Futbol tarihi unutulmaz anlara sahne oldu. İşte o anlardan bazıları…

Higuita’dan Akrep Kurtarışı

Rene Higuita..Bir kalecinin kendine olan özgüveninin en üst noktada olduğuna işaret ise onun hazırlık maçında hem de tarihi Wembley Stadı’nda İngiltere karşısında tıklım tıklım dolu taraftar önünde o efsane ‘akrep’ kurtarışını yapması idi. İnanılmaz, akıl dışı bir kurtarıştı bu. Taklidi, bir benzeri asla yapılmamıştı.

Andres Escobar’ın Öldürülmesi

1994 Dünya Kupası grup maçında henüz 27 yaşında olan Andres Escobar her savunmacının yapabileceği bir hatayı yapıyor ve kendi kalesine gol atıyordu.Fakat bu gol ülkesi Kolombiya’nın favori olarak gösterildiği gruptan çıkamamasına sebep oldu. Dünya Kupası sonrası akraba ziyareti için ABD’de kalan Escobar, bir gece arkadaşlarıyla eğlendikten sonra otoparka indiğinde üç kişinin silahlı saldırına uğradı ve arkadaşlarının hastaneye kaldırmasına rağmen hayatta kalamadı.

Eric Cantona’dan Taraftara Uçan Tekme

Eric Cantona Crystal Palace maçında gördüğü kırmızı kart sonrası oyundan çıkarken tribünden bir taraftar kendisine “Evine dön pis Fransız” der ve Cantona, görevlileri aşarak uçan tekme ile taraftara kendince cevabını verir. Bu hareket ona pahalıya mal olur ve tam 9 ay futboldan uzaklaştırılır.

Maradona’nın Dünya Kupası’nda Elle Gol Atması

1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde Arjantin ile İngiltere karşılaşıyordu. Efsane kaleci Peter Shilton yapılan bir ortada Maradona’nın yükseldiğini görünce rahatça topa hareket eder. Ama Maradona, yıllar sonra “Tanrı’nın eli” denilecek olan hadisede sol eliyle topu ağlara gönderir. Ekran başında izleyenlerin tereddütsüz şekilde gördüğü ‘el’i sadece hakem görememişti. Shilton’un yaptığı itirazların geçerliliği yoktu. Tabela 1-0’ı çoktan yazmıştı. Çok geçmeden Maradona, çoğu insanın “yüzyılın golü” dediği yani kendi sahasından aldığı topla İngilizlerin yarısını çalıma dizip attığı golle 2-0’ı yakalar ve maçı kopartır.

Zidane’ın Materazzi’ye Kafa Atması

2006 Dünya Kupası finalinde Fransa ile İtalya karşı karşıya gelmişti. Efsane oyuncu Zidane’ın son turnuvasıydı.Bir pozisyon sonrası Materazzi’nin sözlü eylemine karşılık Zidane bir an durur, döner ve Materazzi’nin göğsüne kafasını yapıştırır.Zidane, Materazzi’nin kışkırtıcı sözlerinden sonra bu hareketi yapmış ve oyundan ihraç edilmişti. Devamında penaltı atışlarında 5-3 ile kupayı İtalyanlar kazanırken Zidane’ın kafası ise maçın çok önüne geçmişti.