Google tüm yaptıklarınızı izliyor. Google Etkinliğim veya ingilizce adıyla Google My Activity, Google’da yaptığınız tüm aramaların kayıtlarının tutulduğunu gösteriyor.

2015 ve 2016 yıllarında tanıtılan “ Hesabım ” ve “Google Etkinliğim ” merkezleri bize gerçekte neleri takip ettiğine dair bilgiler veriyor. Hesabım, Google’ın bizim hakkımızda topladığı bilgilere bir site iken, ayarlarımızı değiştirmemize izin verir. Google My Activity ise, Google hesaplarımıza bağlı çevrimiçi faaliyetlerimizin neredeyse tamamını görüntülememize olanak tanır.

Google arama motorunun, arama geçmişimiz, konumumuz ve sesli aramalarımız aracılığıyla hakkımızda birçok veri toplaması şaşırtıcı değildir. Ayrıca, iPhone ve Android telefonlar Google hesaplarımıza bağlı olduğundan, arama geçmişimiz ve haritalardaki etkinliğimiz dahil olmak üzere tüm web veya uygulama etkinlikleri izleme için otomatik olarak çalışır. 

My Google Activity

Tercihlerimizi takip etmek Google’ın hizmetlerini iyileştirir ve bizim için alakalı reklamlar yayınlamasını sağlar. Ancak, tüm gizlilik meraklılarınız için korkutucu kısım: Google “Etkinliğim” lansmanı, Google’ın verili tüm verilere, herhangi bir zamanda kapsamlı bir şekilde bakabileceğini ortaya koydu. Google, Google Etkinliğim sayfasındaki bilgileri herhangi bir üçüncü tarafa satmadıklarını açıkladı. Ama Google konumunuzu da izleyebilir, ilgi alanlarımız, sık kullandığımız yerler onlara ek veriler sağlar. Tüm bu bilgiler Google’ın ilgisini çekmesi en muhtemel ürünleri ve dolayısıyla hangi reklamları tıklayacağımızı analiz etmesini kolaylaştırır. 

My Activity

Google hesabınızda oturum açtığınızdan emin olarak, “Google Etkinliğim”  bölümünde arama yapın ve bu açılış sayfasına gelin. İnternet geçmişinizi görmek için aşağı kaydırabilirsiniz, muhtemelen yıllarca geriye uzanan bir liste ile karşılaşacaksınız.

Google Etkinliğim

“Google Etkinliğim” sayfasında, kenar çubuğundan “Etkinlik Denetimleri” ni seçin. Bu sizi Google’ın tam olarak hangi bilgileri izlediğini açıklayan bir sayfaya götürür. İzlemeyi devre dışı bırakmak için “Web ve Uygulama Etkinliği” ekranının sağındaki mavi renkli kaydırıcı simgesini tıklayın.