Facebook kullanıcıları tarafından en çok merak edilen sorulardan biri de Facebook kullanıcılarını nasıl izlediğidir. Facebook’un kullanıcı etkinliklerini izlediği ve bazı reklamlar sunmak için verileri gözlemlediği bilinmektedir. İnsanlar kadar Facebook ekibi de bu durumda memnun olmasalar da hala daha bu çerçevede faaliyetlerine devam etmektedirler. 2017 2019 yılları arasında Facebook platformu 15 milyon kullanıcısını bu problemlerden dolayı kaybetmiştir. Kişilerde güvenlik ihlali oluşturduğu düşüncesiyle Facebook kullanımı iptal edilmiştir. Facebook tarafından sürekli yeni hamleler çıkmaktadır. Facebook Dışı Etkinlik aracı yayınlayarak kişilerle güven kazanma hamlesi oluşturduğu düşünülmektedir.

Facebook Dışı Etkinlik Aracı

Facebook Dışı Etkinlik aracı Facebook tarafından yakın zamanda çıkarılmıştır. Etkinlik aracının kişisel paylaşıldığı, saklandığı ve izlenildiği konusunda daha fazla kontrol etmek üzere tasarlanmıştır. Bu açıklamayı Facebook ve Facebook’a bağlı iş ortakları yapmıştır. Temel olarak kişi korunur. Ancak tamamen korunma  mümkün değildir. Facebook verilerini Makro düzeyinde izleyerek sıralayacak, satacak ancak artık kişisel hesaplar tarafından ilişkilendirmeyecektir. Yani kişilerin kullanım alanlarına göre reklam düzenleme yapılmayacaktır. Bu düzenleme ile birlikte kişilerin gizlilik ve güvenlik oluşturularak kullanım sağlamaları en üst düzeyde hedeflenmektedir. Kişi için en önemli kriterlerden biri de veri gizliliği ve güvenliği olmaktadır. Son yıllarda Facebook, kullanıcıları izleme problemi ortaya çıkartarak güvenlik ihlali oluşturmuştur.

Facebook Dışı Etkinlik aracı nasıl kullanılır

TechLoris’in CEO’su Shayne Sherman uygulama için Facebook adımlarını anlatmıştır. Başlamak için  Facebook ayarlar sekmesine gidilir. Facebook bilgiler kısmına tıklanır ve ardından Facebook dışı aktivite tıklanmalıdır. Orada bulunan birkaç seçenek mevcuttur.

-Bağlantıları görüntüleyin hepsini görüntüleyin ya da kategoriye göre filtreleyin,

-Mevcut geçmişinizi silin. Bu seçenek tüm uygulamaları kaldırarak sıfırdan başlatır.

-Gelecekteki bağlantıları yönetin. Belirli uygulamalar yönetilir. Facebook bağlantılarınızın kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Uygulama seçenekleri tamamen kişiye göre değişmektedir. Facebook tarafından geliştirilen bu sistem ile kişinin bilgilerine erişim ve gözlem yine kişiye kalmış bir işlemdir. Facebook hata telafisi için yeni yayın programı sunarak kişilerin güvenliğini tekrar kontrol altına almayı hedeflemektedir. Bu sayede facebook kullanıcıları için rahatlatıcı ve yenilikçi çözümler sunulur.