Her yıl büyük TV markalarının çoğu, setlerinde daha akıllı özelliklere sahip yetenekler kullanmaya başlıyor. İçerik bakımından daha zengin seçenekli modellerle rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Yeni Hisense TV, üçüncü taraf bir Roku akıllı sistem ile bu konuda bir hayli yol aldı. Akıllı TV çabalarının gerçekten sıkıntıya değip değmeyeceği konusunda ciddi sorular var.

Tasarım

  • 3x HDMI girişi
  • 1x USB multimedya bağlantı noktası
  • LAN ve Wi-Fi multimedya seçenekleri

Hisense Roku TV, günümüz standartlarının temel özelliklerini barındırıyor. Örneğin, ekranın etrafındaki çerçevenin genişliği konusunda oldukça tıknaz ve standart seviyelerde. Yüzeyi, metalden, fazla plastik gibi ve oldukça hafif. Siyah ayakları da her türlü çekici formun önüne geçebilir.

Hisense’nin süper ince ve çok sayıda metal içeren ULED modellerinin çekici premium kaplamasından tamamen uzak olduğunu söyleyebiliriz.

Hisense Roku TV’nin uzaktan kumandası plasticky temasını kullanmayı sürdürüyor. Bu TV’yi olağanüstü düşük fiyatıyla önde olmasını sağlayan akıllı özelliklerinden biri. Freeview Play, Netflix, Google Play, Rakuten ve Spotify için doğrudan düğmeler taşımanın yanı sıra, merkezinde Roku’nun harici akış cihazlarıyla sağlanan uzaktan kumandaları hemen hatırlatan küçük bir mor navigasyon haçı var.

Belki de Hisense’nin diğer doğrudan akışlı kaynak düğmelerinin yanında, doğrudan Amazon Prime ve YouTube düğmeleri sağlamaması üzücü. Ancak Roku işletim sistemi, isterseniz bu hizmetleri izleme olanağı veriyor.

50 inç 4K LCD TV için de bağlantı mükemmel. Her biri yüksek dinamik aralık (HDR) uyumluluğu ile 60Hz’e kadar 4K parça çalabilen üç HDMI bağlantı noktası var. Roku akıllı platformunu beslemek için Wi-Fi ve Ethernet seçenekleri var. Ayrıca multimedya dosyalarını oynatmak için tek bir USB portu bulunuyor.

Resim Özellikleri

  • Yüksek Dinamik Aralık (HDR) desteği: HDR10, HLG

Hisense Roku TV’nin düşük fiyata 4K akıllı bir TV olduğu göz önüne alındığında, görüntü özelliklerinde biraz zayıf. Başlangıçta bir avuç görüntü ön ayarının ötesinde, neredeyse hiçbir görüntü ayarlaması yokmuş gibi görünüyor.

Ancak beklenmedik bir şekilde, Hisense Roku uygulamasının (Android veya Apple cihazları için) gürültü azaltma, renk sıcaklığı, beyaz dengesi yönetimi ve gama ayarlarına erişim sağlayan bir Uzman Ayarları bölümü içerdiği görülebiliyor. Bu tür derinlikli ayarlamaları harici bir akıllı cihaz uygulamasına geçirmek oldukça sıra dışıdır, ancak mantıklıdır. Sonuçta, ana TV menülerinin basit ve düzenli kalmasını sağlanıyor.

Yine de görüntü ön ayarları, genel olarak Hisense Roku TV hakkındaki en az yardımcı olan şeydir. Özellikle yüksek dinamik aralık (HDR) kaynakları konusunda sorun var. Resim bölümünde gösterildiği gibi; ön ayarların hiçbiri parlaklık, kontrast ve renk performansı arasındaki en iyi dengeyi gerçekten sunmuyor.

Akıllı Özellikler

  • Akıllı Sistem: Roku, Freeview Play ile

Adından da anlaşılacağı gibi Hisense Roku TV’nin akıllı özellikleri, setin çekiciliğinin tam kalbinde yer alıyor. Roku on yıldan fazla bir süredir akıllı arayüzünü geliştirmeye ve içerik sağlayıcılarla ilişkiler kurmaya odaklanmayı sürdürüyor. Sonuç olarak, artık A/V dünyasındaki en zengin içerikli ve tartışmasız kullanımı en kolay akıllı TV platformuna sahip.

Roku akıllılarını entegre etmek kağıt üzerinde mantıklı olsa da, 50 inçlik bir bütçe gerçekten zengin içerikli bir platformu etkili bir şekilde çalıştırabilir mi? Evet, olabilir. Aslında buradaki Roku arayüzü hakkında en ilgi çekici şeylerden biri, ne kadar kararlı olduğudur. Menüler hızla yüklenir, gezinme düzgün çalışır ve yazılım çökmeleri gerçekleşmez. Roku TV ile bazı rakip TV markalarının (özellikle Sony ve Philips) kullandığı Android TV akıllı platformu arasındaki fark, gece ile gündüz gibi görülebilir.

Yerleşik Roku platformunun kararlılığını daha da dikkat çekici kılmak için içerik taşıma miktarına bakmak gerekir. Cidden, her şey var. Sadece film ve TV uygulaması bölümünde indirilebilecek 900’den fazla uygulama var. Tüm büyük oyuncuları içermesi gerçekten olağanüstü bir durum: Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Apple TV, Rakuten, Plex, Tidal, Spotify, Sky News, Now TV, Google Play ve Freeview Play ve tüm İngiliz yayıncı hizmetleri bulunuyor.

Hisense Roku TV’nin uygulamalarının tümü mevcut olduğunda HDR ve 4K’yı destekliyor. Premium Dinamik HDR10 + ve Dolby Vision HDR formatlarını desteklememesi üzücü olabilir, ancak bu sadece böyle bir bütçe TV teklifinde beklenebilir.

Resim

Hisense Roku TV, görüntü kalitesi cephesinde özel bir şey sunmuyor. Bu durum, böyle bir fiyat etiketi ile 50 inç TV için bir şok değildir. VA tipi paneli ve doğrudan LED aydınlatması da bu konudaki eksikliği giderebiliyor.

HDR Dinamik ayarı, HDR kaynaklarının ortalama parlaklık seviyesini yükseltmesi sayesinde muhtemelen en fazla kullanımı sağlayacaktır. HDR Gündüz ve Gece modlarından daha fazla canlı renkler sağlar.

HDR Gündüz ve Gece modları, daha geniş bir ışık aralığı sağlamak için taban parlaklığını feda ediyor. Bu, HDR sunumlarında daha doğru oldukları anlamına gelir.

Gündüz ve Gece modları, HDR Dinamik moduna karşı karanlık alanlarda biraz ince ışık ayrıntılarını kaybetme eğilimindedir. Dinamik mod bazen çok fazla karanlık ayrıntı ortaya çıkarsa da, karanlıkta gizli kalması gereken görüntü kirliliğini ortaya çıkarır. Buna bir çeşit çözüm (mükemmel bir görüntü dengesi elde etmek imkansız olsa da), Dinamik modu seçmek ve renk ve parlaklığını tonunu bir kademe artırmak olabilir. Hisense Roku uygulaması aracılığıyla beyaz dengesi ve renk yönetim sistemleriyle uğraşmak da yardımcı olabilir.

Hisense Roku TV, iyi siyah seviyeleri, iyi zengin renkler, iyi parlaklık, iyi kontrast ve iyi netlik arasında sağlam bir dengeyi küçük bir hareket bulanıklığı hariç tutulursa sunmaktadır.

Ses

Hisense Roku TV’nin oldukça iri tasarımının bir özelliği var: Şaşırtıcı derecede iyi bir ses sistemi.

Ancak bu sadece daha fazla gürültü yaptığı anlamına gelmez. Hoparlörleri, bir aksiyon sahnesi tarafından baskı altına alındığında sertleşmekten kaçınmak için yeterli boşluk ve dinamizme sahiptir.

En iyisi de, ses aslında bütçeli TV’lerde olduğu gibi içine yutulmak yerine ekrandan uzağa yansıyor.

Karar

İngiltere’de, 50 inç Roku TV’nin lansmanında maliyeti sadece 299 £ olarak belirtildi. Resim-görüntü ve özellikle de ses kalitesi, çok az para için beklenenden daha iyi denebilir. Bununla birlikte, bu seti gerçekten diğerlerinden  öne çıkaran şeyin Roku akıllıları olduğu bir gerçektir.

Roku’nun sağladığı uygulamaların miktarı, arayüzünün sadeliği ve kararlılığı ile birlikte bütçeli TV kural kitabını yeniden yazacak gibi görünüyor.

Dikkate alınacak alternatifler

Philips 50PUS6554

Bu Philips LED TV, Hisense Roku TV’ye biraz üstün görüntü kalitesi sunmanın yanı sıra premium HDR10 + ve Dolby Vision HDR görüntü sistemlerini de destekliyor. İyi ses seçeneği sunmuyor. Ayrıca SAPHI akıllıları Roku TV için rakip değil.

Samsung UE50RU7100

Günümüzün LCD TV dünyasında, en uygun fiyatlı TV’lerde bile VA tipi LCD panelleri kullandıklarından dolayı Samsung nadirdir. Bu, RU7100’ün 400’den fazla 4K 4K TV’den daha iyi kontrast ve renk üretmesine yardımcı olur. Samsung’un Eden akıllı platformu da oldukça güzel. Hatta Apple TV uygulamasını da içeriyor.