Şoförlük

 

İşiniz herhangi bir iş makinesi, araba vb. kullanımını içeriyorsa, yakında işsiz kalabilirsiniz. Taksi, otobüs, kamyon, kargo ve benzeri tüm alanlarda, kısa süre içerisinde otonom teknolojiye geçilmiş olacak. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 15,5 milyon kamyon bulunuyor. Sektöre 10 milyonu şoför olmak üzere 14 milyon insana iş veriyor. Bu insanlar tehlikeye karşı ilk sıradalar. Zira otonom araçların dinlenmesine gerek yok, 7 gün 24 saat hareket halinde kalabilir ve en önemlisi, bu teknolojiye şimdiden ulaştık.

Bu teknoloji Alman hükümeti tarafından destekleniyor ve sürücüsüz kamyon işini çok ciddiye alıyorlar. Elon Musk da, 1, 2 sene içerisinde araçlarının yüzde yüz otonom hale geleceğini, sonraki 3 yıl içerisinde de hükümetlerin onaylayacağını belirtiyor. Tüm büyük otomobil markaları elektrikli ve sürücüsüz araç geliştirmek için birbirleri ile yarışıyor ve bu yarışa katılmayanların geride kalacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Çiftçilik

Eskiden çiftçilerin sayısı akıl almaz boyutlarda iken, yakın zamanda gözle görülür oran azaldı. Dünyanın az gelişmiş bölgelerinde halen insan gücüne dayalı tarım yapıldığını görüyor olsak da, birçok yerde tüm üretim otonom hale geldi ve sadece bir avuç eğitimli insan tarafından, kablosuz teknoloji sayesinde ofislerinden kontrol ediliyor.

Eskiden ekim, dikim, haşere kontrolü, hasat ve taşıma için bolca insan gücüne ihtiyaç duyuluyordu. Artık takip için uydular ve dronelar, zararlılara karşı güçlendirilmiş toprak ya da tohumlar kullanılıyor. Ekim ve hasat yakında otonom hale gelecek ve bu iş için tasarlanmış araçlarla hızlı bir şekilde yapılıyor. Taşıma da aynı şekilde yakın zamanda sürücüsüz olarak hareket edebilecek.

Kasiyerlik

Sadece ülkemizde 1 milyonun üzerinde kasiyer ve satış elemanı olduğunu biliyor muydunuz? Bu sayı dünya genelinde kat be kat fazla. Bu insanlar, sandıklarından daha kısa sürede işsiz kalabilirler. Bazı marketlerde kullanıma sunulan otomatik kasaları görmüşsünüzdür. Bu kasaların başında, kontrol ve yardım için halen bir görevli dursa da, yakın gelecekte bilgisayarlar tüm görevi devralacak.

Garsonluk Ve Barmenlik

 

Bu meslekler tamamen ortadan kalkmasa da, çalışanların birçoğunun işsiz kalacağı ortada. Tabii ki sosyal ilişki gerektiren bir alan garsonluk ve barmenlik fakat durum her zaman bu şekilde olmayabilir. Bazen sadece masanıza oturmak, en kısa sürede yemeğinizin ve içkilerinizin gelmesini, sonra da kalkıp gitmek istersiniz.

Tüm bu istekleriniz, düzgün bir şekilde hazırlanmış algoritma ve bir adet iPad ile sağlanabilecek istekler. Bu yeni eğilim dünyanın dört bir yanında birçok lokanta tarafından kullanılmaya başlandı bile.

Banka Memurluğu

Çoğumuz mecbur kalmadıkça bankalara gitmiyoruz, hesaplarımızı akıllı telefondan kontrol ediyoruz ve para transferleri için artık formlar doldurmak yerine otomatik ödeme ve benzeri yöntemleri kullanıyoruz. Nakit ihtiyacınız olduğunda ATM’ler size yardımcı oluyor. Dünyanın hemen her yerinde, internet üzerinden hesap açabiliyor ve sadece kişisel bir hizmet almanız gerektiğinde banka çalışanları ile muhatap olmanız gerekiyor. Hatta birçok yerde bu işi de telefon ya da görüntülü arama ile yapabiliyorsunuz.