Dünyadaki birçok insan Google Earth sayesinde standart haritanın üstün bir tasvirini her zaman kullanma olanağı elde ediyor. Goggle Earth ile bir bölgenin 360 derecelik bir görünümüne bile ulaşabiliyorsunuz. Ancak haritaların üzerinde, dünyanın farklı yerlerinde bulunan birçok ürpertici hava fotoğrafları da yer alıyor.

Aşağıda, Google Earth’te kontrol etmeniz gereken en garip yerlerinin listesi bulunuyor.

Potas Göletleri

Utah yakınlarında buluna Potas Göletleri, potasyum madeninde bulunuyor. ‘Potas’ terimi, potasyum tuzları anlamına gelir. Bölgedeki kırmızı çölün açık kırmızımsı sarı rengi, güneş ışığına ve buharlaşmaya katkıda bulunuyor. Harita üzerindeki garip görünümlü nesneler yüzme havuzları değil, potasyum klorürün buharlaşma havuzlarıdır.

Badlands Muhafızı

Badlands Guardian, Kanada Alberta’nın güneydoğu köşesindeki Medicine Hat yakınında bulunuyor. Jeomorfolojik bir özellik olan doğal oluşum, uydu görüntülerinde bir hayli ilginç görünüyor. Bu görünüm, doğrudan batıya bakan tam bir Yerli tipi başlık takan insan kafası olarak tasvir edilebilir.

İlluminati Hedef Sembolü

ABD’de Nevada üçgeninin güneyinde, çölün kalbinde yer alıyor. Gizemli çöl deseni, hedef sembolü gibi görünüyor. Hiçbir coğrafi bilgi ile tanımlı olmayan sembol, cevaplanmayan soruyu gündeme getiriyor. Çölde yada tarlalar üzerinde yoğunlaşan bu tarz tuhaf geometrik desenler, uzaylı ve komplo teorilerine neden oluyor.

Savaş Uçağı Park Yeri

ABD Kalifornia El Segunda da bulunan bu Google Eart görüntüsü, normal bir otopark görüntüsünden oldukça farklı. Çünkü otoparkta park edenlerin arasında savaş uçakları görülebiliyor.

Arjantin Gitar Şeklinde Orman

Arjantin, Córdoba yakınlarındaki yapılan uçuşlarda yemyeşil çiftlikler üzerindeyken, tarlalardaki harika  gitar şeklindeki görünümü fark edebilirsiniz. Pampas bölgesinin üzerindeki uçuşlar esnasında, verimli topraklardaki gitar şeklindeki orman şaşırtıyor.

Aslında bu görüntünün oluşumu bir hayli duygusal ve bir erkeğin kayıp sevgilisini hatırlatması için ortaya çıkarılmış. 1977’de Graciela adında genç bir Arjantinli çiftçinin eşi Pedro Martín Ureta  trajik bir şekilde ölüyor. Şerefine yukarıdan bakıldığında bir gitarı andıran bir şekilde ağaçlar dikiyor. Ureta’nın  ölümünden yaklaşık 40 yıl geçse bile çarpıcı anıtı herkesi şaşırtıyor.

Oregon’daki Firefox Logosu

Oregon’da fark edilen görüntü, Firefox logosunun ölçekli bir modelidir. 2006 yılında, Oregon Eyalet Üniversitesi’nin Linux Kullanıcı Grubu, web tarayıcısının 50 milyonuncu indirmesine dikkat çekmek için 45.000 fit kareyi kapsayan dev bir logo oluşturdu.

Mısır’da Çöl Nefesi

Bu tarz şekillerin görülmesi, bazılarının dünya dışı uzay aracı için bir iniş alanı yorumlarına neden olabiliyor. İnsanların Mısır Çölü’nün ıssız bölgesinde, Kızıldeniz kıyılarındaki bu şekli gördükleri anda da bu akla gelebilir. Google Earth görüntüsü bu enterasan görüntüyü gösteriyor.

Büyük Kum Çölü’ndeki Göller

Çöl vahşi doğası 100.000 kilometrekareyi aşan Batı Avustralya’da görülebilir. Ancak bu kumlu doğal oluşumlar Google Earth görüntülerinde göl grupları gibi görünüyor.

Himalayalar’da Kara Delik

Bu görüntü Google Earth üzerinde, Nepal’in ünlü Himalaya dağ zirveleri Kangtega’dan alınmıştır. Görüntünün, tam olarak neden böyle göründüğünü bilinmiyor. Kangtega’da zirvede normalde görülemeyen siyah bir nokta var. Elbette uzaylı ve Ufo komplo teorileriyle Nepal’deki Himalaya zirvesinin bu bölgesinde ne var sorusu soruluyor.

Uçak Mezarlığı

Yaklaşık 5000 hava ve uzay aracının bulunduğu bu yer, ABD  Arizona Tucson dışında bulunan 309. Havacılık Bakım ve Rejenerasyon Grubu tarafından oluşturulmuş. Üs, bozulmayı yavaşlatmasını sağlayan uygun iklimi nedeniyle seçilmiş ve çeşitli emekli uçaklara ev sahipliği yapıyor. Bulunan uçaklar arasında, zamanlar nükleer silah taşıyıcıları olan B-52, B-1 ve F-111 gibi modeller de var.

Gizlenmiş Uçak Görüntüsü

Kimliği belirsiz bir mesaj panosu kullanıcısı MaxMaxSvx, Google Earth üzerinde Paraguay’daki bir evin arka bahçesinde uçak keşfettiğini açıkladı. Görünüşünden bir yolcu uçağı olduğu fark edilebilir. Mülkün sahibi merak ediliyor.

Sudan’da İnsan Dudakları

Google Earth üzerinde bir insanın tatlı kırmızı dudaklarını görebilirsiniz. Gerçekte Sudan’da Gharb Darfur’da bulunan bir uçurum yapısıdır.

Mesa Huerfanita, New Mexico

New Mexico bölgesinde görülen bu görüntü, üst üste iki halka kesişimi ve içlerindeki geometrik şekillerle görülüyor. Scientology Kilisesi üyeleri, bu işaretleri referans olarak kullanıyor.

Avustralya’da Garip Üçgen

Google Earth üzerinde çevrimiçi kullanıcılar bu görüntüyü, 2007’de keşfetti ve ne olacağı konusunda tartışmalar yaşandı. Geometrik şeklin merkezinde canlı lambalarla ne olabileceği konusunda; elbette uzaylı, UFO gibi ifadeler yanında bir rüzgar enerjisi üreten tesis olduğu fikri de bulunuyor.

Kumlu Ada

2012’de haritalarda bilinmeyen bir ada Google Earth ile ortaya çıktı. Yeni Kaledonya’nın kuzeybatısında, Manhattan’ın büyüklüğünde olan Sandy Adası olarak adlandırıldı. Ancak bu yer bir araştırmacı ekibi tarafından gerçek anlamda keşfedildiğinde, bölge tamamen su ile kaplıydı.

Büyük Dostu Dev

Atamaca Çölü Şili’de bulunuyor ve Google Earth bu çöl üzerindeki görüntülerinde bir deve rastlayabilirsiniz. Uzaydan görülen bu garip çöl resmi veya sembolüne Atacama Devi deniyor.

Garip sembolü uzaktan tanımlamak zor. Ama yakından inceledikten sonra hayvansal bir varlığa benzetebilirsiniz. Yaratığın direğe benzeyen iki gözü, kolları, bacakları ve başlığı fark ediliyor.

Lago Vermelho

Bu göl, 2007 Google Earth görüntüsünde çarpıcı bir kan kırmızısı gölgesiyle ortaya çıktı. Doğal bir göle benziyor. Bu görüntünün neden oluştuğu ve Google Earth üzerinde neden ortaya çıktığı bilinmiyor.

Hindistan’da Batık Gemi

Okyanusun bazı bölgelerinde deniz kazaları sonucunda batık gemiler olduğu biliniyor. Kuzey Sentinel Adası, Güney Andaman, Andaman ve Nicobar Adaları, Hindistan’da bulunuyor. Bölgenin Google Eatrh görüntüleri en büyük gemi enkazını görmenize imkan veriyor. Bu görüntü, 2003 yılında Wingate Reef’te karaya çıkan ve batan 265 feetlik bir Bolivya kargo feribotu SS Jassim. İnsanlar buraya gerçekte ziyaret yapamıyor. Çünkü dış dünya ile iletişimi olmayan tehlikeli bir kabile olarak Sentinel halkı buranın ev sahibi.

Kazakistan’da Şeytani Sembol

Google Earth üzerinde uzaylı figürleri gibi görünen ve komplo söylentilerine neden olan birçok garip yer var. Bu kokutucu sembollerden hiçbiri Asya’daki Şeytani sembol (Baphomet Sigil) kadar korkutucu değildir. Kazakistan’ın ıssız noktalarında yaklaşık 1.200 fit çapında muazzam bir pentagram keşfedebiliyorsunuz. Görüntüyü Google Earth üzerinden Tobol Baraj Gölü’nün güney kıyısında görebilirsiniz. Farklı teorilerle dini şeytani mezheplerle ilgili olduğuna inananlar olsa da, bu alan sadece bir yıldız şeklinde yapılmış parkın taslağıdır.