Aksiyon kameraları dendiğinde birçok kişinin aklına GoPro markası geliyor. GoPro son yıllarda, makul fiyat seçenekleriyle güçlü özelliklere sahip en iyi Hero ürünlerinden bazılarını piyasaya sürdü. Ancak, GoPro Fusion 360 derecelik kamera ile üst seviye kameraları 2018’de bize gösterdi. Elde edilen kötü bir tecrübe oldu. Sonrasında şirketin ürün yelpazesinde bu ürünler yer almadı. Yeni GoPro Max bu yapıyı değiştiriyor. GoPro Max, Fusion’ın kullanıldığı küresel video çekebilen yapının bir sonraki adımı olan 360 derecelik kamera olarak karşımıza geliyor.

GoPro Max nedir?

 • Boyutlar: 64 x 69 x 25 mm
 • Dahili 16: 9 dokunmatik ekran
 • 5 metreye kadar su geçirmez
 • Yerleşik montaj
 • Sualtı kullanımı için birlikte verilen lens kapakları

Dış tarafına baktığınzda, GoPro Max’i GoPro Fusion’ın minyatür bir sürümü olarak görebilirsiniz. Her iki tarafında, sağ köşeye sıkışmış iki kamera var. 360 derece kameradan beklediğiniz gibi lensler kubbeli ve korunmaları için lens kapakları ile birlikte geliyorlar. Bunlar suda çekim için özel olarak tasarlanmıştır. Lenslere kolayca yapışırlar. Aynı anda su altında ve su yüzeyinin üzerinde çekim yapmanın bir yolunu sağlarlar. Bir avantaj olarak, kamera ayrıca taşımayı kolaylaştırmak için yumuşak bir mikrofiber çanta ile birlikte gelir.

Çerçeveleri veya ek aksesuarları takmak zorunda kalmazsınız. Dahili kamerayı standart vidayı kullanarak GoPro serisinden herhangi bir tutamağa veya montaj parçasına kolayca vidalayabilirsiniz.

Diğer bir önemli eklenti, ön/arka kısmının altındaki küçük dokunmatik ekrandır. Bu sayede 360 derecelik videoyu tamamen kör çekmek zorunda kalmayacağız.

Sızdırmazlık elemanlarının pili ve microSD yuvalarını kapatan, bunları bir mandalın arkasında kilitleyen dayanıklı metal kapak da vardır. Günlük kullanımda iyi tutar. Kolayca kırılmasından endişe duymanıza gerek kalmaz. Su sızması konusunda endişeye gerek yok. Çünkü GoPro Max beş metreye kadar su geçirmezdir.

Kullanıcı dostu

 • Kolay dokunmatik ekran arayüzü
 • İki fiziksel düğme

GoPro kameralarını mümkün olduğunca basit hale getirmeye çalışıyor. Dokunmatik ekrandaki kullanıcı arayüzünü yeniden işlemek ve hareket halindeyken düzenlemeyi süper kolaylaştıran mobil uygulamalar geliştirmek bunlar arasında yer alıyordu. Aynı güçlü yönler GoPro Max üzerinde de görülüyor.

Hero 8 Black gibi, Max’in dokunmatik ekranında kolay arayüz öğeleri var. Normal bir GoPro gibi bir kameradan çekim yaptığınız Kahraman modu ile sol alt köşedeki küçük bir kamera simgesine dokunarak 360 modu arasında geçiş yapabilirsiniz. Ardından, sağ alt köşedeki simgeye dokunarak kameralar arasında geçiş yapmak için ekrandaki görünümü döndürebilirsiniz.

Hero gibi, ne kadar geniş açı istediğinize bağlı olarak görüş alanını da ayarlayabilir ve kullanmak istediğiniz çözünürlüğü ve kare hızını hızlı bir şekilde seçebilirsiniz. Gerçekten tüketici dostu ve anlamak hiç de zor değil.

Kamerada da GoPro-deneyimli için hemen tanıdık görünecek fiziksel düğmeler var. Güç/mod düğmesi, çekim modları arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı sağlarken, üstteki daha büyük kırmızı düğme kaydı başlatır ve durdurur.

GoPro uygulaması

 • Android / iPhone uygulaması
 • Kolay ana kare seçimi
 • Kolay görüntüleme için ivmeölçer çerçeveleme

GoPro için başlangıçta, Premiere Pro gibi gelişmiş düzenleme programları için bir masaüstü eklentisi ve uygulaması yüklemeniz gerekiyordu. Sonunda bir uygulama sayesinde GoPro Max için en baştan kolay hale getirildi. Yaklaşık 360 video çektiğinizde, uygulamayı başlatmanız ve medyayı görüntülemeniz yeterlidir. Oynat’a basın ve ardından telefonunuzu görüntülemek istediğiniz çerçevenin içine getirin. Çok az çaba gerektirir.

Çekimleri düzenlemek, geçişler eklemek, görüntüyü ve açıyı değiştirmek de benzer şekilde kolay bir şekilde yapılır. Mobil odaklı olmak, bir masaüstü düzenleme paketi kullanmaktan çok daha basit. Bu da çok daha az zaman harcar.

Çekimlerinizi telefona indirdikten sonra, tek yapmanız gereken anahtar kareler ekleyerek düzenlemektir. Videoyu oynatın, parmağınızı kullanarak ekranda hareket ettirin, görünümü değiştirmek için yakınlaştırın veya uzaklaştırın. Ekranın altındaki küçük simgeye dokunarak bir anahtar kare ekleyin.

Bu yapıldıktan sonra, başlangıç ​​noktası ile ana kareniz arasında otomatik olarak kaydırır ve yakınlaştırır. Daha sonra tek yapmanız gereken, istediğiniz açı ve görünüme sahip anahtar kareler eklemeye devam etmek, ardından telefona kaydetmek ve işlemek.

Fotoğraf ve video

 • 30 fps’de 5,6k 360 derece çekim
 • 16,6 MP fotoğraflar
 • 2x ağır çekim
 • PowerPan – tek çekimli panorama
 • Küresel ses

GoPro Max ile çekim söz konusu olduğunda, en çok yönlü aksiyon kameralarından birini kullanacağınızı bilmelisiniz. Bu öncelikle 360 ​​derecelik bir kamera olarak veya ‘Kahraman’ modunda kullanabileceğiniz gerçeğinden kaynaklanıyor.

GoPro Max ile 360 ​​derece video çekme işlemi de , daha sonra onunla neler yapabileceğinizi görmek de çok eğlencelidir. Sabitleme özelliği ile koşarken veya yürürken kameranızı elinizde tutarsanız görüntülerin sadece biraz yumuşak bir hareketle sabit ve pürüzsüz olduğunu görebilirsiniz. GoPro’nun hareketi ve görüntüleri işleyen algoritmalar üzerindeki yaptığı çalışmaların meyvesi alınmış gibi görünüyor.

Bir araya getirildikten sonra, 360-video dosyası yaklaşık 5.6K çözünürlükte gelir. Ancak düz ekran için bir videoda düzenlediğinizde, açıkçası çok daha düşük bir çözünürlük olur. Bu yüzden her zaman bu kadar keskin görünmez.

Bu özel 360 kameranın en büyük avantajlarından biri, fotoğrafların ön tarafında sağladığı şeydir. 360 ​​derece fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Ancak GoPro’nun PowerPano (deklanşöre bir kez basıldığında çektiği bir panorama fotoğrafı) dediği şeyi de oluşturabilirsiniz. Bir akıllı telefon kullanmanın aksine, kamerayı sabit tutarsınız ve iki lensi kullanarak Panorama’yı oluşturabilirsiniz.

Karar

GoPro Max, çift kamera kurulumu sayesinde şirketin bugüne kadar başlattığı en iyi çok yönlü kameralardan biridir. Kullanımı kolaydır ve daha sonra çekimleri düzenlemek de oldukça kolaydır.

Ancak, istediğiniz 16: 9 en boy oranlı normal çekim kamerasına sahip bir standart kamera ise, Hero 8 üzerinden GoPro Max’i önermiyoruz. Çünkü gerçek video kalitesi ve çözünürlüğü burada iyi değildir.

Genel olarak GoPro, Fusion ile gelen hayal kırıklıklarına hitap ederek esnek ve 360 ​​derecelik eğlenceli bir çift kamera yaratmıştır.