Fransa, Avrupa’daki en güzel kalelere sahip ülkelerin başında gelir. Buradaki listede, oldukça romantik ve rüya gibi 10 en iyi Fransız kalesi bizim favorimiz olarak yer alıyor. Fransa seyahatiniz sırasında kesinlikle bu harika kalelerden birine uğramak isteyeceksiniz. İşte bu Fransız kaleleri:

10. Chateau de Foix

Aşırı güçlendirilmiş Chateau de Foix kalesi, önemli bir turistik yer ve Cathars’ın merkezi olarak biliniyor. Ortaçağda ve 987 yılında inşa edildiği bilinmektedir. 1034 yılında kale Foix’in merkezi oldu ve ortaçağ askeri tarihinde belirleyici bir rol oynadı. Sonraki yüzyıllarda kulelerle, güçlü bir muhafaza oluşturmak için sürekli olarak eklemeler yapıldı. 11. Yüzyıl öncesinde inşa edilen iki kare kule, 1862 yılına kadar dört yüzyıl boyunca siyasi ve sivil bir hapishane olarak hizmet verdi. En son 15. yüzyılda inşa edilmiş bir yuvarlak kule bulunuyor. Kale, 1840’tan beri Fransız Kültür Bakanlığı tarafından tarihi anıt olarak listeleniyor.

9. Chateau de Tarascon

Rhone Nehri kıyısında bulunan Tarascon Kalesi; 15. yüzyılda Anjou Dükleri tarafından inşa edilen, Fransa ve Avrupa’nın en iyi ortaçağ kalelerinden biridir. Mimari olarak inanılmaz derecede kompakttır ve tamamen Rhone Nehri ile çevrilidir. Tarascon kalesinin içinin ışık oranının az  olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni, kale surlarındaki zar zor delinmiş gibi duran duvar pencereleri. Yemyeşil bir manzara ve su ile çevrili olan adanın görünümü, duvar ve kulelerle katı gelebilir.

8. Chateau de Vincennes

Gerçekten muhteşem bir manzarası olan Chateau de Vincennes Kalesi, Paris’in doğusunda metropolün bir banliyösü olan Vincennes kasabasında bulunuyor. 14. ve 17. yüzyıldan kalma devasa bir Fransız kraliyet kalesidir. Diğer birçok ünlü kalede olduğu gibi, benzeri Vincennes ormanında yaklaşık 1150’de Louis VII için inşa edilen bir av kulübesinde vardı. Yuvarlatılmış kulelerle yapılmış ve kalın biçimde çevrelenmiş olup, çevrili köşelerle süslenmiş güçlü bir muhafazası bulunuyor.

7. Saint-Michel Kalesi

Saint Michel kendi şehri gibi Avrupa’daki en doğal yapılardan biridir. 8. yüzyılda inşa edilen tesis, Fransa’nın kuzey kıyılarındaki Normandiya’da bulunan kayalık bir adada yer almaktadır. Karadan sadece 600 metre uzaklıkta olan eşsiz bir adadır. Gelgit, birçok hacıya manastırına kolayca ulaşılma olanağı sağlamıştır. Bu pozisyon ona, kolayca savunabilme olanağı kazandırmıştır.

Mont Saint-Michel (bir ada komünü), Fransa’nın en tanınmış yerlerinden biridir ve UNESCO Dünya Mirası Alanları listesinin bir parçasıdır. Her yıl 3 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir.

6. Chateau d’Usse

Bu güzel kale, ziyaret etmek için en iyi 10 Fransız kalesi arasında 6. sırada. Indre Vadisi’ne bakan Chinon ormanının kenarında bulunuyor. Chateau d’Usse, ilk olarak 11. yüzyılda yapılmış. Kale, rüya gibi Gösterişli Gotik/Rönesans görünümünden dolayı genellikle Uyuyan Güzel Kale olarak da adlandırılır.

5. Chateau d’Amboise

Amboise kasabasındaki Centre Val de Loire vadisinde yer almaktadır. Kale, 9. yüzyılın sonlarında Loire Nehri’nin üzerindeki bir mahmuz üzerine inşa edilmiştir. Kral VIII. Charles ve I. François I (15. yüzyılın sonları) döneminde, bu ortaçağ Amboise kalesinin yerine bir kraliyet ikametgahı inşa edildi. Şato, 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren iç binaların çoğu yıkıldı. Kulelerin ve duvarların dış savunma çerçeveleriyle birlikte restore edildi.

4. Chateau de Chantilly

Tarihi şato Château de Chantilly, Paris’in Chantilly kasabasındadır. Bu güzel şato, ekli iki binadan oluşur: Anne de Montmorency için 1560 civarında inşa edilen Petit Château ve Fransız Devrimi sırasında yıkılıp 1870’lerde yeniden inşa edilen Grand Château.

Chateau aslen 1528–1531 yılında Pierre Chambiges tarafından inşa edilmiştir. Chateau ile ilişkili 17. yüzyıl tarihinin birçok ilginç parçası vardır. Her iki yılda bir havai fişek yarışması Nuits de Feu, şato bahçelerinde düzenleniyor. Bu popüler etkinlik, yerel bölgeden, Paris’ten ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyor.

3. Chenonceau Şatosu

Loire vadisindeki en ünlü ve muhteşem kalelerden biridir. Şato, özgün tasarımı, mobilyaları ve dekorasyonu, koleksiyonlarının zenginliği ile aydınlanmış yaşam tarzına bir kanıt taşıyor. Aynı zamanda; sevilen, kaçan ve iz bırakan sıra dışı kadınlar tarafından korunduğuna inanılan bir tarihe sahiptir.

11.yüzyılda Cher Nehri üzerinde inşa edilmiştir. Diane de Poitiers’e (Kral II. Henry’nin metresi) verilmeden önce restore edildi. Diane de Poitier, şatoyu Fransız Devrimi sırasında yıkımdan kurtardı. Devrim Muhafızları tarafından yok edilmesine izin vermedi. Kale o dönemde seyahat etmek ve ticaret yapmak çok önemliydi. Nehir boyunca kilometrelerce uzanan tek köprüye sahipti.

2. Chateau de Chambord

Château de Chambord en büyüleyici şatolardan biridir ve Loire Vadisi’ndeki en büyük şatodur. Avrupa’nın en büyük kapalı ormanlık parkı Chambord’un kalbinde yer alan oteldir ve Rönesans döneminin harikasıdır. Kral I.Francis için bir av köşkü olarak hizmet vermesi için inşa edildi ve daha çok metresine daha yakın olabilmek için kullanıldı. Geleneksel Fransız ortaçağ formlarını klasik Rönesans yapılarıyla harmanlayan çok farklı Fransız Rönesans mimarisi nedeniyle dünyanın en tanınmış şatolarından biridir.

1. Versay

Versay Sarayı Fransa’nın başkenti Paris’in güneybatısına yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Şato 1624’te inşa edildiğinde, Versay küçük bir köydü. Ancak bugün bu bölge Paris’in zengin banliyösüdür. Saray, 1624’te Louis XIII için küçük bir av köşkü olarak inşa edilmiştir. Sekiz yıl sonra onu şatoya genişlettiler ve bu yapı yeni sarayın çekirdeği oldu. Sonrasında halefinin de ekler yaparak genişletmesiyle dünyanın en büyük saraylarından biri oldu. Saray, kraliyet mahkemesi için yeni bir merkez kurma arzusunu yerine getirmeye de yardımcı oldu. Versay, bu nedenle sadece bir bina olarak değil, Eski zaman rejiminin mutlak monarşisi sisteminin bir sembolü olarak da ünlüdür.