Yaşınız ilerledikçe cildiniz kurumaya ve kırışmaya baslar. Bunun için makyaj ürünlerinizi ve makyaj yapma yöntemlerinizi değiştirmelisiniz. Her kadın güzel ve genç görünmek ister, tabi bunun kolay yöntemleri var. Mesela makyaj hileleri yaparak daha genç görünebilirsiniz.

Fondöten Seçimi Ve Kullanımı

Yaş ilerledikçe cildiniz nemini kaybeder. Bu yüzden fondöten sürmeden önce cildi nemlendirmek gerekir. Nemlendirici kullanılırken karışıklık karşıtı bir nemlendirici tercih edilmelidir. Daha sonra fondöteni sürebiliriz, en çok dikkat etmemiz gereken makyaj ürünü ise fondötendir. Eğer kalın bir fondöten seçerseniz sizi yaşlı gösterir ve pek hoş görüntü oluşmaz.

Fondöteniz ince ve yüzünüzdeki lekeleri, karışıklıkları kapatabilecek şekilde almalısınız. Yani eğer aldığınız fondöten yarım yağlıysa sizin için daha avantajlı olur çünkü yarı yağlı fondötenler cildi parlak gösterir. Yani likit fondöteniz yüzünüzü kalın göstermez onun için fondöteniz yarı yağlı likit fondöten almalısınız.

Nasıl Sürülür

Fondöten sürerken el ya da fırça değil de makyaj süngeri ile sürülmelidir. Kırışıklıkları kapatmak için etkilidir, suya ıslatılmış ya da suyu sıkılmış sünger fondötenin daha iyi dağılmasını pürüzsüz olmasını sağlar. Yarı yağlı likit fondöteni sürdükten sonra asla pudra kullanmayın, cildiniz parlak kalsın.

Fondötenden sonra kapatıcı kullanmalıyız. Bu yüzden su bazlı likit kapatıcılar tercih etmelisiniz. Diğer kapatıcılar kullanmamalısınız. Çünkü tabaka halinde olduğu için yüzünüzdeki kırışıklık çizgilerine dolduğu için kırışıklıkları daha belirgin hale getirir yani hoş görüntü oluşmaz sizi daha yaşlı gösterebilir.

İlerleyen yaşlarda kullanacağınız kapatıcılar aydınlatıcı özelliği olmalıdır. Yaşınız ilerledikçe pudra kullanımını bırakmalısınız.

Göz Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

özlerinizi daha büyük göstermek istiyorsanız açık renk farlar tercih etmelisiniz. Zaman ilerledikçe göz kapakları düşmeye ve karışmaya başlar bu durum kadınları çok rahatsız eder. Bu açık renk farlar göz düşüklüğünüzü örtmeye yardımcı olabiliyor. Far sürmeden önce far bazını kullanmanız gerekiyor. Çünkü göz kapağınızdaki kırışıklık arasında birikme yapıyor bu far bazı ise o kırışıklığı dolduruyor.


Gözleriniz daha güzel gözükmesi için bide eylenir ve göz kalemi kullanıyoruz. Eylenir ve kalem sürerken sadece dış köşelerine sürmeniz daha uygun olur. Bu sayede yaştan dolayı düşen göz kapaklarınız daha yukarıda duracaktır.

Dudak Makyajında Mat Ruh Kullanın

İlerleyen yaşla birlikte dudağınız da incelme görülebiliyor. Bu da kadınların pek hoşuna gitmiyor. Kadınlar daha dolgun dudakları seviyorlar. Bu yüzden dolgun dudak yapmak için dudak kalemi kullanıyorlar. Dudak çizgisinden dudak kalemi ile az bir yukardan çizilerek açık renk parlatıcı kullanarak daha dolgun dudak yapabilirsiniz. Dudak tonuna uygun ya da yakın olan rujlar daha uygun olabilir. Yaşınız ilerleyince tabi dudak sarkması da olabiliyor bunun için dudak kenarlarına aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Mat rujlar da kadınların daha genç görünmesinde önemli bir belirleyici olacaktır.

Maskara Kullanımı

Kadınlar kirpiklerinin uzun olmasını isterler bu yüzden uzunluk veren maskaralar tercih edilmelidir. Yaş ilerledikçe kirpiklerde zayıflayabiliyor, eğer dolgunluk veren maskaralar tercih ederseniz kirpikleriniz bunu taşıyamayabilir. Bunun için hafif dolgunluk veren maskaralar daha uygun olabilir hem sizi daha genç gösterebilir.

Allık Kullanımı Ve Kaş Kullanımı

Kadınlar için önemli olan bir diğer makyaj ise allıktır. Allık kullanırken krem gibi olan allıktan kullanmalısınız, kullanımı biraz zor ama alışınca kullanabileceğiniz kolay bir üründür. Bunun sayesinde yanağınız hem pembe hem de doğal görünüme sahip olacaktır.

Yaş ilerledikçe kaş sayısı azalır biliyorsunuz gür ve şekilli kaşlar gençliği temsil eder. Bu yüzden kaşınıza uygun kaş farı ve kalemi tercih etmelisiniz ve çizgileri dolduracak şekilde sürmelisiniz. Bu sayede doğal sonuçlar elde edebilirsiniz.