Hollywood, başarılı ve şaşırtıcı filmlerin tek kaynağı değildir. Hollywood yapımlarından daha iyi olan harika filmler üreten birçok ülke var. Diğer dillerde üretilen filmler, o ülke dışında pek bilinmiyor. Bu listedeki filmlerden bazıları sadece şaşırtıcı değil, aynı zamanda tüm zamanların en iyisi olarak gösterilebiliyor. Bu filmler, kaynak ülke dışında da bir popülerliğe ulaştı. Bunlardan bazıları Batı dünyasından Oscar ve diğer prestijli ödülleri kazanmayı dahi başardı. Dünya sinemasında büyük popülerlik elde eden, Holywood yapımı olmayan en iyi filmlerin listesini kontrol edelim:

Marketa Lazarova – Çek Cumhuriyeti

Diller : Çekçe ve Almanca

Marketa Lazarova, František Vláčil tarafından yönetilen Marketa Lazarová (1931) romanından uyarlanmış tarihi bir Çekoslovak filmi. Film, 1998’in Çek film eleştirmenleri ve yayıncıları tarafından tüm zamanların en iyi Çek filmi seçildi. Film Orta Çağ boyunca gerçekleşir ve komşu ülke şövalyelerin kaçırdığı feodal bir efendinin kızının hikayesini anlatır. Hikaye, ortaçağ romantizmi ve sanatıyla harmanlanan garip bir aşk meselesi hakkında. Film Almanca ve Çekçe olarak yayınlandı. 1967 filmi, Çek sinemasının en büyük başarısı olarak kabul edilir.

Küçük Bir Kasabada Bahar – Çin

Dil : Mandarin

1948 yapımı Küçük bir Kasaba Bahar, Çin yapımı ve Li Tianji’nin kısa öyküsüne dayanıyor. Wenhua Film Company tarafından üretildi. Filmin ünü Çin’in ana ülkesinde yaşandı ve popülaritesi arttı. Bugün film şimdiye kadar yapılmış en iyi Çin filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Filmin en iyi negatifi Çin Film Arşivi’nde korunmaktadır. Film, Çin-Japon Savaşı’ndan sonra yıkık bir ailenin hayatında geçiyor ve hikaye bir zamanlar müreffeh olan Dai ailesini anlatıyor.

Osama – Afganistan

Dil : Farsça

Osama, Taliban yönetimi altında Afganistan’da yaşayan ve ailesini desteklemek için kendini çocukken gizleyen bir genç kız hakkında Afgan drama filmi. 2003 filmi Batı dünyasında büyük ilgi gördü ve Londra Film Festivali’nde (2004) “Sutherland Trophy”, ABD (2004) Golden Globes’da “Altın Küre En İyi Yabancı Dil Filmi” ve “Cannes Junior Ödülü” gibi çok sayıda ödül aldı. ”Cannes Film Festivali’nde (2003) ödül aldı. Sadece 46.000 dolarlık küçük bir bütçe ile film, tamamen Afganistan’da çekildi. Afganistan’dan bunu yapan ilk film, dünya çapında 3.888.902 dolar kazandı.

Resmi Hikaye – Arjantin

Dil : İspanyolca

Resmi Hikaye, 58. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil Filmi dalında Oscar kazanan ilk Arjantinli filmdir. Puenzo’nun 1985 Resmi Hikayesi, 1976’dan 1983’e kadar Arjantin’deki askeri yönetimini  konu ediyor. Film; Toronto Film Festivali, Berlin Uluslararası Film Festivali, Cannes Film Festivali ve Mar del Plata Film Festivali gibi çeşitli film festivallerinde yer aldı. Film; bir Akademi ödülü kazanmanın yanı sıra, dünya çapında birçok prestijli ödülü de kazandı.

Çömelmiş Kaplan, Gizli Ejderha – Tayvan

Dil : Mandarin

Crouching Tiger, Hidden Dragon orijinal adındaki film; Tayvan, Çin, Hong Kong ve ABD tarafından ortak olarak üretilen bir dövüş sanatları filmidir. Film, Tayvan’dan gelen ABD’deki en iyi ve en etkili yabancı filmlerden biri olarak kabul edilir. Film,Çinli romancı Wang Dulu’nunwuxia kitap serisi Crane Iron Pentalogy’deki aynı adlı dördüncü romanı tema olarak alıyor. Bu harika film En İyi Yabancı Dil Filmi (Tayvan) Akademi Ödülü ve üç Akademi Ödülü kazandı. Film ayrıca altı Akademi Ödülü’ne de aday gösterildi. Empire dergisi filmi 2008’de tüm zamanların en büyük 500 filmi listesinde 497. sırada ve dergide 66. sırada gösterdi. 2010 yılında yayınlanan En İyi 100 Dünya Sineması Filmi arasında yer buldu.

Bisiklet Hırsızları – İtalya

Dil : İtalyanca

Bicycle Thieves, orijinal adı ABD’de The Bicycle Thieves olarak yayınlanan epik bir İtalyan filmi. Sight & Sound dergisinin film yapımcıları ve eleştirmenlerinin anketi, filmi dört yıl sonra tüm zamanların en iyi filmi olarak tamamladı. Film Vittorio De Sica tarafından yönetildi ve 1948 yılında gösterime girdi. Hikaye, fakir bir babanın çalınan bisikletini aradığı Roma’da II. Dünya Savaşı’ndan sonra geçiyor. Bisikleti bulamazsa genç, ailesinin kurtuluşu olacak olan işini kaybedecek. Şu anda İtalyan neorealizminin bir başyapıtı olarak kabul ediliyor. Film, 1950’de Akademi Onur Ödülü aldı. Başyapıt, İngiliz Film Enstitüsü’nün görmeniz gereken film listesinde ilk on yer alıyor.

Tsotsi – Güney Afrika

Diller : Afrikaanca, isiZulu, isiXhosa ve İngilizce

Tsotsi, 2006’da En İyi Yabancı Dil Filmi Akademi Ödülü’nü kazanan ve 2006’da En İyi Yabancı Dil Filmi için Altın Küre’ye aday gösterilen bir Güney Afrika filmi. Gavin Hood’un yönettiği 2005 filmi Athol Fugard’ın Tsotsi romanından uyarlandı. Film, Oscar kazanan ilk Güney Afrikalı filmdir. Film, araba çalarken arka koltukta bir bebek bulan genç bir sokak haydudu olan Tsotsi ile ilgilidir. Filmdeki sahneler bizi, heyecan verici deneyimlerden geçiriyor. Film, brüt 9.88 milyon dolar kazandı.

Ayrılık – İran

Dil : Farsça ve İngilizce

2011’de yapılan İran drama filmi Ayrılık, 2012 yılında En İyi Yabancı Dil Filmi Akademi Ödülü’nü kazanan ilk İran filmi oldu. Ayrıca Altın Ayı kazanan ilk İran filmi oldu. Film ayrıca En İyi Yabancı Dil Filmi için Altın Küre de kazandı. Film, En İyi Orijinal Senaryo dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi ve beş yıl içinde bunu başarabilen ilk İngilizce olmayan film oldu. Hikaye; kocası Alzheimer hastalığı ile uğraşan , yaşlı babasına bakan ve işe aldığında çatışmalar yaşayan İranlı orta sınıf bir çift hakkında. Sight & Sound, indieWire ve  Paste Magazine  gibi birçok dergi , filmi en iyi filmler listesinde sıraladı.

Yedi Samuray – Japonya

Dil : Japonca

Yedi Samuray, dünya sineması tarihindeki en etkili filmlerdendir. Seven Samurai, Akira Kurosawa’nın 1954 tarihli Japon destansı bir tarihi drama macera filmidir. Film, sinemadaki yeniden yapılanmaya referans gösterilen filmlerden biri olarak izleniyor. Hikaye, 1586 yılında Japonya’nın savaş döneminde geçiyor. Film birçok prestijli ödüle aday gösterildi ve bazılarını kazandı.

Persona – İsveç

Dil : İsveççe

Persona, dünya sinema tarihinin şimdiye kadar yapılmış en büyük filmlerinden biridir. 1966 İsveç yapımı siyah beyaz filmi, Ingmar Bergman’ın yönettiği bir gizem ve drama filmidir. On  Sight & Sound tüm zamanların en büyük filmleri listesinde, sinema filmi psikolojik bir drama ve modernist korku olarak etiketlenmiştir ve 5. Sırada gösterilir. Film, dünyanın dört bir yanından birçok ünlü ödül kazandı. Film sinema dünyası tarafından hafife alındı ​​ve birçok eleştirmen filmi beklenenden daha yüksek sırada olması gerektiğini söyledi. Persona şimdiye kadar İsveç’ten yapılmış en iyi filmlerden biridir.