Bir odayı döşerken karşınıza çıkabilecek 5 en önemli sorun ve çözümü hakkında ipuçları hazırladık.

Çok İnce Uzun Bir Oda

Öncelikle bu kadar ince ve uzun bir odayı döşemeye başlamadan önce, daha kullanışlı bir şekilde mekanı ikiye bölmekle başlayabiliriz. İster bir ekran, ister bir seperatör ya da dolapla, odayı biraz daha kare haline getirmeye çalışırsak, alanı daha pratik şekilde kullanmamız mümkün olabilir. Bu tip bir salonu yemek odası ve oturma alanı, çalışma alanı, çocuk oyun alanı gibi farklı konseptlere ayırmak da mümkün… Küçük olan duvarları sıcak koyu renklerle boyamak ya da bu tonlarda duvar kağıdı ile kaplamak, dikkati bu duvarlara çekip mekanın uzunluk hissini azaltabilir. Aynı şekilde duvarlarda renkli resimler ve tablolar da kullanılabilir. “Mekanı bölmenin daha kolay bir yolu yok mu?” diyorsanız, farklı tarzda halıların da bu işe yarayacağını söyleyebiliriz. Halılarla ayrılmış alanlar, kolayca değişik amaçlarla kullanılan bölümler haline getirilebilir.

Alçak Tavan

Kesinlikle doğru perde seçimiyle işe başlamalısınız. Yerlere kadar uzanan, hatta yerde hafifçe kıvrılan düz renkteki perdeler, tavanı olduğundan daha yüksek gösterir. Tavanın açık ve sıcak bir tonla boyanması odaya ışık katıp yine aynı işleve yardımcı olacaktır. Aydınlatma elemanı olarak yerden ve ince uzun lambalar, abajurlar odanıza hacim katacaktır. Odanın kütüphanesinin, dolapların ve büfelerin dikey olarak tasarlanması da yine tavan yüksekliğini görsel olarak artıracaktır.

İnce Uzun Odalar

Duvarları yatay olarak raflarla, sanat eserleriyle ya da aynalarla bölmek mekanı daha geniş gösterebilir. Mobilyaların bu tip odalara diagonal şekilde yerleştirilmesi de, ince uzun görüntüyü kırmakta işinize yarayabilir. Ayrıca uzun duvarların bazı bölgelerinde duvar süsleri ya da desenli duvar kağıdı kullanımı da gereksiz dar görüntüyü hafifletecektir.

Yüksek Tavanlı Oda

Yaşam alanının duvarlarını katmanlar halinde farklı kullanımlara, renklere ya da dokulara açmak öncelikle size yardımcı olacaktır. Tavanın sıcak ve koyu tonlara boyanması, yüksekliğin sempatik sınırlara geri dönmesini sağlayabilir. Seçilecek mobilyaların yerden yükseklikleri, sırtlarının uzunluğu ve boylarının ayarı mekanı daha kompakt hale getirecektir.

Çok Büyük Oda

Sıcak ve koyu renk duvarlarla işe başlamakta fayda var. Dilediğiniz kadar çok renk alternatifini denemek için büyük şans olarak görebilirsiniz bu tip odaları. Ama yine de nasıl döşeyeceğiniz hakkında aklınızda soru işaretleri varsa mekanı kendi arasında gruplanmış farklı mobilyalarla bölümlere ayırabilirsiniz. İnce uzun odalarda olduğu gibi, farklı yaşam alanlarına ayrılan büyük odalar, çok amaçlı bir tarzda döşenerek mekanı monotonluktan kurtarabilir.