İnternet üzerinden indirilen dosyalar kimi zaman engelleme ikonu tarafından ulaşılamaz olmaktadır. Bu tür durumlar kişisel olmamakla birlikte tamamen Google Chrome tarafından gerçekleştirilmektedir. İnternet tarayıcısının kişi ve aygıt güvenliğini sağlamak için geliştirilmiş bir uygulamadır.

Bilgisayar ya da aygıtlar üzerinde kurulan anti virüs programları maalesef her zaman koruma sağlamamaktadır. Bunun için Google Chrome otomatik olarak uygun olmayan ya da şüphelendiği dosyaları engelleyerek kullanıcı erişimini kısıtlamaktadır. İnternet sayfaları arasına yerleştirilen kötü yazılımlar aygıtlara ciddi boyutta zarar vermektedir. Bu zararlar yazılım kötü amaçları tarafından oluşturularak kişisel bilgilerin çalınmasına, cihazın çökmesine kadar birçok sonuç ortaya çıkarabilir.

Google Chrome Kötü Yazılım Açıklaması

Google Chrome yönetim çalışanları tarafından tespit edilen ve anında müdahale ile önüne geçilen bir çalışma olmuştur. Bu araştırma ve sonuçlarına göre yönetim kurulu tarafından kişilere bazı açıklamalar yapılarak sorunun kaynağı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Google Chrome açıklaması;

“HTTPS sayfaları yüklenirken içerik adı ve alt kaynaklardan http:// üzerine güvenliği ihlal eden bir yazılım yüklendiği tespit edilerek böyle bir sorunla karşı karşıya kalınmıştır. Tarayıcılar, komut dosyaları gibi uzantılar birçok içeriği engellemektedir fakat görüntü, ses, video yüklenmesine ve sızmasına izin vermektedir. Örneğin. Kötü amaçlı kişiler, yatırımcıları yanlış yönlendirme ile çeşitli hisse senedi grafiğini sunabilir ya da yatırımcıyı izlemek için karşı tarafa bir çerez gönderebilir. Oluşturulan çeşitli içerik yüklenerek sayfanın güvenli ya da güvensiz olduğu bilgisini almayı engelleyebilir. Güvenlik UX’ sine yol açabilir.”

Güvenlik Taraması

Chrome tarafından yapılan açıklama ile 22 Nisan itibari ile internetten indirilen dosyalarda ciddi bir güvenlik taraması yapılarak güvenliği tehdit edici her uzantı ve dosya engellenecektir. Aynı işlem tarayıcıların mobil platformunda da kullanıma geçirilecektir. Kimlik avcılarını engellemek için geliştirilen ekstra yüksek düzeyde güvenlik metodu sayesinde kişilerin farkında olmadan bilgisayarlara sızması engellenecektir. Her dosya ya da her sayfa için geçerli olmayacak olan bu sistem 22 Nisan itibari ile bazı siteler de uygulanacaktır. İOS ve Android kullanıcıları içinde geçerli olan sistem sayesinde kişisel hak ve güvenlik, ihlalleri ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.