Hafta sonları harika! İnsanlara işte veya okulda geçen uzun bir haftanın ardından dinlenmeleri ve yeniden enerji toplamaları için zaman verir.

Okuldan bahsetmişken. . . Okulların neden hafta sonları tatil olduğunu hiç merak ettiniz mi? Haftanın hangi günlerinin tatil olacağına kim karar verdi?

Hafta sonu, işçilere haftada en az iki gün dinlenme sağlamak için oluşturuldu. Neden Cumartesi ve Pazar? Bu günler  Yahudilik ve Hristiyanlıktaki dini önemi nedeniyle hafta sonu olarak seçilmiştir. Çoğu Müslüman millet, Cuma gününün İslam’da ibadet günü olması nedeniyle bazen hafta sonunu Perşembe ve Cuma günleri olarak belirler.

Çocukların hafta sonlarında tatil yapmalarının nedeni hemen hemen aynı. Ne de olsa, herkesin arada bir molaya ihtiyacı var.

Hafta sonları kısa gelebilir. Bazı insanların hafta sonuna üçüncü bir gün eklemek istemelerinin bir nedeni de budur. Aslında, ABD’deki birçok okul şimdiden dört günlük bir okul dönemine geçti.

Dört günlük okulun faydaları nelerdir ? Birçok bölge elektrik, yemek ve ulaşımdan tasarruf ettiğini bildiriyor. Genellikle, daha uzun hafta sonları, öğretmenler ve öğrenciler için yaşam kalitesinin artmasına da yol açar.

Üç günlük hafta sonlarının öğrenci başarısını artırabileceğine dair bazı kanıtlar bile var. Colorado’da 2015 yılında yapılan bir araştırma, öğrenciler haftada sadece dört gün okula gittiklerinde beşinci sınıf matematik puanlarının arttığını buldu. Ancak, uzmanların daha kısa bir okul haftasının genel etkisini belirleyebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Elbette, dört günlük okul haftalarının dezavantajları vardır. Haftada beş gün çalışan aileler , çocukların daha fazla boş zamanı olduğunda çocuklarına bakıcı bulmakta zorlanıyor.