Bir evin insana huzur ve dinginlik duygusu vermesi, elbette evin kendisinden ziyade dekorasyonu ile alakalı bir durumdur. Ev dekorasyonu söz konusu olduğu vakit tercih edilen malzemeler yani eşyanın özelliği ve miktarı, ışığın kullanımı evin karakterini belirleyen önemli kriterlerdir. Ama zamanla bazen farkında olmadan bazen de bilinç dışı yapılan tercihler, ev dekorasyonunda yani evin karakterinde olumsuz değişikliklere yol açabilmektedir. Mesela, konumundan dolayı evin yeterli derecede gün ışığı alamaması, gereksiz yere alınan eşyanın fazladan kalabalıklık etmesi sonucunda eski mobilyalar ile renk uyumsuzluğu oluşması gibi sebepler dekorasyonu kirletebilmektedir. Sakinlik ve huzur kelimeleri düzeni ve sadeliği çağrıştıran kelimelerdir.

Ev dekorasyonunun huzur verici olması için kullanılan eşyanın, aydınlatma stilinin, mobilyaların renginin ve sayısının birbirleri ile belli bir uyum içinde olması çok önemli ve gereklidir. Son zamanlarda sık sık işitmeye başladığımız bir kavram olan minimalist anlayış, pek çok yerde kullanılmaktadır. Minimalist, ev ve ofis dekorasyonunda da pek çok kişinin artık tercih ettiği bir anlayış olmaya yüz tutmuştur. Peki, nedir minimalist yaklaşımdan kast edilen?

Ev Dekorasyonunda Minimalist Yaklaşım

1960’larda yeni bir akım olarak karşımıza çıkan minimalizm, modern sanat ve müzikle beraber kendini gösterirken kökeninde sadeliği ve nesnelliği barındırmaktadır. Bu akım zaman içinde bir yaşam biçimi şeklinde benimsenerek hayatımızın pek çok alanına nüfuz etmiştir. Yaşam alanında minimalist stilde huzur ve keyif alınmasını sağlayan bir ambiyans yaratabilmek adına temelde özen gösterilmesi gerekli olan birkaç kaide söz konusu olmaktadır. Şimdi bu kaideleri sırasıyla açıklayalım.

Şık Dekor İçin Eşya Kullanımı

Minimalist bir dekorasyon tarzı için öncelikle mümkün olduğunca az eşya tercih edilmelidir. Böylelikle ev ortamında hem dağınıklık algısının önüne geçilmiş olunur hem de kirli bir görüntü ortaya çıkmaz. Tercih edilen mobilyaların biçiminin ve yapısının gözü yoracak keskin hatlardan ziyade gözü dinlendirecek sade ve hatlara sahip olması önemlidir.

Dekorasyonda Renk Seçimi

Özen gösterilmesi gereken diğer bir husus, ev dekorasyonunda huzurlu ve sakin bir görünüm için kullanılan eşya renklerinin abartılı değil de sade olmasıdır. Böyle bir durum için daha çok beyaz ve gri gibi renklerin veya kahverengi ve bej tarzında renklerin seçilmesi daha uygun olacaktır. İstediğiniz farklı renkleri küçük aksesuarlarda kullanarak canlılık yaratabilirsiniz.

Ferah Alanlar Yaratmak

Son yıllarda apartman daireleri müstakil evlerin yerini almaktadır. bu durum, yaşam alanlarının çok daha kısıtlı hale gelmesine yol açmıştır. Evinize var olandan daha geniş ve ferah bir görünüm kazandırmak adına duvar boyası olarak beyaz renk seçmek gayet iyi sonuçlar verecektir.

Aydınlatma Detayları

Huzurlu bir ev dekorasyonu için konumundan dolayı az gün ışığı alan evlerde oluşan karanlık algısını ortadan kaldırmak adına özen gösterilmesi gereken bir husus da aydınlatmadır. Çok klasik kalmış avizeler yerine daha çok spot ve Led lamba kullanarak ve gün ışığına benzer aydınlatma imkânlarından faydalanarak evinizin olduğundan daha geniş ve daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanılan Eşya

Dikkatli olunması gereken diğer bir nokta da tercih edilen malzeme çeşididir. Metal samimi ve sıcak olmaktan uzak olduğu için ahşap malzeme kullanmak her zaman için daha etkili olacaktır. Evinizi dekore ederken hem zeminde hem de aksesuarlarda daha çok ahşap malzeme tercih etmek yaşam alanınıza nefes aldıracaktır.

Minimalist yaklaşımla temelde özen gösterilecek birkaç noktayla yapılacak ev dekorasyonu yalnızca evin salonu için değil, mutfaktan banyoya varana dek evin her yeri için etkili sonuçlar verecektir. Az çoktur kuralıyla yola çıkan minimalist yaklaşımla huzur ve sadelik vurgusu yaparken ev dekorasyonunuzun çok daha cezp edici ve kullanışlı olmasının önünü açacaksınız.