Sağlıklı ve aktif cinsel hayatı olan her çift, evlilikleri belli bir süre sonra bebek sahibi olmak isterler. Olmadığı takdirde önce anne adayı, daha sonra da baba adayı bazı testlere tabii tutulmaktadır. Sperm sayısı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Sperm sayısını etkileyen faktörler; beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler, stresli yaşam gibi sıralanabilmektedir.

Sperm Testi Ne Demektir?

Sperm testi spermiyogram ile anlaşılabilmektedir. İdeal olan 3 günlük cinsel perhizdir, bu süre boyunca kimseyle cinsel birliktelik yaşamamalı ve kesinlikle boşalma olmamalıdır. Ayrıca sabah erken saatlerde verilen testlerde sperm sonucunun daha yüksek çıktığı gözlenmiştir. Sperm testinin doğru sonuç vermesi için 3 günlük perhiz yeterlidir, daha uzun süreli perhizlerde hem hareketlilik hem de kalitede bozulmalar meydana gelmektedir.

Sperm tahlilini özel laboratuarlarda ya da hastaneler de yaptırılmaktadır. Bir kap içerisine sizden sperm tahlilinizi isterler ve genellikle tahliller ertesi gün içerisinde çıkmaktadır. Sperm testini yaptırmak için önce ürologa başvurabilirsiniz. Doktorun yönlendirmesi ile yapılan bir tahlil kişiler için işlemi daha az oyalayıcı olacaktır.

Baba olmak isteyen adayların sperm sayılarının en az 15 milyon ve üstü olması gerekmektedir. 15 milyon ve altı olan adaylarda çocuk sahibi olabilmek için de tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sperm Sayısını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Sperm sayısı az olan baba adaylarının yaşam kalitesini değiştirmeleri, sigara ve alkolden uzak durmaları, sağlıklı beslenmeleri, stresli bir yaşamdan uzak durmaları, dar pantolon giymemeleri ve çok sıcak suyla duş almamaya özen göstermeliler.

Ayrıca sperm arttırıcı ilaçlar satılmaktadır. Ama bunları doktora danışmadan almayınız. Ayrıca sperm sayısını kırmızı besin, Türk kahvesi, kuşkonmaz, avokado ve sarımsak gibi yiyecekler arttırmaktadır.

Sperm sayısı bu verilen değer aralığından azsa yardımcı üreme yöntemlerine başvurulabilir. İlk önce aşılama yapılır, daha sonra tüp bebeğe yönlendirilir. Tüp bebek konusunda uzman bir merkezle birlikte bu tedaviyi yapabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sadece erkekte sorun varsa, kadının yumurtalarında veya kısırlığa yol açan nedenlerde sorun yoksa ilaçsız tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Erkekteki kısırlık nedenleri sperm sayısının azlığı, morfoloji bozukluğu ve azospermidir. Azospermi ameliyatla önce tedavi edilir ve daha sonra tüp bebek işlemine geçilir.

Erkek kısırlığı spermden kaynaklanan sıkıntılara bağlı olarak yapılan tüp bebek tedavilerinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Gün geçtikçe gelişen teknoloji ile değişik metotlar çiftler üzerinde uygulanarak sağlıklı bebekleri olmuştur. Tüp bebek uygulamasına geçilmeden önce hem anne hem baba olarak çiftlerin alkol, sigara, uyuşturucu gibi alışkanlıkları bırakılmalıdır. Sağlıklı yani hormonsuz yiyecekler tüketilmelidir. Aşiri sıcak banyo yapılmamalıdır. Sauna ve hamam bir süreliğine de olsa bırakılmalıdır. Stres olmanızı sağlayan her şeyden uzak durulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi

İlk önce 3 5 günlük cinsel perinizden kadından cerrahi yöntemlerle yumurtalar toplanır ve erkekten alınan sperm örneği de alınarak laboratuar ortamında birleşmesi sağlanır. Yumurtaların olgunlaşma durumuna göre 3 5 günlük süreden sonra eğer ki yumurtalar yeterli olgunluğa eriştiyse kadına tüp bebek transfer işlemi yapılır ve fazladan kaldıysa ileride tekrar çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için özel olarak dondurma işlemi yapılır. Bir de olumsuz durum vardır ki yumurtalar yeterli olgunluğa erişmezlerse o transfer işlemi iptal edilir.

Tüp bebek işlemi hem anne hem baba için çok önemlidir. O yüzden tüm tedavinizi aksatmadan doktorunuzun söylediklerine uymanız önerilmektedir. Zorlu bir süreç olsa da kişilerin sonunda yaşadıkları mutluluğa değecektir.