Mimarlar, harç ve tuğlalarla en garip ve en garip fiziksel yapıyı inşa etmede çok yenilikçi oluyorlar. Bu çarpık tasarımlar, kasıtlı olarak insanların vizyonunu çekmek için yapıldılar. Birkaç on yıl önce inşa edilmiş bazı antika tasarımlar, bugün geliştirilen modern mimariyle rekabet ediyor. İlginç mimariye sahip yapıların listesini veriyoruz:

Lotus Tapınağı (Hindistan)

Yeni Delhi’de bulunan Lotus Tapınağı, Hint Yarımadası’nda ana tapınak olarak bilinir. Dünyanın ödül alan mimarilerinden biridir. Bina, 26 dönümlük bahçeler ve göletlerle çevrilidir. Üçlü kümelerde dokuz tarafı olan, 27 serbest duran mermer kaplı “taç yapraklarından” oluşan bir lotus çiçeğine benziyor. Dokuz kapılı lotus tapınağının merkezindeki salon, 2.500 kişi kapasitesine sahiptir .

Habitat 67 (Kanada)

Habitat 67, Montreal’in en tanınmış ve en ürkütücü mimarilerinden biridir. Kanadalı mimar Mosche Safdie tarafından tasarlanmıştır. Esas olarak entegre banliyö evleri, temiz hava ve çok seviyeli ortamlar sağlamak için inşa edilmiştir. 12 daireye kadar yüksekliği olan 158 daire bulunuyor. Habitat 67’deki her bir ünite, yaklaşık 200-1000 metrekare ile en az bir özel terası olan dairelerdir.

Longaberger Şirket Merkezi (ABD)

Longaberger Şirket Merkezi, akçaağaç ahşap sepetlerinin en büyük üreticisi ve dağıtıcılarından biri olduğu için dev bir sepet şeklinde tasarlanmıştır. Bina, yedi kattan oluşan 180.000 metrekarelik ayakla yaratıcı bir şekilde tasarlanmıştır.

Kansas Şehir Kütüphanesi (ABD)

Kansas City Library; 1873’te yapılan ve Amerikan kültürüyle ilgili kitaplar, dergi makaleleri, broşürler ve materyallerle dolu bir yapıdır. Binanın ününe katkı veren bazı filmlerden bazıları Yüzüklerin Efendisi, Romeo ve Juliet, Görünmez Adam gösterilebilir. Yaklaşık 25 fit x 9 fit ölçülerinde toplam 22 kitap başlığı bulunmaktadır.

Doğu’nun Kapısı (Çin)

Orient Kapısı, Suzhou’nun merkezi iş bölgesinin kalbinde yer alan 700 milyon dolarlık bir gökdelendir. Projenin en mizahi bölümü, dev bir pantolonu andırıyor. Bina 301,8 metre yüksekliğindedir ve 74 katıyla gökyüzüne yükselir.

Dans Binası (Çek Cumhuriyeti)

Dancing Building, ünlü dansçılar Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın adını taşıyan dans eden bir çifte benzeyen Hırvat-Çek mimar Vlado Milunic tarafından tasarlanmış bir binadır. İnşaatın ilk aşamasında, geleneksel olmayan tasarım nedeniyle projenin gecikmesine neden olan eylemler yapıldı. Daha sonra, binanın kültürel faaliyetlerin merkezi haline geleceği sezgisiyle, sitenin yakınında yıllarca yaşayan Vaclav Havel (Çek cumhurbaşkanı) tarafından ünlendi.

Niterio Çağdaş Sanat Müzesi (Brezilya)

Rio de Janeiro’nun en büyük simgesel yapılarından biri olan Niterio Çağdaş Sanat Müzesi, bir UFO’ya benziyor. 29,5 fit silindirik bir çapla destekleniyor. Bina çevredeki suyun üzerinde yüzüyor gibi görünüyor. Müzenin bir ucu denize açılan tam bir uçurumdur.

Taş Ev (Portekiz)

Stone House, burada listelenen binalar arasındaki tek antik yapıdır. Ünlü Amerikan karikatür programı “Çakmaktaşlar” ın evine benzeyen beton karışımı ile desteklenen iki dev kaya arasında sıkışmıştır. Bu ev ürkütücü görünüyor, ancak dünya çapında çok sayıda turist çekiyor. Kurşun geçirmez pencere, şömine ve en iyi misafirperverliği sağlamak için gereken her şey modern iç mekanlarla kolaylaştırılmıştır.

Çarpık Ev (Polonya)

Çarpık Ev, sıkışık görünümü nedeniyle tasarım açısından son derece tuhaftır. Bu şaheser Szotyńscy & Zaleski’nin masal çizimlerinden esinlenerek oluşturulmuştur. 2004 yılında, 4000 metrekarelik lüks bir alanla inşa edilmiştir. Turistler için mağazalar, barlar ve restoranlardan oluşur. Eşsiz izlenimi nedeniyle kamera flaşlarına bu evin yakınında çok sık rastlanır.

Atomium (Belçika)

Atomium adından da anlaşılacağı gibi, bir atomu andırıyor. Paslanmaz çelikten yapılmış 18m çapında kaplı küre ile 102 m boyunda duruyor. Mühendisler ve mimarlar tarafından 1958 yılında Expo 58 için tasarlandı. Her bir paslanmaz çelik küre birimi, yürüyen merdivenlerle birbirine bağlandı. Avrupa’nın en ürkütücü binası olarak kabul edilir.