Havaalanı geniş bir kitleye hitap ettiği için birçok güvenlik aşaması zorunludur. Zorunlu olan güvenlik kontrolleri ve prosedürleri çoğu zaman uzun sürse de birçok kişinin can ve mal güvenliği için önemli prosedürlerdendir. Havaalanlarında uygulanan güvenlik işlemlerinde en can sıkıcı ve zaman alan işlemlerden biri ayakkabı kontrolleri olmaktadır. Geliştirilen teknoloji sayesinde artık ayakkabı giy çıkar devrinin yakın bir zamanda sonlandırılması hedeflenmektedir.

Havaalanında Ayakkabı Tarayıcıları

Havaalanlarında güvenliği sağlamak için ayakkabı çıkarma kontrol prosedürleri uygulanmaktadır. Bu işlem bazen zor ve zahmetli olabilmekte hatta uzun kuyrukların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Geliştirilen yeni teknoloji ürünü kapsamında ayakkabı tarayıcılar ile hızlı geçiş sağlamak mümkün hale getirilecektir.

Tüm ülkelerde bulunan havaalanlarına dağıtım yapılarak hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Bu tarayıcılar güvenliği de yüksek düzeyde sağlamaktadır. TSA günde 2 milyon insanı tarayarak havaalanlarında kullanmaktadır. Ayakkabı tarayıcı önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleştirilecek teknoloji ürünlerinden yalnızca biridir. Ayakkabılar için milimetre dalga görüntüleme sistemine ayakkabı tarayıcısı denilmektedir.

Ayakkabı çıkarılmadan kontrol noktasında tarayıcı ile kontrol sağlanacaktır. Ayakkabı içerisine gizlenen silah, mermi, kesici her türlü alet ve bunlara benzer cisimleri tanımlama özelliğine sahip olan ayakkabı tarayıcısı dedektör olarak kontrolü sağlayacaktır.

Patlayıcı ve patlayıcı maddeleri algılayabilen sistem havaalanı kapılarında ve diğer noktalarda kullanılacaktır. Havaalanı içerisinde kontrol noktaları dışında ek kontrol noktaları oluşturularak güvenlik alanı geliştirilecektir. Bu ek noktalar otopark, havaalanı giriş kapısı, uçak giriş, havaalanı market giriş, tuvalet giriş gibi her alanda olacaktır.