Dünyada 1.75 civarında insan İngilizce konuşuyor. Bu durum her dört kişiden birinin İngilizce konuştuğu anlamına geliyor. İngilizce’nin eğitim için en çok aranan dil olduğunu ve çalışma hayatının kurucu dili olduğunu inkar edemezsiniz. Şirketler, İngilizce konuşulan bir ülkede olmasa bile milyar dolarlık işler için kurumsal dillerini İngilizceye çevirmek zorunda kalırlar. İnternetin evlerde ve iş yerlerine girişi de İngilizce okumak, yazmak, konuşmak ve anlamak için tamamen yeni bir ihtiyaç ortaya çıkardı. İnternette yaklaşık 565 milyon kişi İngilizce kullanıyor. Web içeriğinin yaklaşık %55,5’inin İngilizce olduğu tahmin edilmektedir.

Neden Yalnızca İngilizce?

İngilizce, küresel bir dil olarak kabul görmektedir. Japonca, Çince veya farklı dilleri konuşanlar iş hayatının gereği olarak İngilizce öğrenmek zorundalar.

1. Küresel organizasyon

Günümüzdeki büyük işletmelerin çoğu, yerel veya bölgesel olarak değil de küresel olarak örgütlenip büyümelerini sürdürmektedir. Sektörlerindeki işletmelerle uluslararası düzeyde işbirliğine gitmek durumundadır. Tüm coğrafi bölgeleri birleştiren dil olarak da İngilizce öne çıkmaktadır.

2. Koordinasyon

Çok dil konuşan bireyler için İngilizce oldukça faydalıdır. İşletmelerde birden fazla dil kullanmak verimsiz ve etkisiz olabilir. Önemli görevleri koordine etmenin önünde bir engel olabilir. Şirketlerin ulaşmak istedikleri ortak hedeflere, ortak bir dille ilerleyişi olabilir.

3. Çeviride kayıp

En basit iletişim anında bile aynı dille yanlış anlaşılmalar yaşanabilir. Ortak bir dil olmadığı anda bu durum çok daha karmaşık hale gelebilir. Çevirilerde ortak olarak İngilizce dilinin tercih edilmesi, tüm yanlış anlaşılmaların önüne geçmeyi sağlayacaktır.

İngilizce öğrenmek size nasıl yardımcı olacaktır?

1.İleri çalışmalar

Saygın üniversitelerin çoğu İngilizce konuşulan ülkelerde bulunmaktadır ve en popüler bölümlerden bazıları İngilizce olarak öğretilmektedir. İngilizce öğrendiğinizde bu kurumlarda eğitim görebilir ve istediğiniz çalışmaları yapabilirsiniz.

2. İş fırsatları

Düzinelerce şirket tek dilli bir politika kullanıyor. En iyi işlerin sadece akıcı bir şekilde İngilizce konuşan kişilere sunulabileceği sizi şaşırtmamalıdır. İyi bir İngilizce ile hayallerinizin işini elde edebilirsiniz.

İngilizcenizi Hızla Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Biraz zaman ve pratik gerekecektir. Hızlı bir şekilde öğrenme gerçekleştirmek için de yollar var.

1. Hedeflerinizi belirleyin

İnsanların sadece İngilizcelerini geliştirmek istediklerini söylemesi yaygındır. Bu çok genel ve çok geniş tanımdan kurtularak ne için ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Sınav, iş terfisi, iş başvurusu, filmleri daha iyi anlamak, şarkı sözlerini anlamak gibi. Hedefiniz, öğrenme stratejisini belirler. En çok hangi becerileri geliştirmek için ihtiyacınız olduğunu belirleyecektir.

2. Çevrimiçi medya

Muhtemelen dili almaya başlamanın en iyi yolu ve çoğu insanın hoşlandığı bir yöntemdir. Herkesin tutku duyduğu veya ilgilendiği bir konu vardır; aklınıza gelebilecek her konuda video veya içerik sıkıntısı yoktur. İlgilendiğiniz bir konu ile başladığınızda, bu sizi daha da teşvik edecek ve bu da öğrenme sürecini daha hızlı hale getirecektir. Videolar duraklatıp tekrar tekrar izleme yada dinleme olanağı vermesi nedeniyle başarılıdır.

3. Kurslar

Hiç şüphe yok ki İngilizce’yi hızlı bir şekilde öğrenmenin en iyi yolu İngilizce konuşulan bir ülkeyi ziyaret etmektir. Hızlı bir yol arıyorsanız, bu en hızlısıdır. Ziyaretinizle, dili kullanmaya zorlayan durumlara gireceksiniz. Geleneksel eğitim ile öğrenmeniz aylar hatta yıllar alabilir. İngilizce konuşulan bir ülkede hızlı bir şekilde öğrenim gerçekleşebilir. Bu ülkelere gittiğiniz zaman özel dil eğitimi alarak tüm dil becerilerinizi daha da geliştirebilirsiniz. Ayrıca bir ailenin yanında konaklama için form doldurabilirsiniz.

4. Okuma

Tarihte hiç kimse okuyarak İngilizce öğrenmedi. Ama yeni kelimeleri aramak için birine de ihtiyacınız var. İnternet okumalarla doludur ve okuma seviyenize uygun okumalar bulabilirsiniz. Çizgi romanları, kısa öyküleri ve çok daha fazlasını çevrimiçi olarak okuyabilirsiniz. Elbette bunun için bir kitap da alıp okuma gerçekleştirebilirsiniz. Okuma, dilinizi geliştirmenin en hızlı yollarından biridir ve kelime dağarcığınızı derinden artırır.

6. Zaman ayarlama

İngilizce öğrenmek, bahane aramaksızın günlük çalışma disiplinini yakalamanızı gerektirir. Günlük olarak dil becerileriniz üzerinde çalışmanız gerekir. Günün en üretken olduğunuz zamanlarında bir çalışma dönemi oluşturun. Her gün biraz öğrenmek, haftada bir veya iki kez ders çalışmaktan daha iyidir. Her gün İngilizceye çok fazla zaman harcamak zorunda değilsiniz, ancak ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar çok ve hızlı öğrenirsiniz.