Dünya üzerinde yapılışı, kullanım amacı, nasıl ortaya çıktığı konusunda hala gizem taşıyan yapılar var. Anıtların tarihte bir işaret olarak kullanıldığı biliniyor olsa da gizemli sorular cevaplanmayı bekliyor. İnsanlar tarih öncesi çağlardan beri inanılmaz anıtlar inşa ediyorlar ve birçoğu gizemli bir şekilde inşa edilmiştir. Üstelik bizler, hala nedenini anlayamadık. Bu makale sizi tüm zamanların en gizemli yerlerinden 10’una götürecek.

10. Bolşoy Zayatsky, Rusya Taş Labirentleri

Rusya Taş Labirentleri, Solovetsky Adaları’ndan biri olan Bolşoy Zayatsky Adası’nda bulunuyor ve bu taş labirentler, 13 veya 14 labirent grubundan oluşuyor. Taş labirentler Ruslar tarafından Vavilon (İngilizce Babylon) olarak bilinir ve normalde 40 cm’den daha yüksek değildir. Tarih öncesi labirentlerin, daha gelişmiş eski bir medeniyete ait olduğuna inanılıyor.

Rusya’nın Solovetsky Adaları’nda toplamda 35 adet labirent bulunuyor. Bu labirentler normalde batı yönüne doğru. Doğu yönünde Sopka tepesinde bulunanlar ise labirent bulunmayan karmaşık taş oluşumlarıdır. Araştırmacılara göre oluşumlar en az 2500 yaşındalar. Amaçları henüz kesin olarak bilinmiyor. Dini amaçlar için kullanılmış olabileceği teorilerden biridir. Diğer bir kabul görmeyen teori ise balık tuzakları olarak kullanılmış olabileceğini yönündedir.

9. Stonehenge, İngiltere

Stonehenge, eski İngilizler tarafından inşa edilmiş büyük bir tarih öncesi monte taşlardır. Yapı Wiltshire, İngiltere’de bulunmaktadır ve gezegendeki en eski insan yapımı anıtlardan biri olarak kabul görür. Anıtın taşları, herhangi bir insanın taşıyabileceğinden çok daha ağırdır. En hafif olanı 3.6 tona kadar ağırlığa sahipken, daha büyük destekleyici taşların 25 ton olduğu tahmin edilmektedir. Bu, onu kimin inşa edebileceğini ve nasıl inşa edildiğini tahmin etmeyi zorlaştırıyor.

Arkeolojik anıt, 5000 yaşın üzerindedir.  Bilim adamları 1600’lerin ortalarından beri Stonehenge’i araştırıyorlar ve bazı bilgiler edinmiş olsak bile hala cevaplanmamış birçok soru var.

Bir efsane, devler tarafından anıt;  onların muazzam gücü, büyüklüğü ve yüksekliği sayesinde yapıldığı yönünde var. Alternatif teoriler arasında, Merlin’in büyücülüğünü devasa taşları yerine kaldırmak için kullandığı şeklindedir. Hatta devler ile Merlin’in inşa etmesinde ortaklık yaptığı da söyleniyor.

8. Büyük Sfenks, Mısır

Büyük Sfenks Mısır’ın Giza kentindedir. Birçok araştırmacı tarafından Firavun Khafre’ya benzetmek için inşa edildiğine inanılır ve 4500-7000 yaşları arasındadır . Khafre 4. Hanedan olarak bilinen dönemde hüküm sürdü. Onun hakkında çok şey bilinmemekle birlikte, bilinenler onun çok acımasız bir lider olduğunu gösteriyor.

Sfenksler, aslan tanımına ve bir kadının kafasına sahip yaratıklardır. Ancak Giza Sfenksi, Mısır tanımına göre bir adamın kafası ile inşa edilmiştir. Yapı 20 metre yüksekliğe, 73 metre uzunluğa sahiptir ve kireç taşı ile yapılmıştır. Gezegendeki en büyük yalnız heykeldir ve aynı zamanda günümüzün en tanınmış sfenksidir. Birçok tünel, oda ve mağaranın Sfenks’in altına, çevresine inşa edildiği söylentileri var. Bunlar aslında doğrulandı, ama kullanım amaçları bilinmiyor .

7. Giza Piramitleri, Mısır

Piramitler, var olan en eski insan yapımı anıtlardan bazılarıdır ve en büyüğü 139 m yüksekliğe sahiptir. Piramitler en az 4500 yaşındadır ve kireç taşı ile yapılmıştır. Her kireç taşı bloğunun yoğunluğu 2,6-2,9 metreküp ve ortalama ağırlığı 2,5 tondur. En büyük bloklar yaklaşık 10 ton ağırlığa sahiptir. Yapıldığı zaman düşünüldüğünde insanlar tarafından inşa edilmesi imkansız gibi görünmektedir. Piramitler, Mısır’da  Kraliçeleri ve Firavunları için mezarlar olarak inşa edildiler. İçlerinde mumyalanmış bedenlerini altın, mücevher ve öbür dünyada ihtiyaç duyacaklarına inanılan her şeyle beraber gömdüler. Eski Mısırlılar, kraliçe ve firavunların öbür dünyada tanrı olacağına inanmaktaydı.

Araştırmacılar, kayaların kütükler ve halatlar kullanılarak bir kasnak sistemi ile taşındığını öne sürdüler. Bu sistemin, son derece ağır nesnelerin ve malzemelerin taşınmasına izin verdiğine ve Giza Piramitleri gibi aşırı büyük yapıların ortaya çıkması için çağlar boyunca kullanıldığına inanılmaktadır.

Dünya dışı varlıkların yardımının bu devasa görevi tamamlayan şey olduğunu ima eden birçok çizim ve teori vardır.

6. Maya Mimarisi

Eski Mayalar sofistike bir medeniyetti . En etkileyici eserleri piramitleri olsa da sarayları ve tüm şehirleri içeren mükemmel mimarideki yapıları vardır. Maya mimarisine sahip binaların çoğu binlerce yıl öncesine dayanabilir ve genellikle çok karmaşık bir tarza sahiptir.

Birçok insan Mısır Giza Piramitleri ve Maya piramitlerinin ilişkili olduğuna inanıyor, ancak zaten aksi kanıtlanmış bulunuyor. Sadece ikisinin fiziksel yapısına dayanarak, Mısır piramitleri basamaklı ve düz bir tepeye sahip olan Maya Piramitlerine kıyasla pürüzsüzdür. Mısır piramitleri firavunları için mezar olarak kullanılırken, Mayalar piramitlerinin tepesini çeşitli törenler, ritüeller ve fedakarlıklar için kullandığından farklık göstermektedir. Daha önce bilinmeyen yaklaşık 60.000 yapı ve 7 katlı piramitlerinden biri Guatemala Ormanı’nın kalbindeki gizli şehirler ağında bulundu.

Mayalar, Mezopotamya bölgesi olarak bilinen yerde ilk şehirleri M.Ö. 750’den beri inşa etmiştir. Bu yerli topluluk, avcı ve toplayıcılardı. Zamanla tarım konusunda başarı elde etti ve daha fazla ilerleme kaydetti. Medeniyet haline gelirken yaşanan ilerleme bugün bile tartışma konusu. Astronomik olayları yansıtmak için bazı piramitlerin inşa edildiğine dair düşünceler var. Yukarıdan bakıldığında bu yapılar Maya glifine benziyordu.

5. Sacsayhuamán, Peru

Sacsayhuaman, Cusco kentinde bulunan bir İnka Kalesi harabesidir. Cusco, tarihi zenginliği fazla olan Cusco eyaletinin başkentidir. Sacsayhuamán, bir tür kale olarak kullanıldığını düşündüren büyük kaya blokları ile inşa edilmiştir. Kullanılan malzemeler; kaya ve kireç taşı kadar sade iken, her bir blok 120 tondan az değildir. Bununla birlikte, en büyük blokların bazılarının 200-320 ton ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Bilim adamları, duvarların yapımı esnasında bu blokların nasıl taşındıkları konusunda açıklama yapamıyor.

Her biri farklı bir şekle sahip olan ve herhangi bir çimento veya yapışkan malzeme kullanılmadan bir araya getirilmiş bloklar birbirine mükemmel uyumlu biçimde duruyor. Poligonal duvarcılık, şimdi bu inşaat yöntemini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Cusco bölgesi depremlere yatkındır, bu nedenle bu tip yapı, duvarların stabilitesi için gereklidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bilim adamları ve araştırmacılar, bu duvarın bir kale olarak kullanılmasından çok daha fazlasının olduğunda birleşiyor ama bazıları ise bunu reddediyor.

4. Yonaguni Anıtı, Japonya

Japonya’nın en ünlü anıtlarından biri olan Yonaguni Anıtı,  birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Sualtı yapısı olan ve Yonaguni Adaları kıyılarının güney-batısında bulunan anıt etrafındaki sular, dalgıçlar için tehlikeli sayılacak güçlü akımlara sahiptir. 1987 yılında, aslında çekiç kafalı köpek balıkları bulmak için dalış yapan bir grup insan tarafından keşfedildi. Şaşırtıcı anıt hakkında hala, doğal bir olay mı yoksa insan yapımı mı olduğundan emin olunamıyor.

3. Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat , Kamboçya’nın Siem Reap eyaletinde bulunan bir Budist tapınağıdır. Tapınak aslında Khmer İmparatorluğu döneminde, tanrı Vishnu’nun onuruna bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiştir. Angkor Wat; Khmer mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olarak çok iyi biçimde korunmuş olup, Kamboçya ile özdeşleşerek ülkenin ulusal bayrağı üzerinde yer bulmuştur. Çeşitli zamanlarda anıt, ilk haline gelmesi için restore çalışmaları görse de 1992 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Geniş bir alan üzerinde bulunan tapınak, üç katlı ve karmaşık dekoratif oymalar bulunuyor. Angkor Wat tapınağı her yıl 2 milyondan fazla yabancı ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor ve Kamboçya turizminin en önemli yerlerinden biri. Ziyaretçilerin tapınağın üzerinde güneşin doğduğunu görmek için erken kalkmaları gerekiyor.

2. Aokigahara Ormanı, Japonya

Aokigahara ormanı; Fiji Dağı, Japonya’nın kuzeybatı tarafında yer alır ve aynı zamanda ‘ağaç denizi’ anlamına gelen Jukai adıyla da bilinir. Ormana, Fiji Dağı’nın son volkanik patlamasından sonra volkanik kayalar serpildi. 35 kilometrekarelik bir alanı kaplayan orman, bu bölgede gerçekleşen çok sayıda intiharla eş anlamlı hale geldi. Japon yetkililer ormanı intihardan ayırmaya çalışırken, bu tür faaliyetler için dünyanın en popüler yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Aokigahara ormanını ziyaret eden insanlar, muhtemelen intiharlardan dolayı paranormal olaylar yaşayanlar oluyor.

1. Georgia Kılavuzları, ABD

Georgia Guidestones, ABD’nin Georgia eyaletinin Elbert County şehrinde bulunan ve yaratıcısının kim olduğu bilinmeyen gizemli bir anıttır. 1980 yılında yapılan anıtın yüzeyinde 6 granit taş bulunuyor. Bu yüzey üzerinde 8 modern dil ve 4 antik dilde yazılmış toplam olarak 10 ilke bulunuyor. Bu yazılanların, “Yeni Dünya Düzeni” olarak adlandırılabilecek bir kıyameti kehanet olduğunu iddia edenler bulunuyor.

Anıt, toplumda birçok tartışmaya neden olmuştur. Özellikle Hristiyan sembollerle defalarca tahrip edilmiştir. Anıt nüfus kontrolü, bir uluslararası hükümet ve çevre hakkında öneriler yapıyor. Ürkütücü görünse bile yaratıcısının niyetlerinin bir ölçüde kıyamet sonrası durum için olduğu dikkate alınır ve bir dereceye kadar olumlu görülüyor. Umarız anıtta yazanlarla yüzleşmemiz gerekmez.