Mozilla, uzun süredir planlanan Firefox VPN beta’yı başlattı. Hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları için VPN hizmeti eklendi. Beta kullanım için bir bekleme listesi var ve bu nedenle test etme imkanımız olmadı. Firefox VPN’in, VPN pazarında öne çıkmasına yardımcı olan bazı önemli özellikleri var.

Firefox Özel Tarama, verilerinizi korumak için Mullvad VPN hizmetini kullanır. Mullvad VPN, gizlilik politikasına saygı duyuyor ve Mozilla, özellikle kullanıcı verilerini kaydetmediği için Mullvad ile birlikte çalıştığını söylüyor. Firefox’un kullanıcı verilerini tamamen gizlemek için ekstra çaba sarf ettiğini söyleyebiliriz.

Firefox VPN yeni WireGuard VPN standardını da kullanarak protokolde çalışan birkaç VPN hizmetinden biri haline getiriyor. Mozilla, WireGuard’ın Firefox Özel Ağı’nı OpenVPN gibi daha yaygın VPN protokollerini kullanan hizmetlerden hem daha hızlı hem de daha güvenli hale getirdiğini söylüyor. Ağın kendisine gelince, Mozilla’nın 30’dan fazla ülkede sunucuları var.

Firefox Özel Tarama VPN’i beta süresi boyunca aylık 5 ABD dolar olarak fiyatlandırıldı. 30 günlük para iade garantisi mevcut. Mozilla bu fiyatlandırmanın sadece beta süresince olacağını açıkladı.