Kızartma, hayatımızda her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Kızartma denildiği zaman akla genellikle patates, köfte gelmektedir. Bunların dışında kızartma dünyasına adını yazdıran fritözler sayesinde kızartma çeşitleri de oluşmaktadır. Bir hava fritözü dışarıdan kapalı bir kutu gibi görünse de aslında içerik olarak birçok kolaylık sağlamaktadır. Artıkların kullanılması, vejetaryen yemekleri, besleyici ikramlıklar gibi birçok çeşit sunmaya fayda sağlar.

Fritözde Kızartma Çeşitleri

Günlük hayatta kullanılan salata malzemelerinde genellikle salkımlar ayrılarak çöpe atılmaktadır. Malzemeleri çöpe atmak yerine kızartarak sofralarda birçok aşçılar tarafından sunulmaktadır. Sebzeleri kızartma yöntemi, dış kapsam kızartıldığı için içeride sebzenin suyunu tutmasına yardımcı olur. Bunun sonunda da karamelize denilen yöntem ortaya çıkar ve lezzetli bir şölen sunulmaktadır.

Muz kabukları, brokoli, sarımsak, yeşil sebze sapları sosla beraber marine edilerek de ya da sade olarak da hava fritözünde kızartılabilir. Hızlı ve pratik çözümlerle farklı ve sağlıklı yiyecekler ortaya çıkmaktadır. Yalnızca 8 dakika kızartılan sebzeler ile vejetaryenler için yeni tarifler üretilmektedir. Hava fritözü dondurulmuş gıdalar ya da çok bilinen patates gibi gıdaların kızartması için değil aynı zamanda sebze ve meyve kızartma, meyve kabukları kızartma işlemlerinde de kullanılmaktadır. Yüksek ısıda kızartma sağladığı için anlık ve hızlı sonuç elde edilir.

Fritöz Kullanımı

Hava fritözü mini bir konveksiyonel fırın olarak düşünülebilir. Hava ve ısı kombinasyonu ile hızlı bir şekilde pişirir. Haznesi sayesinde kızartma hacmi de geniştir.  Normal bir tavaya oranla daha fazla kızartma sağlar yalnız bunu daha az yağ ile yapar. Yiyecekleri daha az yağlı hale getirerek sağlıklı bir yiyecek tüketimini de sağlamış olur.

Az yağ kullanılması ile beraber ekonomik olarak da tasarruf edilir. Tezgâh üzerinde kullanım imkânı sunan ve dış görünümü ile de çok şık duran hava fritözü özellikle çalışan kişiler için oldukça pratiktir. Yaklaşık 12 dakikada tüm kızartma işlemini  başarı ile sonuçlanan hava fritözü zaman tasarrufu da sağlamaktadır. Hava fritözünde sebze kızartma işlemi yaklaşık 8 dakika, patates kızartma işlemi 12 dakika da gerçekleşmektedir.