İnsanlara hastalıklar çevresel olduğu kadar ev içerisinde beslenen evcil hayvanlar tarafından da taşınmaktadır. Evcil hayvan besleyen kişilerin oluşabilecek hastalıklardan korunması için evcil hayvanlara dokunduktan sonra ellerini yıkamalı ve ellerini ağızlarıdan uzak tutmalıdır. Birçok kişi evcil hayvanını öper hatta evcil hayvanı ile beraber uyuyan bir grupta bulunmaktadır. Evcil hayvanlar grubunda en çok tercih edilen ve en sadık arkadaşlık yapan köpekler, genellikle oyuncu hayvanlardır.

Araştırmalar Gösteriyor Ki

Yapılan araştırmalarda köpeklerin insan yüzünü yalaması hassas özellik taşıyan kişilerde bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Köpeğin tükürüğünde bulunan patojen ateşe neden olabilir. Böbrek ve karaciğer sorununa yol açabilen bakteriler veteriner mikrobiyoloji dergisine yapılan bir çalışmanın köpeklerin yüzde yetmiş dördünde bulunduğunu açıklamıştır.

Evcil hayvanlardan olan kediler ne kadar sahipleri tarafından titiz bir hayvan olarak bilinse de bazı bakterin taşıyıcısı olabilmektedirler. Bartenolla henselae  olarak bilinen bakteri bir yavru kediden bir çocuğa küçük bir çizik ile ulaşabilmektedir. Belirtileri arasında ateş ve lenf düğümlerinin şişmesi görülür. Sakallı Ejder sürüngen familyasından olan evcil hayvan uysallığından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Ancak sakallı ejderha kertenkele ile aynı olan iki tür bakteri taşıyabilirler. Temastan sonra el yıkamak gerekmektedir.

Küçük Hayvanlar

Küçük kaplumbağa severler içinde bazı taşıyıcı hastalıklar bulunmaktadır. Tüylü yumak görünümünde olan civciv ve ördek yavruları sevimli oldukları kadar tehlikeli grupta yer alır. Bazı patojen taşıyabilme ihtimalleri bulunan yavrular 2018 yılında görülen bazı hastalıklar ile taşıyıcı oldukları görüntülenmiştir. Hemen hemen her evde bulunan kuşlar, papağanlar dâhil olmak üzere sevimli evcil hayvanlar grubundadır. Kuşları yüzden uzak tutmak daha sağlıklı olacaktır. Gagalarından ve burun salgılarından nefes alan kuşlar bazı hassas kişilerde ateş, baş ağrısı, zatürre veya hepatite yol açabilmektedir. Bunun için kuşları öpmekten kaçınmak gerekir.

Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvanlar kimi zaman dost kimi zaman evin bir bireyi olabilmektedir. Bu sayede birçok kişi tarafından ev sahipliği yapılan evcil hayvanların bazı hastalıklardan korunması adına bakım ihtiyaçları bulunur. Evcil hayvana sahip kişilerin düzenli olarak veteriner kontrolü sağlaması ilk adımdır. Veteriner kontrolü ile gerekli aşılar yapılarak hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı korunmuş olur. Ev içerisinde evcil hayvana temas edildikten sonra kişilerin ve çocukların ellerini yıkaması gereklidir. Bu sayede elden ağza yada yüze tüy, mikrop vb. bakteriler ulaşmayacaktır.