Golf oyunu, ilk izlediğinizde ne düşüneceğinizi bilmediğiniz sporlardan biridir. İlk başta saçma ve oldukça kolay görünebilir. Eğer izlemeye devam ederseniz oyuncuların zor görünen çok etkileyici aksiyonlar yaptığını görmeye başlarsınız. Belki de golf oyunu oynamak için çaba harcarsınız.

Oyunu izlemeye devam eder yada oynamaya başlarsanız; iyi bir sopa, bazı kas gerginlikleri gibi faktörlere bağlı olarak zor olabileceğini anlayabilirsiniz. Golf, çok eğlenceli ve oldukça zorlayıcı bir oyundur.

Golf oynamak faydası nedeniyle de tercih ediliyor. İşte golf oynama nedenleri:

1. Akciğerler İçin İyi

Golf oynamanın en iyi avantajlarından biri oyun oynanan yerdir. Golf için, geniş açık alanlarda ve şimdiye kadar bulabileceğiniz en temiz havada mücadele ediyorsunuz. Egzoz ya da kirlilik olmadan yeşillikler içerisindesiniz.

2. Rahatlatıcı

Böyle doğal güzelliğin ve temiz havanın ortasında olmak oldukça rahatlatıcı. Doğadan etkilenmenin stresi hafiflettiği, kaygıyı giderdiği bilimsel olarak bilinir ve golf bunun için mükemmeldir.

Dışarıdan bakıldığında, kulüplerden, toplardan ve deliklerden ve gözlerin görebildiği kadar yeşil manzaralardan başka bir şey yok gibi gelebilir. Birçok yönetici yada yoğun çalışan iş insanlarının golf oyunu, haftalık veya hatta günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmesinin nedeni rahatlatması ve gençleştirmesidir.

Golf oyunu oynarken, zihniniz açıktır ve başka bir şey düşünmezsiniz. Sonuna kadar eğlenirsiniz. Sonrasında bile kendinizi rahat ve sakin bulursunuz.

3. Harika Bir Egzersiz

Golf oyununun tüm vücudunuz için harika bir egzersiz sunduğu gerçektir. Bu oyun için ortalama bir parkur alanında, oldukça ağır bir çanta taşıyarak kilometrelerce yürümenizi gerektirir. Engebeli bir alanda ve farklı topografik özelliklere sahip alanda yürüyüşe katılmak zorundasınız.

Bu esnada çok fazla kalori yakıyorsunuz ve önemli bir çaba harcıyorsunuz. Bu yüzden çoğu golfçü, eğlence amaçlı olan bu etkinlik sayesinde oldukça zinde kalır. Topa vurmak, vücudunuzu sallamak ve üzerine olabildiğince fazla kuvvet uygulamak başlı başına bir egzersizdir.

Pek çok golf antrenörü, salınma hareketinin önemine dikkat çekiyor. Bu sporda gerçekten iyi olmak için çok önemlidir. Profesyonellerin söylediklerini dinlemeniz ve kendinize doğru ekipmanı almanız gerektiğini ifade ediyorlar. Bu ekipmanlar, salınma hareketinizi çeşitli şekillerde etkileyebilir.

Bunu sağladıktan sonra da çekirdek kaslarınızı, bacaklarınızı, kollarınızı ve vücudunuzdaki birçok kasınızı kullanacağınızı unutmamalısınız. Kısacası golf oynarken bir delikten diğerine giderken çaba sarf edecek ve çok fazla kalori yakacaksınız.

4. Uykuyu Geliştirir

Golf oynamak, bozuk uyku düzeninize yardımcı olabilir. Bu tür temiz havaya düzenli olarak maruz kalmak, egzersiz yapmak uykunuzu düzenlemeye yardımcı olabilecek mükemmel bir kombinasyondur.

Çok daha hızlı uyuyabileceksiniz ve uykunuzun kalitesi artacak, uykunuz kesintisiz olacak ve vücudunuzu dinlendirme olanağını yakalayacaksınız. Düzenli egzersiz vücudunuz üzerinde bu etkiye sahip olabilir ve uyku döngülerini iyileştirebilir. Golf her zaman temiz hava sağlama konusunda avantaja sahiptir.

5. Her Yaşta Erişilebilir

Golf ile ilgili en iyi şeylerden biri, düşük etkili bir spor olmasıdır. Evet, vücudunuz egzersiz yapıyor ve çaba gösteriyorsunuz. Ancak bu diğer sporlardaki oranlarda olmuyor. Bu, yaşlandıkça oynamaya devam edebileceğiniz anlamına gelir. Golf kaslarınızda fazla stres oluşturmaz veya eklemlerinizi zorlamaz.

Yani 70 yaşında olsanız bile, ciddi yaralanma veya şiddetli ağrı hakkında endişelenmeden oynayabilirsiniz.

6. Sosyalleşme

Golf sahası, sosyalleşmek ve yeni insanlarla tanışmak için her zaman harika bir yerdir. Golf oynayan birçok ilginç insanla tanışabilir, hatta ağ kurabilir ve önümüzdeki yıllarda değerli olabilecek yeni havalı arkadaşlar edinebilirsiniz.

Bu sadece yeni insanlarla tanışmakla ilgili değil; haftada bir veya iki kez güzel bir oyun üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle yeniden bağlantı kurabilirsiniz. Bir aile gezisi veya arkadaşlarınızı gördüğünüz yer olabilir.

7. Zihinsel Egzersiz

Golf tam olarak satranç olmasa da, beyninizi kullanmanız gereklidir. Bu oyunda iyi olmak istiyorsanız oldukça keskin zeka sahibi olmanız gerekir.

Mükemmel el-göz koordinasyonu ve genel senkronize vücut hareketine sahip olmalısınız. Bunu yapmak için de çok fazla konsantrasyona ve belleğe ihtiyacınız var. Yani, bilişsel yetenekleriniz için golf kesinlikle harikadır ve oldukça eğlenceli bir zihinsel meydan okuma sunuyor.

8. Doğayı Keşfetmek

Golf oynarken daha önce de belirttiğimiz gibi, harika manzaraların tadını çıkarırsınız. Yeni bir ülkeye veya şehre seyahat ettiğinizde, etraftaki en iyi golf sahalarını sormayı unutmayın. Bazı görkemli manzaralara sahip olacaklarından emin olabilirsiniz. Çoğu golf etkinlikleri sahil kenarındadır.

Golf, en başta fark etmekte zorlanmış olsanız da eğlencelidir. Ne kadar çok oynarsanız, oyuna o kadar çok aşık olabilirsiniz.