İlk yıllarında bir Chromebook, mütevazi netbook için modern bir yedek olarak görülüyordu. Çok fazla ağır iş yükü olmayan için uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayardı. Gerçekten de, “Bu sadece bir web tarayıcısı ve başka bir şey değil.” Yorumlar ile sık karşılaşılıyordu.

Fotoğraf, video ve müzik kaydetmek için güçlü araçlara ihtiyaç duyuyorsanız hemen hemen yapmak istediğiniz her şey Chromebook kullanılarak yapılabilir. Çoğu Android uygulamasını destekliyor ve dokunmatik bir ekrana sahipler.

Bununla birlikte, Google’ın kendi Chromebook’ları fiyat olarak yüksekti. 2017’de piyasaya sürülen Pixelbook, oldukça etkileyici ancak o da yüksek fiyatlıydı. 2020’da piyasa sürülecek olan Pixelbook Go için, şirketin strateji değişimi yapacağı söyleniyor. Ürünün daha çekici, daha etkili ve daha ucuz bir Chromebook olacağı ifade ediliyor. Acaba Google sonunda dengeyi sağladı mı?

Yumuşak, kavranabilir ve minimal estetik

 • ‘Pembe Değil’ ve ‘Sadece Siyah’ renk seçenekleri
 • Yumuşak dokulu boyalı magnezyum kaplama
 • Dalgalı/oluklu alt kısım
 • Sadece 1,1 kg ağırlığında

Google’ın donanım tasarımını üründen bağımsız olarak değerlendirirsek; daha yumuşak, daha dostça ve minimalist bir yaklaşım benimseme fikri olduğu söylenebilir. Pixelbook Go, farklı görünen ve hissedilen bir dizüstü bilgisayar oluşturmak için genişletildi. Pembe veya Sadece Siyah kaplama seçimi yapabilirsiniz. Aşırı marka, çizgi veya aksan bulunmayacak.

Öne çıkan bir kısım, Go’nun alt tarafındaki oluklu dalgalanma etkisidir. Google’ın pazarlama çabalarına göre, onu “kavranabilir” hale getirmek için standart dizüstü bilgisayar karşısında uçuracak avantaj yakalanmış görünüyor. Benzersiz dokusu, onu elimizde veya kol altında taşımak istediğimiz birkaç dizüstü bilgisayardan biri yapıyor.

Bu kısmen bu Chromebook’un toplam boyutuna, ağırlığına ve boyutuna da bağlı. Pixelbook Go’nun geri kalanında, köşelerin çevresinde ve üst kapağın tüm kenarlarında yumuşak kıvrımlar var. Bu da çevik ve ince hissettirmesine yardımcı oluyor. Boyalı magnezyum dış kaplama, dokunmak için yumuşak ve ince dokulu bir hisse sahiptir. Bu yüzden gerçekten duyular için bir zevk olarak görülebilir.

Bu pratiklik, klavyenin tasarımında ve hissinde de belirgindir. Telaşsız, basit kare tuşlar, hafif bir yazma sürecini yapmak için yeterlidir. Chromebook’ta bugüne kadar kullandığımız en güzel klavyelerden biri olarak gösterilebilir. Öğrenmek için biraz zaman alan tek şey,bu tuşlardan bazılarının konumu olacaktır. Özellikle Chromebook kullanmadıysanız bu durumu yaşayabilirsiniz. Caps tuşu yok, bunun yerine Google özel bir arama düğmesi oluşturdu, sol tarafın Ctrl ve Alt tuşları arasında bir Asistan düğmesi var.

Diğer tasarım öğelerine gelince: iki USB-C bağlantı noktası (her iki tarafta bir tane) ve kablolu kulaklıklar için 3,5 mm’lik bir giriş dikkat çekici seçeneklerdir.

Ekran ve donanım

 • 13,3 inç ekran (Full HD veya 4K seçenekleri mevcuttur)
 • Nesil Intel Core M3, i5 veya i7 işlemci seçenekleri
 • 8GB / 16GB RAM; 64 GB / 128 GB / 256 GB SSD
 • 12 saate kadar pil ömrü

Pixelbook Go için iki ekran seçeneğiniz var. En pahalı model üzerinde 4K (3840 x 2160) 13.3 inç panel bulunurken, diğer üç modelde Full HD (1080 x 1920) panel bulunuyor. Bu ekran, kullanmak istediğiniz herhangi uygulama için yeterince iyidir. Renkler kesinlikle yeterince canlı. Beyazlar temiz ve LCD panel olmasına rağmen kontrast da güçlü.

Bir süredir diğer cihazlarda 4K ekranlara veya daha fazla piksel yoğun ekrana bakmaya alışkınsanız, ayrıntılı olarak biraz eksik görünmeye başlar. Bu da muhtemelen 4K modeli bir Core i7 işlemci ile almak için ekstra 500 £ harcamayı önerecek kadar sarsıcı değil.

Klavyenin yanında, aslında çok iyi olan hoparlörleri bulabilirsiniz. Onlardan bol miktarda ses alabilirsiniz. Etkili stereo ayırma, sesi düzgün bir şekilde doldurmak için çok sayıda bas ve mids özellikleridir.

Her iki taraftaki USB-C bağlantı noktalarına bir şarj cihazı takabilir veya harici bir depolama cihazı bağlayabilirsiniz. Ayrıca harici monitörleri de kullanabilirler. Pixelbook Go’daki C Tipi bağlantı noktalarından birinden monitör de bağlayabilirsiniz. Bu; hareket halindeyken hızlı, çevik küçük dizüstü bilgisayarınıza sahip olabileceğiniz ve evde uygun bir bilgisayara ihtiyaç duymadan işinizi sürdürmek için büyük bir ekrana bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Herhangi bir günlük görev için yeterince güçlü olan 8.Nesil Intel Core i5 işlemcili ikinci kademeli model, hızda gözle görülür bir mücadele olmadan ikinci bir monitörü rahatça kullanabilme imkanı verir. En ucuz Core M3 modelde belki bu mümkün olmayabilir.

8 GB ve 16 GB olan modelleri var. Ne olursa olsun, Chromebook’un işletim sistemi olan Chrome OS sayesinde nispeten hafif bir yazılım ve arayüz olduğundan Pixelbook Go her zaman hızlı ve duyarlı hissettiriyor.

Pil ömrü de kusursuz. Google, boşalmadan önce pilden 12 saate kadar kullanım sözü verse bile tam sekiz saat süre kullanabilirsiniz. Power Delivery özellikli 45W şarj cihazı iki saatten kısa bir sürede dolduracak ve akıllı telefonunuzu da hızlı bir şekilde dolduracaktır.

Yazılım

 • Chrome OS işletim sistemi
 • Dokunmatik ekran desteği

Chrome OS, zaman içinde sadece bir web tarayıcısı olmaktan çıktı. Daha önce mevcut olandan daha fazla katmana ve yeteneğe sahip bir kullanıcı arayüzü haline gelmeye başladı. İsterseniz, üst satırdaki tam ekran düğmesine basabilir ve web sayfanıza, belgenize veya tüm ekranı dolduran herhangi bir uygulamalara rahatça ulaşabilirsiniz.

Karmaşık bir dosya, klasör ve masaüstü tabanlı bir sisteme sahip olmak yerine, Pixelbook Go’nun Android telefonlarda bulacağınızdan çok farklı olmayan bir hızlıca kaydırma ‘uygulama çekmecesi’ vardır.

Özel arama düğmesine bastığınızda, web’de yanıtların yanı sıra makinenin kendisinde depolanan tüm uygulamaları, dosyaları veya belgeleri bulabilen hızlı bir arama alanı getireceksiniz. Üstündeki oku hızlıca kaydırın (veya imleçle tıklayın) ve yukarıda belirtilen uygulama çekmecesine ulaşın. Tüm bu animasyonlar ve katmanlar da oldykça akıcı ve hızlıdı. Geçişler pürüzsüzdür. Pixelbook Go ile deneyiminizin verimli ve kolay olmasını sağlar.

İsterseniz, Google Asistan ses desteği vardır. Google Asistan’ı bir telefonda, hatta bir Google Home ürününde kullanabileceğiniz biçimde kullanabilirsiniz. Hava durumu, takvim etkinlikleri veya smarthome cihazlarınızı kontrol gibi olanaklar vardır.

Android uygulama desteği hakkında bir not

 • Android uygulamaları için yerleşik Play Store
 • Hala optimizasyon sorunları

Chrome OS, Android uygulamasını birkaç yıl önce destekledi.

Bir dizüstü bilgisayar için milyonlarca uygulamaya ulaşma fikri iyi gelebilir. Büyük tablet ekranları için zaten çok iyi optimize edilmemiş olan akıllı telefon uygulamaları da bir dizüstü bilgisayar ekranında her zaman çok iyi görünmediği unutulmamalıdır. Facebook gibi sosyal medya ile Amazon gibi alışveriş için kullanılan diğer birçok popüler uygulama tipik çevrimiçi formlarında harika çalışıyor. Ancak bazı uygulamalarda hala web uygulaması olarak kullanmak iyi olabilir.

 Karar

Genel olarak Pixelbook Go hakkında çok az şey var. Çevik, kullanımı güzel ve harika görünüyor.Hız açısından gayet başarılı ve tüm gün süren bir pile sahip. Diğer markaların Chromebook’larından biraz daha pahalı olabilir, ancak önceki Pixelbook modellerinden çok daha ucuzdur.