Ülkelerde yaşanan finansal kriz yanında, şahıslarda herhangi bir zamanda finansal kriz yaşayabilir. Eğer duruma hazırlıklı değilseniz, para problemleri yaşamak doğaldır. Yeterli finansal desteğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu durumu dert etmenize gerek yok. Ancak günümüzde bütçe sıkıntısı yaşayan birçok aile bulunuyor. Onların ihtiyacı olan şey, gelecek için iyi bir finansal planlama olacaktır. Finansal planlamanızı yapmadıysanız, lütfen hemen başlayın.

Finansal kriz planı yapmadıysanız ve bir kriz ortaya çıkarsa ne olur? Faturalarınızı son tarihte ödemek ya da bir aile gezisine çıkmak zor olabilir. Bir finansal kriz sırasında, vereceğimiz basit ipuçları paradan tasarruf etmek için kullanışlı olabilir.

Finansal kriz sırasında tasarruf etmek için on basit ipucunun listesi:

10. İstenmeyen Eşya Sat

Kullanmadığınız veya istenmediğini düşündüğünüz eşyaların bir listesini hazırlayın. Eski radyonuz veya TV’niz bu liste içerisinde olabilir. Çevrimiçi ve çevrimdışı, eski eşyalarınız için iyi bir değer veren çeşitli yerler bulunuyor. İstenmeyen eşyalarınızı satabileceğiniz yerel mağazalar hakkında bilgi almak için bazı arkadaşlarınıza ve akrabalarınıza danışabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, eşyaları satmaya başlayın. Ürünün değerinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorsanız, açık artırmaya bile koyabilirsiniz. Bu ipucu, yaşam tarzınızı fazla rahatsız etmeden size ekstra para verecektir. Parayı faydalı bir şey için harcayın.

9. Teklifler, İndirimler, Puanlar ve Geri Ödeme İçin Zaman Ayır

Finansal bir kriz sırasında; satın aldığınız ürünler için teklifler, indirimler ve nakit para iadeleri aramaktan çekinmeyin. Çevrimiçi alışveriş yaptığınız ürünler için fiyat karşılaştırmaları sunan birçok web sitesi vardır. Süper mağazalarda kesinlikle indirimler ve teklifler içeren ürünler bulacaksınız. İndirimli ürünleri satın alın. Bugün, havuçlar daha ucuz olabilir ve yarın lahana daha ucuz olabilir, bu yüzden buna göre plan yapın. Düzenli bir müşteri iseniz teklif isteyin. Teklifler ve indirimlerle çok para biriktirilebilir.

8. Yüksek Faiz Oranı Olan Bir Bankaya Taşınma

Mevcut bankanız size yeterli faiz vermiyorsa, iyi getiri sağlayan farklı bir bankaya geçin. Bunu tasarruf hesabınız olarak saklayın. Bu hesaptan asla para kullanmayın. Kazançlarınızın bir kısmını düzenli olarak bu hesaba aktarın. Bu parayı kritik zamanlar için saklayın. Zor zamanlarda bile, biraz para yatırın. Bu hesapta mevcut sahip olduklarınızın % 2’si miktarı tutmanız iyi olabilir. Uzun vadede bu birikim, size çok yardımcı olacaktır. Bu sayede, sadece biraz para tasarrufu yapmakla kalmazsınız ve geleceğinizi de güvence altına alırsınız.

7. Toplu Taşımacılığı Kullanın

Ulaşım için verilen bu ipucu, bir finansal kriz sırasında izlenmesi gereken en önemli ipuçlarından biridir. Bölgenizde yeterli toplu taşıma varsa, kişisel aracınızı kullanmayın ve bu araçlardan yararlanın. Toplu taşıma sistemleri, genellikle arabanızdan daha ucuz ulaşım sağlar. Bazı toplu taşıma sistemleri daha fazla fayda elde etmek için aylık ve yıllık geçişler sunmaktadır. Kişisel arabanız için benzin, sigorta ve bakım harcamaları da yapmanız gerekir. Tüm bunlardan, toplu taşıma araçlarına geçerek kurtulabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla ulaşımın kişisel aracınızdan çok daha ucuz olduğu açık ve kesindir.

6. Fatura Tasarrufu

Faturalardan tasarruf etmek için enerji tasarrufu yapın. Ne kadar çok tüketirseniz, o kadar çok harcarsınız. Elektrik tüketiminin yüzde 13’ü ısıtma suyuna gidiyor. Bu durum, güneş enerjisi kullanılarak önlenebilir. Güneş enerjisi elektrikten nispeten daha ucuzdur. Klima yerine tavan vantilatörleri takın. Kullanılmayan cihazları kapatın. Gerekli olmayan şeyleri pişirmeyin. Enerji tüketimini azalttıktan sonra, hala elektrik faturalarının yüksek olduğunu düşünüyorsanız, sızıntıları bulmak için bir enerji denetimi yapın.

5. Kendi Yiyeceklerinizi Hazırlayın ve Asla Atmayın

Yiyeceklerinizi asla boşa harcamayın. Mali bir sorun yaşamasanız bile her zaman yiyeceğe değer verin. Bir kriz sırasında yiyecekler değerlidir. Bu nedenle israftan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Dışarıda paketlenmiş yiyecekleri dışarıda yemek veya satın almak yerine kendi yemeğinizi hazırlamayın. Kendi hazırladıklarınız, her zaman uygun maliyetlidir. İsrafı en aza indirmek için, günlük yiyeceklerinizi hazırlamada gerekecek en uygun ürünleri satın alın. Bazen mali sorunlar sırasında bile eğlenceye ihtiyacınız olabilir. Paket servisi olan restoranlar, daha uygun fiyatlı olduğu için buraları tercih edin.

4. Toptan veya Online Bakkaliye Alışverişi

Toplu alıma yönelmek, finansal bir sorun sırasında en önemli şeylerden biridir. Tasarruf etmek için yiyeceklerinizi büyük ölçekte satın almalısınız. Bunu toptan perakendecilerden satın alabilirsiniz. Bazı çevrimiçi perakendeciler, büyük miktarlarda satın alındığında ciddi indirim yapmaktadır. Bu bir kerelik alışveriş ile, 3 ila 4 ay boyunca tüketeceğiniz ürünleri indirimli alma olanağı elde edebilirsiniz. Uzun süre saklama olanağı olan bakliyat ürünleri, tahıl, sarımsak, soğan, baharat ve yulaf gibi ürünleri satın alabilirsiniz.

3. Sadece İhtiyacınız Olan Mağazalar

Bir finansal kriz sırasında satın alınan gereksiz şeyler, finansal sorunlarınızı daha da artıracaktır. Alışveriş trendlerinizi kontrol etmek çok önemlidir. Asla gerekli olmayan şeyleri satın almayın. Örneğin, zaten bir ayakkabınız olduğunda yeni bir çift ayakkabı almaya çalışmayın. Sizi sağlıklı tutmak için gerekli olacak olan sadece tahıl, sebze ve meyve gibi önemli şeyleri satın alın. Asla paranızı boşa harcamayın. Ay içerisinde gerekeceke olan önemli öğelerin bir listesini oluşturarak harcamalarınızı planlayın ve bu plana sadık kalın. Bu sayede, kolayca büyük miktarda tasarruf edebilirsiniz.

2. Giderleri Takip Edin

Finansal sorunlar sırasında para biriktirmek için çok önemli bir adımdır. Giderlerinizin nerede daha fazla olduğunu belirlemeniz gerekir. Tüm günlük harcamalarınızı bir not defterinde veya Microsoft Excel’de takip edin. Giderlerinizi kolayca takip edebileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Tüm masraflarınızı belirledikten sonra, hangisinin size daha pahalıya mal olduğunu bulun. Gerekli olmayan giderleri kontrol etmeye çalışın. Harcamaları önemli yada önemli olmayan şeklinde iki bölüme ayırabilirsiniz. Biraz para ayırabilmek için, önemli olmayan şeylere daha fazla konsantre olun.

1. Boş Zamanınızı Satın (Ekstra İş)

Size fazladan para kazandırabilecek hobinizi bulun. Boş zamanlarınızı mali problemlerinizi düşünerek boşa harcamayın. Hızlı hareket edin ve gelir elde etmek için fazladan bir iş bulun. Hobiniz dans , müzik, resim, fotoğraf veya bir işe dönüşebileceğiniz herhangi bir şey olabilir. Ayrıca, çevrimiçi ve çevrimdışı çeşitli serbest meslek işleri de vardır. Birini ciddi bir şekilde arayın. Yerel pizza veya marketinize gidin ve boş zamanlarınızda çalışma olanağı sunan işlerinin olup olmadığını öğrenin. Denemekten daha yanlış bir şey yoktur. Hobi veya yedek işinizin yakında tam zamanlı bir işe dönüşmesi de mümkündür.