Google X, bir teknoloji şirketidir. Google tarafından oluşturulan ve Google X adını alan girişim şirketi, kendi içerisinde bir oluşuma girmektedir. Google uzmanları tarafından uzun saatler çalışılan ve laboratuara benzetilen çalışma ortamı herkes tarafından merak edilmektedir. Bu laboratuarda yapılan çalışmalar akılları baştan alacak projeler ile sonuçlanmaktadır. Google X’ in hedeflerinden biride en iyi ve en farklı projeler ortaya çıkarmaktadır. Google X laboratuvarı içerisinde geliştirilen 100 proje “yıldızları hedefleyen” projeler olarak ortaya çıkmaktadır.

Google X Nerede?

Google X laboratuvarı Kaliforniya’nın Mountain View şehrinde bulunan Google genel merkezine yaklaşık 700 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Merkez iki katlı binadan oluşur. Bina etrafında bulunan görseller sayesinde projeler hakkında bazı fikirlere sahip olmak da mümkündür.  Kurucuları; Astro Teller, Sebastian Thrun ve Yoky Matsuoka’ dır.

Google X Projeleri

Google X projeleri büyük merak uyandırmaktadır. Birçok rivayet bulunan hatta bizzat şahit olunan rivayetler hakkında bazı bilgiler oluşmaktadır. Uzaya gitmeyi hedefleyen fakat uzaya asansör ile gitmeyi hedefleyen bir proje bulunmaktadır. Robotlar ile ilgili birçok çalışmada yer almaktadır. Robotların yemek yapması, kahve yapması, ev işi yapması, araç kullanması gibi günlük hayatta birey gibi her alanda bulunacak robot geliştirme projeleri bulunmaktadır. Google X laboratuvarı tarafından geliştirilen robotlar belki de yakın zaman da kullanıma geçecek ve insan hayatını büyük ölçüde rahatlatacaktır.