Yeni bir banyo ya da mutfak modeli gördüğünüz zaman bu durum çatınıza güneş panelini takmak kadar heyecan verici bir durum olur. Ancak yalıtım sistemini eklemek de bazı ödemelere neden olur. Bu nedenle öncelikle yalıtımın olup olmadığının öğrenilmesi gerekir. Yalıtımın olup olmadığını öğrenmek için bazı durumlar vardır. Bunlar;

Güneş Enerjisi

Güneş enerjisinin güzel bir fikir olduğu birçok kişi tarafından düşünülen durumlar arasında yer alır. Serbest olan güneş ışığı yakalanarak enerjiye dönüştürülür. Bu durum elektrik faturasından tasarruf etmeye de yardımcı olur. Aynı zaman da doğal olan bir kaynağı da harcamanıza neden olur. Bu durumda herkes kazanır. Ancak bir süre güneş enerjisi oldukça pahalı bir durumdaydı. Ev sahipleri için istek listelerinin arasında yüksek olma durumunda bulunur.

Ancak bu durum zaman içerisinde değişti. 2011-2014 yılları arasında Çin güneş üreticilerinden gelen ürünler maliyetin %60 oranında düşmesine neden oldu. Şu anda güneş enerjisinin fiyatı 2.57 ile 4.35 arasında değişiklik gösterir. Eğer bu fark oldukça yüksek geliyorsa o zaman Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği 2010 yılında 40000 yani bugün için 18.000 dolar olarak bulunuyordu. Bu durum daha sonraki yıllar da maliyet artmış olsa bile ilginin artması nedeni ile daha düşük bir fiyata sahip oldu.

Şimdilik Sistemi

ABD federal sistemi tarafından yenilenebilir enerji için vergi kredisi daha önceleri enerji kurma sistemi maliyetinin %30 oranında bir kredi teklifi ile bulunuyordu. O zamandan sonra kurulan sistemler için vergi kredisi 2020 yılında %26 2021 yılında ise %22 daha sonraları ise sıfır olarak yer aldı. 2020 yılında 18.000 dolarlık bir maliyet ile güneş sistemi kuruluyorsa ve alınan vergisi %26 ise, vergi de 4700 dolar tasarruf etmeye yardımcı olan bir durumdur. Tüketici raporlarında bir yılda kullanılamayan kredinin sonraki yıllara taşınma durumu da bulunur. Ancak kredinin uzaması ya da yeni kredilerin alınması şeklinde durumlar da bulunur. %30 oranındaki vergi kredisinin 2016 yılı sonunda üç yıl uzatılmadan sona erme durumu da yer alıyordu. Yalnız kredinin uzaması ya da yeni kredi alma durumları hala devam eden durumlar arasında yer alır.

Güneş Enerjisi İle Ne Kadar Tasarruf Edilir?

Elektrik faturanızdan güneş enerjisi ile tasarruf etme durumunuz olur. Bazı durumlar karşısında kurulum işlemi, sistem, bakım maliyetlerinin karşılanmasının ardından güneş enerjisinin elektrik faturanızda tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Güneş panelleri elektrik faturanızda %10 ile %5o arasında bir tasarruf sağlar. Bu durumların içerisine nasıl ödeme yapacağınız, evinizin nasıl kurulmuş olduğu ve ne kadar tasarruf sağlayacağınız da bulunur. 20 sene boyunca kullanılmakta olan bir güneş enerjisinin ortalama olarak bir eve 10.000 ile 30.000 dolar arasında tasarruf sağlama durumu olur. Ancak bu tasarruf durumunda yaşadığınız alana göre değişiklik olabilir.

Güneş Enerjisi İle Sağladığınız Tasarrufu Nasıl Tahmin Edebilirsiniz?

Güneş enerjisinin yılda kaç defa çatınıza çarptığını, güneş panellerini yerleştirmek için ne kadar bir alanınızın olduğunu ve 20 sene boyunca ne kadar tasarruf edebileceğinizi öğrenme durumunuz olur. Yapmış olduğunuz tasarruf ile ilgili daha ince bilgi sahibi olmak için aylık elektrik faturanızı da tahminen ayarlayabilirsiniz. Aynı zaman da güneş sisteminizi de satın alabilir ve kiralayarak tasarruf etme durumuna da sahip olabilirsiniz. Çıkan sonuçlar sizi büyük ölçüde şaşırtabilir. Evinizin çatısının kontrol edilmesi için güneş kurucu alma durumunuz da meydana gelebilir.

Güneş Panelleri İçin Ödeme İşlemi Nasıl Yerine Getirilir?

Sistem için gerekli olan ödemeyi nakit olarak yapmanız durumunda yatırım getirisini elde etmiş olursunuz. Ancak bunun dışında farklı ödeme seçenekleri de yer alır.

Doğrudan ya da Kredi ile Satın Alma İşlemi Hakkında

Yatırım maliyetinin telafi edilmesinden sonra sağladığınız tasarrufların hepsini görme imkanına sahip olursunuz. Sistemi almak için kredi kullanmanız durumunda yatırımı telafi etmeniz ve ödeme işleminiz uzun bir süre alır. Kiralama işlemini yerine getirmeniz ya da satın alma sözleşmesi ile karşılaştırmanız durumunda elektrik faturanızdan oldukça fazla kar etme durumunuz meydana gelir. Bu sayede evinizin değerini de arttırmış olursunuz. Ancak sistemin bakım maliyetlerinin de unutulmaması gerekir. Zillow analizi sırasında güneş panelleri bulunan evlerin %4,1 oranında daha hızlı satıldığını ve başlangıç maliyetini de telafi edeceğini açıkladı.

Sistemi Kiralama İşlemi Hakkında

Sistemi kullanmak amacı ile sadece kiralamanız durumunda aylık sabit bir ücret ödenir. Mevcut olarak bulunan şebeke maliyetlerinden % 10 ya da %20 oranında garantili bir elektrik alma durumunuz olur. Birçok kiralama işlemleri sırasında sistemin bakımı da içerisinde olur. Ancak sisteme sahip olunmaması nedeni ile bu yöntem ile herhangi bir indirim ya da vergi indirimi alınmaz.

Satın Alma Sözleşmesi

Ön maliyetinizin olmaması durumu kiralama işlemine benzeyen bir durum olur. Kullandığınız elektrik miktarını ödersiniz. Ancak elektrik dağıtım şirketlerine oranla daha düşük bir maliyet ödenir. Evi satmaya karar vermeniz halinde sözleşmeyi yeni ev sahibine aktarma durumunuz da bulunur.

Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır?

Güneş panelleri güneş ışığını yakalayarak onu evinizde kullanabileceğiniz bir akıma dönüştürür. Elektrik sayacınız yani elektrik kullanım durumunuz izlenir. Panellerinizin aşırı elektrik üretmesi durumunda enerji şirketiniz size kredi vererek hizmet şirketine gönderme işlemini yerine getirir. Montaj işlemleri yerine getirilmeden önce bir kaç alandan teklif almak en doğru durum olur. Mümkün olduğunca sertifikalı olan montajcıların, montaj işlemini yerine getirmesini sağlayın. Bu sayede herhangi bir sorun yaşama durumu da meydana gelmemiş ve sağlıklı bir işlem olur.