Hayvanat bahçeleri, dünyanın dört bir yanındaki en nadir ve endemik türleri koruyarak vahşi yaşam örneklerini ziyaretçilerine sunuyor. Yazımızda listelenen hayvanat bahçeleri de bunu yapıyor. Onları diğerlerinden ayıran en önemli nokta ise devasa boyutları. Elbette barındırmış oldukları hayvan türleri, bulundukları yerin manzarası da listemizde yer almasında önem taşıyor. Burada listelenen en büyük 10 hayvanat bahçesi; vahşi yaşamı özendirirken, yaban hayatını korumak için ilham alınacak kadar etkileyiciler.

10. Vandalur Hayvanat Bahçesi

Vandalur Hayvanat Bahçesi, Chennai Tamil Nadu’da bulunan Hindistan’ın en büyük hayvanat bahçesidir. Resmi olarak “ Arignar Anna Zooloji Parkı ” olarak tanınan hayvanat bahçesi, 1855 yılında açıldı. Her yıl 1.7 milyondan fazla insan hayvanat bahçesini ziyaret ediyor. 1.490 dönümlük etkileyici bir alana sahiptir. Hayvanat bahçesi 2.300’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor ve bunların arasında nesli tehlike altında olan 46 tür var. Büyük hayvanat bahçesi alanını dolaşabilmek için, küçük arabalar veya safari otobüsleri eğlenceli oluyor.

9. Brookfield Hayvanat Bahçesi

“Chicago Zooloji Parkı” olarak da bilinen Brookfield Hayvanat Bahçesi,ABD  Illinois’de bulunmaktadır. 216 dönümlük bir alana sahip olan hayvanat bahçesi, 1934 yılında açılmıştır. 2300’den fazla hayvan ve yaklaşık 450 tür bu hayvanat bahçesinde bulunuyor. Tüm hayvanları kafeste tutan diğer hayvanat bahçelerinin aksine, Brookfield hayvanat bahçesi yaşam alanı oluşturmuştur. Hendekler biçiminde olan bu alanda, ziyaretçiler hayvanları kafesin içine koymak zorunda kalmadan görebilmektedir. Hayvanat bahçesi Chicago Zooloji Derneği tarafından yönetiliyor ve Cook County Orman Koruma Bölgesi’ne aittir.

8. San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego Hayvanat Bahçesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan kar amacı gütmeyen bir hayvanat bahçesidir. Hayvanat bahçesi, 3.700’den fazla hayvandan oluşan yaklaşık 650 türe ev sahipliği yapmaktadır. 1916 yılında açılan hayvanat bahçesi, hayvanları evcilleştirmesi ve dev pandaları barındırmasıyla ünlüdür. 100 dönümlük hayvanat bahçesi, 1961’den beri birçok ödüle sahip oldu. Parktaki turu daha etkileyici hale getirmek için, hayvanat bahçesinin havadan manzarasını izleme şansı veren “Skyfari” adı verilen bir tesis bulunmaktadır. Safari otobüs servisi, turistlerin hayvanat bahçesinin içinden geçerek manzaranın % 75’ini izleme olanağı veriyor.

7. Pekin Hayvanat Bahçesi

Pekin Hayvanat Bahçesi, 950 tür sayısıyla 14.500’lük inanılmaz bir hayvan sayısına ev sahipliği yapıyor. Pekin’de 220 dönümlük harika manzarası olan bir arazisi bulunuyor. 1906’da Qing hanedanı tarafından kurulan hayvanet bahçesi,  Çin’deki en eski hayvanat bahçesi olarak kabul ediliyor. Nesli tehlike altında olan kırmızı panda, Asya kara ayıları, bulutlu leoparlar, Tibet ceylanları ve çok daha fazlası hayvan bu hayvanat bahçesinde bulunuyor.

6. ZSL Whipsnade Hayvanat Bahçesi

ZSL Whipsnade Hayvanat Bahçesi, İngiltere’deki Bedfordshire’da bulunan dünyanın en büyük parklarından biridir. Şu anda Londra Zooloji Derneği’nin sahibi olduğu bu güzel bir hayvanat bahçesi, safari parkıdır. Başlangıçta, hayvanat bahçesi “Whipsnade Vahşi Hayvan Parkı” olarak tanındı. Hayvanat bahçesi içinde, büyük yürüyüş ve alanın etrafında dolaşım çok yorucu olabiliyor. Bu nedenle hayvanat bahçesinin otobüs servisini veya kişisel arabalarını kullanmak iyi olabiliyor. 600 dönümlük bir alanda 3.873’ün üzerinde hayvanı koruyan hayvanat bahçesi, Avrupa’nın en büyük vahşi yaşamı koruma alanı haline geliyor. Nepal Rhino, Kızıl boyunlu Wallabies ve vahşi doğada tehlike altında olan nadir hayvanlardan bazıları burada korunmaktadır.

5. Bronx Hayvanat Bahçesi

Bronx Hayvanat Bahçesi, New York’ta bulunan en büyük metropol hayvanat bahçesidir. Yıllık 2,15 milyon ziyaretçisi var. 265 dönüm üzerine yayılmış arazi ile hayvanat bahçesi 650 hayvan türünü barındırıyor. Yaklaşık 4000 hayvan sayısıyla hayvanat bahçesi birçok ödüllü yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Hayvanat bahçesi 1899 yılında açıldı. Hayvan türü ve sayısı her geçen gün artıyor. İçinde bulunan akvaryumlarından biri, Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS) tarafından yönetiliyor.

4. Henry Doorly Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

Henry Doorly Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu; Nebraska, Omaha’da bulunan büyük bir hayvanat bahçesidir. Seyahat medya devi TripAdvisor’a göre hayvanat bahçesi, dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca, son 40 yılda 25 milyondan fazla ziyaretçi çekerek Nebraska’nın en önemli turistik mekanı haline geldi. 130 dönümlük arazi örtüsü ile hayvanat bahçesi, hemen hemen tüm beklenmedik hayvan çeşitlerinden oluşuyor.

3. Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu

Columbus Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu, dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinde üçüncü sırada yer almak için 580 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Columbus şehrinin kuzeyinde bulunan hayvanat bahçesi, kar amacı gütmeyen bir işletme olarak hizmet veriyor. Hayvanat bahçesi hem yetişkinler hem de çocuklar için çok uyumludur. Bu da yıllık 2.3 milyondan fazla nüfus çekmesini sağlar. 1927’de açılan hayvanat bahçesi, 800 türü oluşturan yaklaşık 7000 hayvan nüfusunu ağırlıyor. Columbus Hayvanat Bahçesi’nin finansmanı, bazı özel organizasyon programları tarafından bile desteklenmektedir.

2. Berlin Hayvanat Bahçesi

Berlin Hayvanat Bahçesi, 1844 yılında açılan dünyanın en iyi hayvanat bahçesi haline geliyor. Sadece 86.5 dönümlük bir alana sahip olan hayvanat bahçesi, 19.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapması nedeniyle hala ikinci sırada yer alıyor. Hayvan türlerinin konsantrasyonu yaklaşık 1.500’lük bir sayı ile etkileyicidir. Ayrıca, hayvanat bahçesi Almanya’daki en eski hayvanat bahçesi. Dünya çapında o kadar popüler ki, 3,5 milyonu aşan yıllık bir ziyaretçiden oluşuyor. Ayrıca, hayvanat bahçesi de onlarla işbirliği yaparak birçok üniversite ve araştırma enstitüsünü cezbetmektedir.

1. Toronto Hayvanat Bahçesi

Toronto Hayvanat Bahçesi, Kanada’da bulunan dünyanın en büyük hayvanat bahçesi olarak kabul edilir. Hayvanat bahçesi de 1974 yılında açıldı. 710 dönümlük bir alana sahip olan hayvanat bahçesi, 5000’den fazla hayvanı barındırmaktadır. 500’den fazla hayvan türü ile hayvanat bahçesi, eğlence merkezi ve çocuk oyun alan sunuyor.

Hayvanat bahçesinin içinde, hayvanlar için uygun coğrafi bölgeler oluşturulmuştur. Hint-Malaya, Tundra, Trek, Avustralasya, Afrika, Avrasya ve Kanada Bölgesi gibi. Şimdi, bu bölgeleri bunlardan bazılarıdır. Her birinde, bölgelere ait hayvanlar sergilemektedir.