Turizm sektörü için havalimanları büyük önem taşıyor. Orada yaşanan değişimler havalimanlarına da yansıyor. Geçmişte havaalanı önünde taksilerin yorgun yolcuları karşılayarak aldığını görebilirdiniz. Hatta servis otobüslerini bekleyen yolculara, telefon kabininde konuşan yolculara rastlayabilirdiniz. Bugün Uber sürücleri taksilerin yerini aldı ve daha pek çok yeni ile eskiler kayboluyor. Yakın gelecekte kaybolacak tanıdık havalimanı özelliklerini listeledik.

Uber ve Lyft havaalanı dışında karşılayacak

Uber ve Lyft gibi yolcu taşıma firmaları, havalimanı trafiğini rahatlatmak istiyor. Bu firmalar, yolcularını karşılamak için havaalanı dışında noktalar oluşturmaya başladı.  Özellikle de pikap tarzı karşılama araçları araçlar için bu yapılıyor. LAX, Ekim 2019’un başlarında tesis dışı Uber pikap yerini ilan etti. Eğilim Boston, Seattle, Austin ve San Francisco’daki havaalanlarında devam etti . Çok geçmeden, tüm büyük havaalanları tesis dışında karşılama noktaları sunacak.

Para ile çalışan masaj koltukları

Havaalanı terminallerinde görülen masaj koltukları yakında ortadan kalkacak. Masaj salonlarındaki artış ve havaalanı  için yüksek fiyatlar bunda etkili oluyor.

Döviz büroları

Günümüzde uluslararası bir seyahate çıkacak yolcu, gideceği ülkenin yerel parasını bankaya giderek almayı seçiyor. Havaalanı içindeki döviz bozdurma büroları, avantajlı fiyat sunmuyor yerel para birimine çevireceğinizde zarara uğrayabiliyorsunuz. Elbette bazı yolcular bunun için banka ATM’lerini dahi kullanabilir. Adil bir döviz kuru fiyatı almaları ve muhtemelen hiçbir para çekme ücreti ödememeleri bunda etkili oluyor. Havalimanlarında döviz büroları bu nedenle azalacak.

Bagaj arabaları

En son ne zaman birinin bir arabaya üç ila dört parça bagaj ittiğini gördünüz? Neredeyse her havayolu firması, bagaj ücretleri için seyahat edenlerden ayrı bir ücret alıyor. Yolcular bu ekstra ücret nedeniyle temel ihtiyaçlarıyla yolculuk yapmayı tercih ediyor ve yükleri azalıyor. Dolayısıyla bagaj arabaları ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

Bavul mağazaları

Havalimanı içinde yer alan alışveriş noktalarında görülen valiz mağazaları ortadan kalkıyor. Eğer seyahat için bir valiz gereksiniminiz varsa, çevrimiçi alışveriş sitelerine girip uygun fiyatlarla istediğiniz modeli alabiliyorsunuz.

Telefonlar ortadan kalkacak

Artık her yerde bir ankesörlü telefon bulmakta zorlanacaksınız, ancak hala iletişimde kalmanın bu antik yolunu sunan bazı havaalanları var. Çou insan mobil cihazlarını kullanarak iletişim kurmayı tercih ediyor. Son ankesörlü telefon kaldırıldığında, yerlerini mobil cihazlarını şarj etmek için işlevsel elektrik prizleri alacaktır.

Elektronik otomatlar

Bir havaalanı satış makinesinden yeni bir çift Bluetooth kulaklık satın almanın yeniliği resmen yıprandı. Bir uçağa binmek için güvenlikten geçen herkes; mobil cihazları, şarj cihazları, kulaklıkları ile zaten kontrol sırasında uzun zaman harcıyor. Best Buy Express kioskları 2020’de 12 yaşında olacak ve şu anda 50’den fazla havaalanında bulunuyor. Ancak bu sayının zaman içinde azalması bekleniyor.

Güvenlik hatları

Gelecekte güvenlik noktalarıa gelip uzun kuyruklarda zaman harcamak durumunda kalmayabiliriz. Öngörülen tasarımlar gerçekleşirse, bir koridor boyunca yürürken dahi kontrol noktaları aracılığı ile yapılan denetimler yapılabilecek. Bu; artık montunuzu, ayakkabılarınızı ve kemerinizi çıkarmanıza veya küçük şişeleri küçük torbalara koymanıza gerek olmayacağı anlamına gelir. Tabii ki kuyruk da ortadan kalkıyor. Yolcular ve çantaları, sensör koridorları ile kontrol altına alınacak ve bir çok kontrol işlemi otomatik hale gelecek.

Müşteri servisi temsilcileri

Müşteri hizmetlerinin en yoğun noktası check-in noktaları oluyordu. Teknolojinin kullanımı artınca check-in masaları yoğunluğu azaldı. Çoğu havayolu şirketi müşterilerini check-in için uygulamalarını kullanmaya teşvik ediyor. Yakın gelecekte havaalanı personeli tarafından yürütülen müşteriye dönük birçok iş, robotlar aracılığı ile yapılmaya başlanacaktır.

Yerde uyuyan yolcular

İstanbul havalimanı terminalinde yapılan uyku bölmeleri, diğer havalimanları için örnek oldu. Özellikle yaşanan gecikmeler nedeniyle, zorunlu olarak uzun süre havalimanı ortamında kalanların dinlenebilmesi için fazla uzak olmayacak alanlar oluşturulması planlanıp hayata geçiriliyor. Kötü hava koşulları nedeniyle uçağınız kalkmadığında buraları kullanabileceksiniz. Dinlenme amacıyla yerde uyuyan yolcuları yakında göremeyeceğiz.

Starbucks

Starbucks ABD havaalanlarından kaybolmaya başlayabilir. Bunun nedeni olarak HMS Host (ülke çapındaki 400 havaalanı terminalinin neredeyse her birindeki şubeleri yöneten şirket) ve Starbucks’ın resmi olarak bağları kopması gösteriliyor. Havaalanındaki yolcular da artık pahalı Starbucks’larını istemiyorlar. Ancak bu havalimanlarında kahve dükkanlarının olmayacağı anlamına gelmiyor.