Tutkunları için kahve, sadece bir içecek olmaktan daha fazlasıdır. Tadı ve kokusu için birçok şey yapılabilir ve sabah ilk yudumu aldığınız anda her şey yerine oturur. Etrafınızda birçok insan için sabah rutinlerinin bir parçası olduğunu fark edeceksiniz.

Bazılarımız için, keyifli bir fincan olmadan bir gün geçirmek zordur. Çünkü kafein alımı, insanların daha fazla uyanık hissetmesine yardımcı olur ve enerji seviyelerini arttırır. Sevdiğiniz bir kahve dükkanından bir fincan kahve almayı sevebilirsiniz. Ama evde kendi kahvenizi yapmanın ve aynı kalitenin tadını çıkarmanın yollarını da bulabilirsiniz.

Bunu yapmaya nasıl başlayabilirsiniz? Kahvenizi yapmaya yardımcı olacak birkaç ipucu seçtik.

Doğru Ekipmanı Alın

Kahveniz için en uygun ekipmanı kullandığınızdan emin olmak, istediğiniz tadı elde etmek için çok önemlidir. Kahve makineleri için birçok seçenek var. Kahve makinesi, öğütücü ve filtrenizin her kullanım sonrasında iyice temizlendiğinden de emin olmanız gerekir.En iyi kahve türü manuel bir öğütücü ile yapılır. Bu tür öğütücüyü kullanmayı öğrenmek istiyorsanız , kahve yapma sürecinde atmanız gereken adımları iyice anlamanız gerekir. Manuel Bu tür öğütücüler kahvenizin taze öğütülmüş tadını almanıza yardımcı olacaktır.

Taze Tohum

Bir fincan yapmak için en önemli sırlardan biri taze tohum kullanmaktır. Kahvenizin kalitesi ve lezzeti sadece demleme işlemine bağlı değildir, aynı zamanda seçtiğiniz tohum ile çok ilgilidir. Öğütülmüş kahve torbalarını tercih etmeyi düşünüyorsanız, tekrar düşünün ve taze, tam tohum satın almaya başlayın.Kahve, kavrulduktan birkaç gün sonra farklı zengin lezzetine sahiptir ve lezzet rafta ne kadar uzun süre kalırsa azalmaya başlar.

Tohumları Saklayın

Kahvenizde bu taze tadı istiyorsanız, çekirdeklerinizi nemsiz bir ortamda sakladığınızdan emin olun. Bunu yaptığınızda, taze tat daha uzun süre korunur. Vakum sızdırmaz kavanozlar kahve yapma uzmanları tarafından tavsiye edilir.

Fasulyenizi Öğütün

Kendi tohumlarınızı satın almak, tüm kahve yapma sürecini tamamen farklı bir şekilde deneyimlemenizi sağlar. En iyi tadı elde etmek için öğütme becerisine hakim olmak isteyeceksiniz. Hedeflediğiniz taze tadı elde etmek için öğütme işlemini, demleme süresine mümkün olduğunca yakın yaptığınızdan emin olun. Demleme işleminden hemen önce yaparsanız, çok güçlü bir lezzet elde edersiniz.

Doğru miktarda su kullanın

En iyi tadı elde etmek için, kahve yapma işleminde  şişelenmiş veya filtrelenmiş su kullandığınızdan emin olun. Kahve/su oranı bu süreçte gereklidir, bu yüzden ünlü “Altın Oran”ı takip ettiğinizden emin olun. Bu oran temel olarak her 6 ons su için bir çorba kaşığı çekilmiş kahvedir. Bu en popüler yöntemdir; ancak farklı bir ayar tercih edebilirsiniz. Bu yüzden farklı yöntemler denemeye devam edin.

Su Sıcaklığınızı Kontrol Edin

Su sıcaklığı 195 ile 205 derece arasında olmalıdır. Daha soğuk su kullanmak; düz, az özlü bir fincan kahve ile sonuçlanır. Suyunuz çok sıcaksa, seyreltilmiş bir tada sahip olacak ve lezzetini kaybedecektir. Bu yüzden çoğu otomatik kahve makinesi size ılık bir fincan kahve verir. Kahvenizi manuel olarak demleyecekseniz, suyun tamamen kaynadığından emin olun. Ancak aşırı da kaynatmayın.

Pişirme Sürenizi Mükemmel Hale Getirin

Suyun kahve telvesi ile temas ettiği süre, ortaya çıkan lezzeti büyük ölçüde belirleyecektir. Demleme işlemi sırasında ne kadar demleme yaptığınızı kaydetmek için bir zamanlayıcı kullanmayı düşünebilirsiniz. Zaman, yapmayı planladığınız kahve türüne bağlı değişiklik gösterebilir. Tercih ettiğiniz tadı elde etmek için demleme zamanını denemeye çalışın.

Evde kendi fincan kahvenizi nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra, aromayı alın ve sürecin tadını çıkarın. Daha önce kahve dükkanlarına harcanan paraları biriktirebilirsiniz. Ayrıca daha taze bir tadı da yakalayabilirsiniz. Kendi yaptığınız taze kahvenin tadını çıkardığınızda sabahları farklı hissedeceksiniz.