renk renk seçilmesi, masa örtüsünün renkli modeller arasından seçilmesi gibi ufak detaylarla mutfağınız bir anda canlanabilir.

Masanın üzerine koyabileceğiniz renkli bardakaltlıkları da mutfağı bir anda renklendirip, hareketlendirecek aksesuarlardır. Mutfak duvarları için ise çatal bıçak şeklinde akrep ve yelkovanı olan bir saat düşünülebilir.

Evin Girişi İçin Aksesuar Fikirleri

Hoş geldiniz yazan aksesuarlar evlerin girişi için hoş bir alternatif olabilir. Evin giriş kısmına konulacak bir boy aynası da hem derinlik kazandırır hem de evden çıkmadan son bir kez kendinizi boydan görmenizi sağlar.

Uzun boylu vazolar yere konularak kullanıldığında hoş bir aksesuar modeli ortaya çıkmaktadır. Bu uzun vazoların içine rengârenk yapma çiçekler yerleştirebilir, bu şekilde evin giriş kısmını ya da farklı bir odasını güzelleştirebilirsiniz.