Hint kültürü ve gelenekleri dünyanın en eski kültürlerinden biri olarak kabul edilir. Hindistan’daki nüfusun çoğunluğu Hindu dinini takip ediyor. Hinduizm dünyanın en eski dinlerinden biridir. Dünyadaki diğer birçok din gibi, Hindular da bazı tanrısal ritüellere ve inançlara sahiptir. Bazı ritüeller çok eskidir ve binlerce yıldır varlığını sürdürürken, garip ve inanılmaz gelebilecek olanlar da var. Bu tür dini ritüellerin bugün bile Hindistan’da var olduğuna inanmak zor. Onlar hakkında bilgi sahibi olurken şaşırabilirsiniz.

İnanılmaz olan 10 çılgın antik Hindu ritüeli:

10. Hindistan Cevizini Kafasında Kırma

Kafaya vurmanın acı verici olduğunu biliyoruz. Ancak, Güney Hindistan’ın bazı bölgelerinde, tapınak rahipleri tarafından adanmışların kafalarına hindistancevizi kırıldığını biliyor musunuz? Adanmışların inancına göre, bu mücadele ile hayatlarında barış ve iyi şanslar getiriyor. Bazen kafa zarar görebiliyor. Bu tehlikeli ritüel, belirli festivallerde tapınak binasında toplanan binlerce adanmış tarafından gerçekleştirilir. Acı verici olsa da, birçoğu 19. yüzyılda başlayan eski ritüeli durdurmak istemiyor.

9. Hayvan Kurbanı

Keçi, manda ve horoz gibi hayvanların kesilmesi, bir Hindu Tanrısını onurlandırmak için yapılan festivallerin önemli bir bölümünü oluşturur. Bu 2000 yıllık bir ritüel. Hindistan’daki birçok mahkeme bu eylemin barbar olduğuna ve dini olarak bir yerde olmaması gerektiğine inanıyor. İnanç ve geleneğe göre, kötü ruhların yok olması için kan dökülmesi şarttır. Hayvan kurbanı, toprağın ve halkın refahı için yapılıyor. Hindu yazıtlarının en eskisi Rig Veda’da bile bu uygulamadan bahsediliyor. Tanrı her zaman Tanrıça Durga veya Kali’nin bir yönüdür. Kurbanın ve kurban sahiplerinin cennete gittiğine inanılıyor.

8. Bebek Savurma

Bu 700 yıllık bir ritüel ve yıllık tekrarlanan bir olaydır. Hindistan Solapur Baba Umer Dargah’ında, bebekler 15m yükseklikte olan ve insanlar tarafından tutulan bir bez veya çarşaf üzerine atılır. Bu rituelin çocuklara iyi sağlık ve şans getirdiği düşünülmektedir. Maharastra eyaletinde bulunan  Haranga olarak bilinen köydeki bir tapınak kulesinde, uygulamalar gözlemlenir. Dehşete kapılmış bebekler çığlık atıyor ve ağlıyor. Dehşete kapılmış bebekleri izlemek zor. Ancak katılımcılar bunun dini görev olduğunu iddia ediyorlar. Bebeklerin travma yaşamalarına önem dahi verilmiyor. Hindistan’ın Çocuk Haklarını Koruma Komisyonu’nun protestolarına rağmen, ritüeller hala devam ediyor.

7. Nag Panchami – Yılan Festivali

Bu ritüel, destansı Hint hikayesi Mahabarata dönemine dayanıyor. Süt, şeker, çiçek ve lambalarla geleneksel bir yılan ibadetidir. Yılanların Shive, Vishnu, Devi ve Subramanya gibi Hindu Tanrıları ile her zaman büyük bir ilişkisi olduğuna inanılır. Yılanlar Lord Shiva’nın boynunu süslüyor, Lord Vishnu’ya yaslanıyor ve birçok Tanrı ve Tanrıça’nın silahı olarak görülüyor. “Nag” dan (Snake) lanetten kurtulmak için, iyi şanslar, sağlık ve yılan ısırıklarından kurtulmak için ibadet olarak görülüyor. Nag Panchami’nin kardeşler arasındaki bağları güçlendirdiğine de inanılıyor.

6. Bani Festivali

Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletinde, Kurnool bölgesinde Devaragatta Tapınağı olarak bilinen ve uzun sopalarla adanmışların bulunduğu bir ibadet yeri bulunuyor. Öldüresiye birbirlerine vuruyorlar. Her Dussehra gecesi, şeytanı öldüren Lord Shiva’yı anmak için ritüel gerçekleşmektedir. Bu korkunç ritüelin 100 yıldan uzun süredir devam ettiği biliniyor. Kavram karmaşık olabilir ancak insanlar asla öldürülmekten korkmazlar. Olayı izlemek için polis ve sağlık personeli görevlendiriliyor.

5. Dil Piercing ve Kanca

Dil delme, Hindistan’da insanların dillerinden geçen sivri demir iğneleri veya ahşap iğneleri olduğu eski bir uygulamadır. Bu ritüel çoğunlukla Tamil Nadu ve Batı Bengal’de olur. Acı verici ritüel, acı veren ağrının ruhlarını temizleyeceği ve daha yükseğe çıkacağı umuduyla yapılmaktadır. Demir kancaların cilde yerleştirilmesi ve baş aşağı asılı olması, Hindu Tanrısı Lord Murugan’ı yatıştırmak için yapılıyor ve diğer vücut piercing biçimlerinden biridir. Festival sırasındaki yüksek desibel davul çalma ve zikretme ile adanmışları transa geçtiği görülebilir.

4. Yangın Yürüyüşü

Hindu tanrıçası Draupati Amman’ı onurlandırmak için Güney Hindistan’da bir odun ya da parlayan odun paspası boyunca çıplak ayakla yürünür. Katılımcıların ayaklarında yanma ve bazen de ağır yanıklar görülür. Ateş yürüyüşünün en erken referansı, Demir Çağı Hindistan sırasında M.Ö. 1200 yılına kadar uzanabilir. Bireyin dine olan inancının bir testidir. Eğer bir kişi Tanrıça Draupadi’nin gerçek bir adanmışın ise, ateşten yaralanmadan geçeceği düşünülür. Kendini arındırma töreni olarak görülür. Ateşle yürümek, bir suçla itham edildiğinde masumiyetini kanıtlayan bir araçtır.

3. Hayvan Düğünü

Hint köylerinin bazı bölümleri arasında, evli hayvanların Yağmur Tanrısını yatıştırıp yağmur getireceğine dair güçlü bir inanç vardır. Kurbağa düğünü, eşek düğünü ve köpek veya keçi düğünü yaygındır. Hayvan düğünü bir rahiple ve büyük kutlama ile yapılır. Bunu büyük bir şölen takip eder. Hindistan’da kovulmuş kızlar kötü ruhtan kurtulmak için hayvanlarla evlenirler. Bu tür hayvan düğünlerinin haberleri Hint gazetelerinde düzenli olarak bir yer buluyor.

2. Varanasi Yamyam Aghori Rahipleri

Aghori, Sadhus veya keşişlerin tuhaf bir klanıdır. Aghoris, reenkarnasyon döngüsünde özgürlük(moksha) arayan Hindu Lord Shiva veya Bhairava’nın adanmışlarıdır. Genellikle Hindistan’ın Varanasi şehrinde Ganga nehrinin kıyısında yaşıyorlar. Yemek alışkanlıkları tuhaf. Çürük yiyecekler, hayvan idrarı, insan eti ve hatta bazen dışkı yiyorlar. Aghori olmadan önce birkaç garip ritüel yapılır ve Aghori olanlar reenkarnasyon döngüsünden kurtulmak için tuhaf ritüeller yapar.

1. Sati – Kendini Tespit Etme

Hindistan’ın eski toplumları, yakın zamanda dul kalmış kadınların kocasının cenaze ateşinde tuhaf bir immolasyon geleneğini kabul etti. Uygulama 1. yüzyıla kadar uzanıyor. Bazı etnik gruplarda, dullar onurlandırılanlar için mutludurlar. Reddedenler rezil olurlar. “Sati” pratiğinin arkasında, eşlerinin zengin kocalarını zehirlemekten kaçınmaları yönünde bir teori var. 14. ve 15. Yüzyılda Hindistan’dan Rajasthan ve Madhya Pradesh, muzaffer ordu tarafından canlı olarak yakalanmak yerine ölümü tercih eden dulların toplu intiharını gördü.