Köpekler, sadık yapılarıyla insanın en iyi arkadaşı olarak kabul edilir. Tehlikeli bir durumda sahibinin hayatını kurtarmak için bile hayatlarını hiçe sayabilirler. Onları birbirinden ayıran ise sadece sadakat değildir. Akıllıları ve tamamen büyüdükleri anda sahibi oldukları üstün güç için bile popüler oluyorlar. Bu makalemiz, dünyanın en güçlü 10 köpek ırkıyla ilgilenecek.

Evcil hayvan sahibi olmadan önce bilmeniz gereken En Güçlü 10 Köpek Irkının listesi:

10. Büyük Danimarkalı

Başlangıçta Alman boarhound’u olarak biliniyorlardı, ancak daha sonra Büyük Danimarkalı olarak adlandırıldı. Almanya kökenli ve dünyanın en yaygın evcil köpek ırklarından biridir. Görkemli görünümü, güçlü yapısı, uzun bacakları ve iyi şekillendirilmiş bir gövdesi birincil özelliğidir. Boyutları heybetli bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak saldırganlık spektrumunda çok düşük puan alırlar. Danimarkalıların çok düşük av yetenekleri var ve avlanma için uygun değiller. Büyük boyutlarından dolayı oluşabilecek rahatsızlığın önüne geçmek için yaşamları boyunca düzenli egzersize tabi tutulmaları gerekir. Michigan, ABD’de bir bir Danimarkalı Zeus  isimli köpek, 44 inç yüksekliğine sahiptir ve dünyanın en uzun köpeği olarak rekor sahibidir.

9. Newfoundland

Newfoundland , Kanada kökenli bir köpektir ve hizmet köpeği olarak kullanılır. DNA analizi ve gen haritalama onları Labrador ve Golden Retriever’lara yakın bir yere bağlıyor. Genellikle kahverengi, siyah veya beyaz-siyah renktedirler. Doğal yüzme yeteneklerine sahip birkaç köpek cinsleri arasındadır. Bu onları, suda arama ve kurtarma için ideal hale getirir. Ayrıca muazzam güçleri ve zeka sahibidirler. Kurtarma olaylarında sıkça başarılı olduklarının kanıtı vardır. Newfoundland köpekleri tatlı huylu ve sadıktır. Özellikle çocuklar arasında harika bir aile arkadaşı olarak görülür.

Kötü hava şartlarına uygun değillerdir ve soğuk havayı sevmezler. Eğitilmesi son derece kolaydır ve minimum itaat eğitimi yeterli olur. Arkadaşlık isterler ve bu nedenle uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.

8. Chow Chow

Bu köpekler genellikle 25-40 Kg ağırlığındadır ve mükemmel kucak arkadaşı olarak karşımıza çıkar. Görünüşleri sizi aldatmasın. Bu köpekler son derece vahşi ve hizmet köpeği olarak kullanılmak istediğinizde çok yoğun bir eğitim vermeniz gerekebilir. Chow chows, çevreye uyum sağlamayı son derece zor buluyor ve yabancılara son derece dikkat ediyor. Bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Saldırgan davranışlara rağmen, eğitim sonrasında sahiplerine son derece sadık köpekler olarak hizmet ederler. Bölgelerini korurlar. Hızlı bir cins olmayabilirler, ancak dayanıklılıkları övgüye değerdir.

7. Kabadayı Kutta

Bu köpeklerin referansları arasında, Babil kralı tarafından avcılık ve eğlence faaliyetlerinde kullanıldığı bilgi yer alır. 70-80 Kg arasındadırlar ve esas olarak koruyucu köpekler olarak kullanılırlar. Öfkeli davranışlarını kontrol edebilecek tecrübeli bir sahibe ihtiyaç duyabilir. Henüz yavruyken eğitilirse, evler için koruyucu köpek olarak kullanılabilirler. Kaslı yapısı ve kalın kemik yapısı, onları diğer köpek ırklarından ayıran bir özelliktir. Kas yapısı onlara çevikliği ve hızı sağladığından köpek dövüşü için kullanılmalarına neden olur.

6. Boksör

Boksörler,Almanya kaynaklı kısa saçlı orta boy köpeklerdir. Öncelikle çalışan köpek sınıfına aittir. Güçlü çenelere, karakteristik geniş ve kısa kafatası sahibidirler. Bu tehlikeli köpekler arkadaşlık ister ve onları aileler için uygun hale getiren son derece koruyucu nitelikleri vardır. Ortalamanın üzerinde zeka ve atletik karakterleri bulunuyor. Kalorisi yüksek besinlerle beslenmelidir. Hastalıklara karşı zayıf yapıları vardır. Savaş zamanlarında hizmet köpekleri, rehber köpekler, hayvan sürüsü köpekleri, haberci köpekler, saldırı köpekleri ve bekçi köpekleri gibi olarak kullanılmıştır.

5. Sivas Kangal Çoban

Köpek, adını yetiştirildiği yer olan ülkemizdeki Sivas şehrinden almaktadır.Görkemli görünen köpekler sadece küçük boyutlu yırtıcıları savuşturmakla kalmaz, aynı zamanda kurt ve çakallardan bir sürüyü bile koruma yeteneğine sahiptir. Büyük boyutu ve canlılığı nedeniyle, öncelikle olarak koruyucu köpek olarak kullanılır. Çocuklara karşı son derece eğlenceli ve nazik bir yaklaşıma sahiptirler. Bir Kangal’ın güçlü, sakin ve kontrollü olduğunu söyleyebiliriz.

4. Amerikan Pit-Bull Terrier

Adından da anlaşılacağı gibi, onlar Pitbull ve Terrier melezleridir. Onları bir araya getirmenin birincil nedeni, güçleri ve atletik yapılarına bağlı olarak savaşma yetenekleridir. Dayanıklılık, güven ve coşku onları diğer popüler ırklardan ayıran şeydir. Genellikle 22 inç büyüklüğüne kadar büyürler ve 20-30 Kg arasındadırlar. Çevik yapılarıyla arama kurtarma operasyonlarında ve polis köpeği olarak operasyonlarda yer bulurlar.

3. Dogo Argentino

Adından da anlaşılacağı gibi, Arjantin’de geliştirilen bir cins köpektir. Artık soyu tükenmiş Cordoba köpeğini Bull Terrier, Bulldog, Büyük Dane ve Fransız Mastiff ile birlikte geçerek geliştirildi. Köpeğin birincil karakteri agresif olmasıdır ve bu onun arama kurtarma işlerinde, polislere yardım işlerinde, orduda kullanılmasına neden olur. Genç yaşlardan itibaren eğitildiklerinde son derece sosyal hayvanlar olsalar bile, kararsız yapıları nedeniyle aile köpekleri olarak tercih edilmezler. Aşırı dövüşçü ve  dayanıklılıkları nedeniyle, bazı ülkelerde yasaklanan bir köpektir.

2. St Bernard

St Bernard, dağlık bölgelerde arama kurtarma operasyonunda başarı elde etmiş olan son derece popüler bir Alp köpeği olarak bilinir. Bu köpeklerin, aslen İtalyan-İsviçre sınırında ve İtalyan-Fransız sınırında bulunan iki hastane tarafından yetiştirildiğine inanılır. En popüler çalışan köpeklerden biridir. Köpeklere isim, yetiştiricisi Menthon Bernard’a saygı için bu isim verilmiştir. Bu kişi, yetiştirildiği iki hastaneyi kuran keşiştir. St Bernard cinsi; sabırlı, yetişkinler için tatlıdır ve genellikle Nazik Dev olarak bilinmektedir. Küçük yaşta eğitilmeleri gerekir.

1. Mastiff

Henüz küçük yaşta, hatta birkaç günlükken bile büyüklüğü için öne çıkan bir cins olarak Mastiff dikkat çekiyor. Karakteristik özelliklerinde; büyük gövde, siyah bir yüz, kare kafalı geniş kafatası öne çıkar. Cesur ve uysal olmanın yanı sıra iyi huylu ve asildirler. Oldukça büyük olan köpekler, günde 2-3 kez beslenmelidir. Mastiff, diğer ırklarla karşılaştırıldığında tembel davranışlarda bulunma eğilimindedir. Bu nedenle de köpeğin yaşamı boyunca düzenli egzersiz yapması gerekir. İngiltere’den bir İngiliz Mastiff, bir köpek için kaydedilen en büyük ağırlıkla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.