Seks yapmak ülkemizde tabu haline gelmiş bir durumdur. Ancak hormon gelişimi başlamış ve yetişkinliğini almış bireylerin genel vücut sağlığı için seks yapması son derece sağlıklı ve doğal bir durumdur. Seks sayısından çok seksin düzenli aralıklarla yapılması gereklidir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar haftada en az iki ya da üç defa yapılan seksin daha sağlıklı olduğunu söylemektedirler.

Seks sadece hormonların yaptırdığı ve sonucunda da tatmin olayının yaşanmasını sağlamaz. Düzenli ve yeterli sayıda yapılan seks eşinize karşı olan bağlılığınızı arttırır ve fizyolojik olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu nedenle eşinizle kendinize uygun bir rutin belirleyerek haftalık ideal seks sayınızı en az iki yapmaya özen gösteriniz.

Seks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Seks yapmanın bilinmeyen birçok faydası vardır. Bu faydaları sıralayacak olursak;

  • Seks sırasında hormonlar yükselir ve vücut ısısı artar. Bu sayede kalp daha fazla kan pompalar ve dokular daha çok oksijenlenir. Oksijenlenen organlar daha sağlıklı çalışır.
  • Haftanın ve günün stresini atmanıza yardımcı olur ve psikolojik olarak rahatlamanızı sağlar.
  • İnsanlar cinsel dürtü ile yaşamaktadır. Düzenli seks bu dürtüyü tatmin edeceğinden kişi günlük hayatında daha başarılı ve sakin olabilir.
  • Çiftler arasındaki iletişimi ve anlayışı artırır.
  • Düzenli olarak yapılan seks günlük yaşamında düzene girmesine yardımcı olmaktadır.

Seks yapmanın faydalarından yararlanabilmek için kaliteli ve düzenli bir seks yapmak gerektiğini unutmamalısınız.

Seks Yapmanın İlişkiye Etkileri Nelerdir?

Seks yapmak sadece hormonların sağladığı ve cinsel tatmine neden olan bir durum değildir. Çiftler arasındaki iletişimin daha sağlam ve anlaşılır olmasını sağlar. Evlilikte uyumu yakalamak çok zor bir durumdur. Kaliteli seks evlilik uyumunu artırır ve daha sağlıklı bir evlilik sürdürülmesini sağlar. Kaliteli ve tatmin olunan cinsel ilişkide çiftlerin birbirlerine olan saygıları artar.

Cinsel soğukluk yaşayan çiftler zaman içinde birbirlerini anlamaz ve ayrılma noktasına gelir. Kadın ve erkeğin bir arada yaşamasını sağlayan ve aradaki bağı kuvvetlendiren durum cinsel ilişkidir. Bu nedenle cinsel yaşamda sorun yaşayan çiftler mutlaka uzman hekime ya da seksologa danışabilirler.

Seks İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Cinsel ilişki kesinlikle bir düzen içinde olmalıdır. Aksi halde kişilerin psikolojik ve fizyolojik iyiliği sağlanamaz. Bu yüzden çiftler kendileri belirleyebilmelidir.  Yılda ondan az seks yapan kişilerin hormon metabolizmalarında bir problem olduğu düşünülmeli ve mutlaka tedavi edilmelidir. Erkeklerde yaşanan sertleşme problemi, erken boşalma ve cinsel isteksizlik problemleri tedavi edilebilir problemlerdir.

Bu sorunlar bir an önce giderilmelidir. Seks hayatında sorun yaşayan kişiler damar hastalıkları, hormon hastalıkları ve sinir sistemi hastalıkları yönünden incelenmelidir. Sağlık sorunları uygun tedaviler sonrasında giderilebilir. Tedaviden sonra mutlu ve rahat yaşantınıza tekrar kavuşabilirsiniz.

Haftalık Seks Sayısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Haftalık ideal seks sayısının zaman zaman değişmesi normaldir. Her çiftin ilişkisinden iç ve dış faktörlere bağlı olarak sorunlar oluşabilir. Yaşanan durumlar haftalık seks sayısının azalmasına neden olmaktadır. Seks sayısını azaltan faktörleri incelediğimizde, yaşın ilerlemesi, kronik hastalıkların oluşması, kullanılan ilaçlar, iş hayatının yoğun olması, psikolojik duygu durum değişiklikleri, alkol gibi zararlı ürünlerin tüketilmesi, ilişkinin yolunda gitmemesi, cinsel fonksiyonlarda sorun oluşması ve ağır depresyon halidir.

Bu durumlar geçici olarak etki gösterebilir. Seks sıklığını azaltan bu problemler kısa vadede sorun oluşturmaz. Ancak herhangi bir müdahalede bulunulmadığında ilişkiyi çıkmaz bir yola sokabilir. Bu nedenle medikal müdahale gerekiyorsa mutlaka desteklenmelidir.