Çalışanlar için hızlı biçimde tüketme imkanı vermesi veya damak tadı nedeniyle fast food veya abur cubur tercih edilen bir seçenek oluyor. Bu sektöre yatırım firmalar, operasyonlarını ve menülerini, nüfusun çoğunluğunun yaşadığı ve bu yönde ihtiyaç olan bölgelere yönelik yapılandırıyor. Elbette kar amacı ile hareket ediyorlar. Ancak fast food yada abur cubur ile tüketicinin sağlığının tehlikede olduğu düşünülmektedir. Bu makalede abur cuburla ilgili bazı gerçekler gösterilmeye çalışılacaktır.

Fast food hakkında şu 10 akıl almaz gerçeğe göz atın:

10. Depresyon ve Tip 2 Diyabet İçin Başlıca Katkıda Bulunanlar

Depresyon ve diyabet çok yaygın hale geldi. Nüfusun çoğunluğu semptomlardan habersiz olsalar bile varlığını biliyor. Depresyon gevşek bir şekilde düşük ruh hali durumu olarak tanımlanabilir. Ruh halimiz veya duygularımız, hücrede meydana gelen biyokimyasal süreçlerle çok yakından bağlantılıdır. Şeker ve trans yağ açısından zengin abur cubur, bu süreçleri değiştirme ve ruh halimizi büyük ölçüde etkileme gücüne sahiptir. Böylece bizi uyarmadan bunalmış bir duruma sokar. Tip 2 diyabetin birincil semptomu, kandaki yüksek glikoz seviyelerini çözmek için vücutta aşırı insülin üretiminin neden olabileceği insülin direncidir.

9. Kanser Şansını Artırır

Kanser, keşfinden bu yana insan hayatını rahatsız ediyor ve araştırmaya göre , abur cubur tüketimi ile kanserin başlangıcı arasında güçlü bir korelasyon olduğu açıktır. BMI izin verilen sınırda olmasına rağmen kanserli hücrelerin insanlarda görüldüğü gözlenmiştir. Kansere neden olan şeyin, aşırı abur cubur belirtileri olmasa bile vücudunuzda şekil alabileceği anlamına gelir. Kolorektal kanserin, abur cubur diyetinin ve bunun sonucunda ortaya çıkan obezitenin bir sonucu olduğu belirlenmiştir. Bir kutu kola veya burgerin lezzetli olabileceği açıktır, ancak onları aşırı derecede tüketimiyle ortaya çıkabilecek sonuçların listesi kesinlikle o tada değmeyeceği anlamına gelir.

8. Çoklu Organların Arızası

Abur cuburdaki yağlar, beyindeki iyi proteinlerin yerini alma eğilimindedir. Bu, aşırı tüketim durumunda beyni çılgın bir duruma göndermek için yeterlidir. Ayrıca zor öğrenme ve asimilasyon gibi biliş becerileri üzerinde de etkisi vardır. Okul çağındaki çocukları ve genel performanslarını olumsuz etkileyebilir. Kalp, yağ birikimi nedeniyle büyük bir darbe alabilir ve karşılığında obeziteye birincil katkıda bulunabilir. Yağın katkıda bulunduğu sadece obezite değildir. Arterlerin kan taşıma verimliliğini etkiler(tıkanma nedeniyle). Böylece kan basıncında ve diğer genel rahatsızlıklarda dalgalanmalara neden olur. Kan basıncındaki artış da böbreğin işleyişini etkiler. Unutmamak gerekir ki, karaciğerde yağ birikimi de herhangi birini acil bir duruma sokabilecek başka bir kritik senaryodur.

7. Demans Şansını Artırır

Demans, hafıza kaybı ve beynin bilişsel yeteneklerinde büyük bir düşüş olmasıdır. Abur cuburlar, yağ ve şekerle beslenir. Her ikisi de aşırı tüketim ile beynin bazı komuta merkezlerinin erimesine neden olabilir. Demans vakalarının % 60-80’i Alzheimer hastalığına bağlıdır. Abur cuburdaki yağ içeriği, Alzheimer hastalığını artıran beyin proteinlerinin seviyesini arttırmak için birincil nedensel ajan olarak kabul edilmiştir. Vücuttaki fazla şeker, daha çok insülin içeriği anlamına gelir. Bu da sonunda beyni insüline dirençli hale getirir ve beynin yeni anılar yaratma yeteneğini engelleyebilir.

6. Sindirim Sürecini Engeller

Abur cubur çoğunlukla açık bir şekilde yağda kızartılmış maddeler içerir. Gıdada bulunan aşırı yağ kapasitesi midede birikmek zorundadır ve asidite yol açabilir. Asit reflü ile karakterizedir: gıda borusunda asidin yukarı doğru hareketi ve sonunda mide yanmasına neden olur. Abur cubur lif içermediğinden, tüm sindirim sürecini etkiler ve vücut bağırsak hareketlerini düzenleme kapasitesini kaybeder. Abur cubur sizi sabırsız hale getirdiğinden, mega ölçekte hazımsızlığa yol açabilecek yüksek hızlı tüketim şansı vardır. Yiyecekler hızlı bir şekilde tüketildiğinden, diğer komplikasyonlar için vücut kaplama yoluna daha fazla kalori de tüketilir.

5. Ekonomik Olarak Geri Sınıfları Hedefler

Abur cubur ve ekonomik durum arasındaki ilişkinin ne olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, yoksulların zenginlerden daha fazla tükettikleri köklü bir gerçektir. Bu sadece yoksullar ve zenginler arasında daha büyük bir ayrım yaratmakla kalmaz, aynı zamanda endişe vericidir. Çünkü yoksullar, abur cubur tüketiminden dolayı vücudun harekete geçmesi durumunda iyi bir tıbbi bakım pozisyonunda olmayacaktır. Ekonomik olarak kötü durumda olanlar, bir yiyeceğin ne kadar sağlıklı olduğuna bakmaz ve ucuz olarak sunulup açlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek yiyeceklere yönelim gösterir. Uzun vadede bu sakat bir durum ortaya çıkarır. Sadece ekonomik olarak geriye dönük bir sınıfa değil, aynı zamanda önemli sağlık sorunlarına da ev sahipliği yapıyoruz.

4. Davranış Sorunlarını Kışkırtır

Davranışlarımız doğrudan hissettiklerimizle bağlantılıdır. Hissetme şeklimizin hücresel düzeyde gerçekleşen biyokimyasal süreçlerle doğrudan bağlantısı vardır. Abur cubur tüketildiğinde bu biyokimyasal süreçler büyük ölçüde değişir ve değiştirilir. Abur cuburlarda katkı maddelerinin varlığı nedeniyle, beyin aktivitesinde ani bir artış olur. Bu genellikle bir şeker ile belirtilir, ancak mevcut koruyucularla ilgilidir. Bu enerji artışlarına ve hiperaktiviteye yol açabilir. Hiperaktivite, enerji seviyelerini ve genel zihinsel çerçeveyi gereksiz yere etkileyebilir. Ayrıca, insanların abur cubur tüketimi nedeniyle olumsuz duygulara yönelme eğilimi vardır, böylece genel davranışı mahveder .

3. Beyin Kimyası Değişimi

Araştırmalara dayanarak, abur cuburun bazı psikoaktif ilaçlar gibi beynin kimyasını değiştirme kapasitesine sahip olduğu açıktır. Abur cuburların aşırı yenmesi, kaygıya neden olabilir. Abur cuburdaki rafine edilmiş bileşenler kan şekeri seviyesinde dalgalanmaya neden olur. Kan şekeri seviyesindeki artış nedeniyle, pankreas bu sorunu çözmek için yüksek miktarda insülin üretmeye zorlanır.Abur cubur tüketen kişilerin genellikle sabırsız olma eğiliminde olduklarını kanıtlayan araştırmalar da vardır.

2. Abur Cubur Meyve ve Sebzelerden Nefret Eder

Abur cuburlarla uzun süreli tüketim olduğunda, meyve ve sebze tüketimi büyük ölçüde azaldığı görülür. Abur cuburun besin değeri olmadığından ve meyve – sebze ilavesi olmadığından, diyetlerimiz aşırı dengesizleşir ve bu da vücutta eksikliklere yol açar. Bu endişe vericidir, çünkü meyve ve sebzeler vücudun bağışıklık sistemini inşa etmede büyük bir rol oynar ve sonuç olarak hastalıklarla savaşır. Abur cubur tüketiminin fazla olmasıyla vücudumuzun savaşma kabiliyetini ortadan kaldırıyoruz.

1. Ya Şeker veya Yağdan Yüksek Kalori Miktarına Paketlenirler

Proteinler; lifler ve mineraller gibi canlıları içermez. Enerji şeker ve yağdan çekildiğinden, diyabet, CVD ve diş çürümesi gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Abur cubur düzenli olarak tüketilirse, yağ hipertansiyon ve kalp krizi ile sonuçlanan arterleri tıkamaya başlar. Bunlar kalorilerde yüksek olduğundan doğal bir metabolizma ile yakmak son derece zor olacaktır. Sadece kalori oldukları ve besin değeri katmadıkları için, boş kaloriler olarak da bilinirler.